fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia w Polsce: Rekordy liczby zakażeń w sześciu województwach

punkt pobrań COVID-19
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 135 278, zaś przypadków śmiertelnych do 3 101 - podało Ministerstwo Zdrowia, informując o 5 068 nowych zakażeniach i śmierci 63 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2, w tym 3 z powodu COVID-19 bez stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących. Rekordowo wysokie wzrosty liczby nowych zakażeń odnotowano w 6 z 16 województw.

Najnowsze dane resortu zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 5 669 osób. Od poniedziałku liczba pacjentów wzrosła o 407, w ujęciu tygodniowym wzrost wynosi 1 950.

Liczba wymagających respiratorów zakażonych koronawirusem pacjentów w polskich szpitalach wzrosła w ciągu doby o 17 i wynosi 421, co oznacza, że osiągnęła najwyższy poziom od 11 czerwca, odkąd resort zdrowia regularnie przekazuje dane na ten temat.

Dowiedz się więcej:
Koronawirus w Polsce: Liczba hospitalizowanych niemal podwoiła się w dziesięć dni

Według danych z 12 października, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 3,69 mln próbek pobranych od ponad 3,54 mln osób. W ciągu ostatniego tygodnia badano średnio 32,5 tys. próbek dziennie.

We wtorkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie nowym koronawirusem u kolejnych 5 068 osób.

Nowe przypadki dotyczą wszystkich województw: małopolskiego (898), mazowieckiego (552), śląskiego (441), podkarpackiego (391), łódzkiego (349), dolnośląskiego (342), kujawsko-pomorskiego (341), wielkopolskiego (334), pomorskiego (318), opolskiego (241), podlaskiego (183), lubuskiego (164), lubelskiego (163), zachodniopomorskiego (151), świętokrzyskiego (121), warmińsko-mazurskiego (79).

W sześciu województwach - dolnośląskim, lubuskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim i podlaskim - odnotowano rekordowo wysokie przyrosty. Do tej pory w żadnym regionie w ciągu doby nie odnotowano więcej nowych zakażeń niż teraz w Małopolsce.

Resort podał, że z powodu COVID-19 zmarły trzy osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 60 osób.

To trzecia najwyższa dobowa liczba zgonów osób zakażonych od początku epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

"Informujemy, że ze względu na błędnie zaraportowany przez WSSE we Wrocławiu zgon 76-letniej kobiety z 11 października, odejmujemy go ze statystyk" - przekazało ministerstwo.

W poniedziałek ministerstwo informowało o kolejnych 4 394 zakażeniach i 35 zgonach, w niedzielę przypadków było 4 178, zmarły 32 osoby.

W sumie koronawirusa wykryto w naszym kraju u 135 278 osób, 3 101 zakażonych zmarło.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA