fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce: Liczba hospitalizowanych niemal podwoiła się w dziesięć dni

karetka pogotowia na ulicy w Warszawie
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach wzrosła dwudziesty drugi dzień z rzędu i wynosi 421. W ciągu doby liczba osób objętych kwarantanną spadła o ponad 37 tysięcy.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 5 669 osób. Od poniedziałku liczba pacjentów wzrosła o 407 - to dobowy wzrost o 7,7 proc. i najwyższy dzienny przyrost od 6 października.

Tygodniowy wzrost liczby hospitalizowanych z SARS-CoV-2 wynosi 1 950 i jest niższy od rekordowego, wynoszącego 2 104 i odnotowanego w okresie od 5 do 12 pażdziernika.

W ciągu dziesięciu dni liczba pacjentów zakażonych koronawirusem wzrosła niemal dwukrotnie, z poziomu 2 850 notowanego 3 października.

Obecnie 421 osób - o 17 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 4,2 proc., w ciągu tygodnia - o 60 proc.

Dane na temat respiratorów w związku z epidemią resort zdrowia publikuje od 11 czerwca. Od tego czasu liczba osób wymagających respiratorów po raz pierwszy przekroczyła sto 26 września.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną spadła o 37 686 i wynosi 212 446. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 52 916. Nadzorem epidemiologicznym objęto 33 533 osoby (dobowy spadek o 1,5 tys., tygodniowy wzrost o 13,6 tys.).

Od poniedziałku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 803, w ciągu tygodnia - o 7,8 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 82 004 zakażonych.

Według danych z 12 października, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 3,69 mln próbek pobranych od ponad 3,54 mln osób. W ciągu ostatniego tygodnia badano średnio 32,5 tys. próbek dziennie.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 45 970.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA