fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Trzaskowski: Nie ma podstaw, by otwierać żłobki i przedszkola

Fotorzepa/ Robert Gardziński
W związku z umożliwieniem otwarcia przedszkoli i żłobków od 6 maja br. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w czwartek wytyczne dla prowadzących instytucje, dyrektorów, opiekunów, a także rodziców. - To nie wystarczy - odpowiada Rafał Trzaskowski, zapowiadając, że placówki te pozostaną w stolicy zamknięte.

Zgodnie z opublikowanymi w czwartek zaleceniami GIS, jedna grupa do 12. dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Do dzieci mają być przyporządkowani ci sami opiekunowie. Inspektorat podkreśla, że praca opiekunów powinna być tak zorganizowana, by uniemożliwić stykanie się ze sobą dzieci z innych grup, a sami sprawujący opiekę powinni zachować dystans min. 1,5 m od siebie. Jest także szereg innych obostrzeń.

Dowiedz się więcej: Koronawirus: ostre wytyczne GIS dla przedszkoli i żłobków

Mimo wytycznych, Rafał Trzaskowski zapowiedział w rozmowie z RMF FM, że w Warszawie żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte. Zwrócił uwagę, że zalecenia są bardzo restrykcyjne i trudne do spełnienia, a „to pokazuje, że otwarcie teraz takich placówek może nie być do końca bezpieczne”.

- Nasza presja miała sens, to dobrze, że te zalecenia się pojawiły, ale to początek. Na razie nie ma podstaw, by otworzyć żłobki i przedszkola w najbliższych dniach - zapowiedział.

- Domagamy się od ministra (zdrowia Łukasza) Szumowskiego jasnej deklaracji - czy otwieranie przedszkoli i żłobków, nawet z tak precyzyjnymi zasadami, jest bezpieczne czy nie? - zaapelował Trzaskowski.

Prezydent Warszawy zapowiedział jednak, że stolica będzie przygotowywać się do otwarcia placówek dla najmłodszych zgodnie z najnowszymi rekomendacjami sanepidu. Trzaskowski dodał, że w poniedziałek zwróci się do GIS o kolejne wyjaśnienia i uzupełnienia wytycznych, w tym m.in. ujednoliconej instrukcji postępowania dla dyrektorów na wypadek podejrzenia koronawirusa w placówce.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA