fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 3 kwietnia

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Jarosław Gowin zaproponował, aby dokonać zmian w Konstytucji i wydłużyć kadencję prezydenta Andrzeja Dudy do 7 lat, aby przesunąć wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja *** w W Polsce potwierdzono 3382 przypadków koronawirusa, 71 osób zakażonych zmarło *** W kraju obowiązuje stan epidemii *** W USA wirusa wykryto u niemal 250 tys. osób *** Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. tarczę antykryzysową - specustawę mającą łagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa w Polsce *** Od 1 kwietnia w Polsce zamknięte są parki, skwery, bulwary, zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i studia tatuażu *** Od 1 kwietnia w sklepach spożywczych w jednym momencie może przebywać liczba klientów równa liczbie kas w sklepie przemnożonej przez trzy *** W godz. od 10 do 12 w sklepach i aptekach zakupy mogą robić tylko osoby, które ukończyły 65 lat *** Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła milion.

23:55

Dziękujemy, że byli Państwo dziś z nami. Więcej na temat obecnej sytuacji w Polsce i na świecie w naszym raporcie Koronawirus SARS-CoV-2.

23:50

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) rekomenduje noszenie w miejscach publicznych materiałowych maseczek ochronnych. – Nie musicie tego robić. Zalecają to na jakiś czas, ale to dobrowolne – podkreślił. – Nie sądzę, żebym ja to robił – dodał.

23:38

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił wprowadzenie w Turcji kolejnych restrykcji, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Osoby do 20 roku życia będą mogły wychodzić z domów tylko w niezbędnych przypadkach.

23:20

Z danych zebranych przez portal worldometers wynika, że liczba przypadków koronawirusa na świecie wynosi już prawie 1,1 mln. Pandemia kosztowała życie ponad 58 tys. osób, zaś 228 tys. zakażonych zostało uznanych za ozdrowiałych. Wirus dotarł do 181 państw i terytoriów.

23:05

23:00

Z przykrością informujemy o śmierci sześciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu” – podało Ministerstwo Zdrowia.

22:56

Nowo potwierdzone przypadki dotyczą 12 województw: dolnośląskiego (16), kujawsko-pomorskiego (39), lubelskiego (2), lubuskiego (1), łódzkiego (12), małopolskiego (4), mazowieckiego (17), podlaskiego (7), pomorskiego (7), świętokrzyskiego (8), warmińsko-mazurskiego (3) i wielkopolskiego (1).

22:52

Liczba przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 3383 – podał resort zdrowia, informując także o śmierci kolejnych sześciu osób. Liczba ofiar epidemii w naszym kraju wzrosła do 71.

21:40

W ciągu ostatniej doby w szpitalach we Francji zmarło 588 osób zakażonych koronawirusem – najwięcej od początku epidemii w tym kraju. Liczba ofiar SARS-CoV-2 nad Sekwaną przekroczyła 6,5 tys.

21:20

W marcu w Meksyku odnotowano więcej zabójstw niż w jakimkolwiek innym miesiącu prezydentury Andresa Manuela Lopeza Obradora – wynika ze wstępnych danych. Meksykański prezydent powiedział, iż można było oczekiwać, że wobec rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju aktów przemocy będzie mniej. – Niestety, tak się nie stało – dodał. Marcowe dane mówią o 2585 zabójstwach, czyli średnio 83 dziennie.

20:50

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami doszło do zmiany na fotelu prezesa Poczty Polskiej. Rada nadzorcza odwołała Przemysława Sypniewskiego. Zastąpi go wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot.

20:25

20:14

Karty do głosowania trafią do skrzynek, nie będzie głosowania w lokalach wyborczych, a komisji wyborczych będzie mniej – to najnowsze propozycje PiS dotyczące wyborów korespondencyjnych.

20:11

Wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie) powiedział w Polsat News, że wieczorem od spotkania z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim (KO) rozpocznie konsultacje z liderami opozycji na temat proponowanej przez siebie zmiany konstytucji. Gowin dodał, że minister zdrowia nie rekomenduje wprowadzenia stanu klęski żywiołowej i zwrócił uwagę, że wiązałoby się to z licznymi utrudnieniami w codziennym życiu obywateli. Wicepremier mówił też, że współpraca Porozumienia z PiS trwa wiele lat i obu stronom zależy na jej kontynuowaniu.

Fot. Fotorzepa, Jakub Czermiński

19:56

– Obecnie bardzo wiele wskazuje, że wybory prezydenckie 10 maja mogą się nie odbyć – stwierdził w TVN24 senator PiS Jan Maria Jackowski. Dodał, że trwa oczekiwanie na oficjalne stanowiska w sprawie przedstawionych przez wicepremiera Jarosława Gowina (Porozumienie) propozycji zmian w konstytucji – wprowadzenia jednej, siedmioletniej kadencji prezydenta i wydłużenia kadencji Andrzeja Dudy o 2 lata (obecny prezydent nie mógłby ubiegać się o reelekcję).

Fot. Fotorzepa,Jakub Czermiński

19:37

We Włoszech w ciągu doby zmarło 766 osób zakażonych SARS-CoV-2, potwierdzono też ponad 4,5 tys. nowych przypadków koronawirusa. Intensywnej opieki wymaga ponad 4 tys. pacjentów.

19:28

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz spytał ministra Szumowskiego, czy wszyscy lekarze i członkowie personelu medycznego będący na pierwszej linii walki z koronawirusem zostali objęci dodatkowym ubezpieczeniem, o co wnioskował klub Koalicja Polska PSL-Kukiz’15. Kandydat ludowców na prezydenta pytał też, czy pacjenci oddziałów geriatrii zostali objęci monitoringiem pod względem zachorowań na COVID-19 oraz jak Polska jest przygotowana na pomoc pacjentom, którzy mieli zaplanowane zabiegi medyczne.

19:25

Po Braunie głos w Sejmie zabrał przewodniczący PO Borys Budka. Skrytykował fakt, że posiedzenie Sejmu rozpoczęło się przed 9 godzinami, a posłowie przyjęli „tylko jedną krótką ustawę”. Jak zaznaczył, w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce otrzymało wypowiedzenia, a kilka tysięcy pracodawców złożyło wnioski o zawieszenie działalności. Budka zarzucił rządzącym, że w tym czasie zajmowali się „absurdalną” datą wyborów. – Panie premierze, wzywam do opamiętania się – mówił Budka. – Zacznijmy pracować wspólnie nad rozwiązaniami, na które czekają Polacy – dodał. Szef PO ocenił, że wybory mogą być nawet za rok. – Ważne, żeby nikt nie stracił pracy – podkreślił.

19:17

Przed głosowaniem ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających program operacyjny w związku z COVID-19 poseł Konfederacji Grzegorz Braun pytał, kiedy rząd uwolni gospodarkę. Pytał ministra zdrowia, czemu oprócz wprowadzania drakońskich ograniczeń oraz mogących zostać uznane za absurdalne zakazów np. zakazu wchodzenia do puszczy, nie zacząć przeprowadzać testów na obecność przeciwciał na koronawirusa. Według Brauna, pozytywne wyniki takich testów mogłyby być certyfikatem do opuszczenia kwarantanny, a osoby z potwierdzonymi przeciwciałami mogłyby np. zająć się opieką nad wymagającymi tego osobami. Poseł dodał, że wielu pracodawców chętnie zapłaciłoby za takie testy dla swoich pracowników.

19:13

Minister zdrowia powiedział też, że w Polsce redukcja zakaźności jest na poziomie powyżej 20 proc., lecz żeby zatrzymać epidemię potrzeba 50, a nawet 60 proc. Według Szumowskiego, gdyby nie wprowadzono „drakońskich działań” liczba osób zakażonych w Polsce wynosiłaby 8,5 tys.

19:11

Szumowski mówił też o testach na koronawirusa. Oświadczył, że w polskich laboratoriach jest ich 150 tys., kolejnych 150 tys. jest na terenie Polski a 500 tys. zostało zakontraktowane. Poinformował, że w Polsce wykonuje się ok. 6 tys. testów na dobę przy możliwościach wynoszących ok. 8 tys. na dobę.

19:09

Wcześniej szef resortu powiedział, że zakupiono 165 respiratorów, a ponad tysiąc jest zakontraktowanych. Wyliczał sprzęt przekazany dotąd szpitalom w związku z epidemią: 7,2 mln maseczek, ponad 2 miliony rękawiczek ochronnych, 575 tys. maseczek HEPA. Szumowski poinformował, że zakontraktowano dodatkowe 28 mln maseczek HEPA, 14 mln rękawiczek, 855 tys. kombinezonów i ponad milion gogli. Powiedział, że sprzęt będzie sukcesywnie dostarczany.

19:04

Zarządzam przerwę do 6 kwietnia do godz. 10:00 – powiedziała marszałek Sejmu, kończąc obrady.

19:03

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających program operacyjny w związku z COVID-19. 454 posłów było „za”, 2 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

18:53

Minister zdrowia powiedział, że wie, iż sprzętu brakuje.

18:52

Szumowski poinformował, że 28 lutego został ogłoszony unijny przetarg na sprzęt ochrony osobistej. 12 marca częściowo ten przetarg został anulowany – dodał. – Nadal nie są podpisane umowy na ten sprzęt – zaznaczył dodając, że nieznany jest termin dostawy tego sprzętu. Szumowski dodał, że Polska wzięła udział w przetargu na respiratory.

18:50

Głos w Sejmie zabiera minister zdrowia Łukasz Szumowski.

18:35

Przypominamy, że na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Parki Narodowe będą zamknięte. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

18:34

Po dzisiejszych głosowaniach Sejm ma wznowić obrady w poniedziałek o godz. 10:00. Posiedzenie ma rozpocząć się informacją premiera w sprawie stanu walki z epidemią koronawirusa.

18:30

18:25

18:24

Od dłuższego czasu zmienność na WIG20 coraz mocniej się zawęża. Przez kilka ostatnich dni, a właściwie cały miniony tydzień, WIG20 poruszał się wokół poziomu 1500 pkt.

18:20

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun spytał, czy „naradka” marszałek z członkami prezydium było Konwentem Seniorów. Zgłosił wniosek o „przywrócenie powagi” obradom Sejmu i zarzucił marszałek wprowadzanie „nowych standardów żenady”. Wcześniej klub Lewicy złożył wniosek o przerwę oraz zaapelował o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

18:14

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wznowiła obrady Sejmu.

18:05

18:00

17:50

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego oczekuje, że banki będą ograniczały wypłaty bonusów i zaleca, aby większość zmiennej części wynagrodzeń została odłożona na przyszłość.

17:40

17:30

Posiedzenie Sejmu ma zostać wznowione o godz. 18:00.

17:24

Nowe przypadki dotyczą województw: dolnośląskiego (27), kujawsko-pomorskiego (3), małopolskiego (23), mazowieckiego (37), opolskiego (1), podkarpackiego (4), podlaskiego (8), pomorskiego (2) i wielkopolskiego (7).

17:21

Resort poinformował o 117 nowych przypadkach SARS-CoV-2 i śmierci sześciu zakażonych osób.

17:19

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 3266, a liczba ofiar epidemii w naszym kraju do 65 – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia.

17:17

Rozgrywki Premier League nie zostaną wznowione na początku maja. Sezon 2019/20 zostanie dograny dopiero wtedy, gdy będzie to „bezpieczne i odpowiednie” – wynika z oświadczenia władz ligi. Kluby zgodziły się na negocjacje z piłkarzami, proponując obniżenie wynagrodzeń zawodników o 30 proc. z powodu epidemii i wywołanych nią strat finansowych.

17:14

Jak podaje agencja Interfax, wieczorem Rosja ma wstrzymać wszystkie loty, którymi Rosjanie wracali do kraju z zagranicy. Powody takiej decyzji nie są znane. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w środę podawało, że ok. 25 tys. osób przebywających w innych krajach apelowało o pomoc w powrocie do Rosji.

17:09

17:00

Liczba przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 245 tys. Liczba ofiar wzrosła do 6068 – wynika z najnowszych informacji.

16:30

Prezes PSL i kandydat tej formacji w wyborach prezydenckich Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że wyborów 10 maja nie da się przeprowadzić ani tradycyjnie, ani korespondencyjnie. Zwrócił uwagę, że na zmianę konstytucji potrzeba co najmniej 44 dni. „W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie Polaków składam w Sejmie uchwałę zobowiązującą rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej” – ogłosił na Twitterze.

16:04

W związku z epidemią koronawirusa Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów – podała Polska Agencja Prasowa.

16:00

Koalicja Obywatelska przygotowała projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela oraz niektórych innych ustaw. Wnioskodawców reprezentuje poseł Robert Kropiwnicki.

15:55

Brytyjska królowa Elżbieta II nagrała wystąpienie do narodu, poświęcone epidemii koronawirusa. Jak poinformował Pałac Buckingham, przemówienie zostanie wyemitowane w najbliższą niedzielę o godz. 20 czasu lokalnego.

15:52

Jeszcze w piątek zbierze się rada nadzorcza Poczty Polskiej – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”. Ze stanowiskiem może pożegnać się prezes Przemysław Sypniewski, sceptyczny wobec wyborów korespondencyjnych.

15:38

Najtragiczniejsza doba epidemii w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich 24 godzin na Wyspach zmarły 684 osoby zakażone SARS-CoV-2. To największa dobowa liczba ofiar epidemii koronawirusa w tym kraju.

Fot. AFP

15:23

Duże sklepy dostają w kość. Chaos po zaostrzeniu przepisów. Im większa powierzchnia sklepu, tym proporcjonalnie mniej klientów może on obsłużyć – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”.

15:21

15:18

W ciągu doby w Belgii potwierdzono 1400 kolejnych zakażeń koronawirusem i 132 zgony w wyniku powikłań. Eksperci twierdzą, że wygląda na to, iż sytuacja się powoli stabilizuje. Narodowy Instytut Zdrowia poinformował, że w Holandii zmarło kolejnych 148 osób zakażonych SARS-CoV-2 (łącznie 1487). Oznacza to 11-proc. dobowy wzrost liczby ofiar epidemii w Niderlandach. W ciągu ostatniej doby w Holandii potwierdzono 1026 nowych przypadków koronawirusa (w sumie 15723) – dobowy wzrost wyniósł 7 proc.

15:12

Przy okazji ograniczenia przemieszczania się i rosnącego zaufania do policji funkcjonariusze zdecydowali się na apel do obywateli ws. pomocy w wykrywaniu handlu narkotykami.

15:11

Marcowe spadki na warszawskiej giełdzie nie tylko nie zniechęciły, ale wręcz zachęciły do rynku inwestorów indywidualnych – takie sygnały od pewnego czasu płyną ze strony biur maklerskich. Potwierdza to kolejna firma: BM Alior Banku.

15:08

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się obywatele, którzy pytają o zwrot kosztów biletów lotniczych za powrót w ramach akcji #LotDoDomu.

15:07

14:56

Resort zdrowia Wietnamu poinformował o wykryciu 10 kolejnych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju. Łącznie w Wietnamie wykryto 237 przypadków zakażenia wirusem i ani jednego przypadku śmiertelnego. W całym kraju przeprowadzono 73 tys. testów na obecność wirusa.

14:53

Czeczenia, jako pierwszy region Rosji, w piątek wprowadził nocną godzinę policyjną. To element walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

14:51

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Szwajcarii wzrosła do 484. W ciągu doby w wyniku Covid-19 w Szwajcarii zmarły 52 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła o 1035, do 19303.

14:49

14:46

14:43

W Wielkiej Brytanii klienci przestali kupować na zapas, więc sieci mogą zacząć znosić reglamentację. Sainsbury’s właśnie to zrobiło.

14:42

14:40

Z nowych przepisów dotyczących robienia zakupów wynika, że można je robić tylko w rękawiczkach. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że przepis ma redakcyjny błąd – źle jest użyte słowo „lub”.

14:38

Co najmniej 1052 żołnierzy armii USA jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – podaje CNN. Jeden żołnierz zmarł w wyniku Covid-19.

14:36

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłasza przerwę w obradach Sejmu do godziny 17:30.

14:32

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział w rozmowie z CNN, że w niedzielę jego miasto czeka „D-Day” – dzień, w którym miastu zabraknie respiratorów dla ciężko chorych na Covid-19.

14:30

14:11

Władze Austrii zapowiedziały, że będą losowo przeprowadzać testy na obecność koronawirusa, aby bardziej szczegółowo ustalić, jak dochodzi do rozprzestrzeniania się choroby.

14:10

W trosce o bezpieczeństwo personelu medycznego, rodzin lekarzy oraz pacjentów, dyrekcja Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, zadecydowała o systematycznym poddawaniu testom na obecność COVID-19 całego personelu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego.

14:06

Testy na obecność koronawirusa 20 pacjentów i 25 osób z personelu szpitala w Wodzisławiu Śląskim są pozytywne. Pacjenci rozwożeni są do szpitali zakaźnych w Tychach i Raciborzu, a personel ma odbyć kwarantannę w domach lub przygotowywanym dla nich lokalu w Rydułtowach.

14:05

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział włoskiej prasie, że jest otwarty na wszystkie opcje walki z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

14:03

13:59

Wielcy producenci AGD zatrudniający tysiące osób jak Whirlpool czy Amica apelują do rządu o zwrócenie także na nich większej uwagi

13:58

Dzieci podczas pobytu w szpitalu muszą mieć stały kontakt z rodzicem – podkreśla w swoim kolejnym wystąpieniu w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich.

13:55

13:54

Ogólnonarodowa kwarantanna wprowadzona we Włoszech 9 marca w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, przedłużona ostatnio do 13 kwietnia, potrwa prawdopodobnie do początku maja – oświadczył Angelo Borrelli, kierujący włoską Agencją Obrony Cywilnej.

Tiziana FABI / AFP

13:53

Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował zmiany w Konstytucji, które przedłużyłyby kadencję Andrzeja Dudy o dwa lata. Opozycja nie zaakceptuje takiego rozwiązania.

13:51

Za odroczeniem obrad zagłosowało 225 „za”, 227 „przeciw”. 1 poseł się wstrzymał. Wniosek został odrzucony.

13:50

13:49

Borys Budka wnioskuje o odroczenie obrad Sejmu do poniedziałku.

13:41

Sejm tuż po rozpoczęciu obrad przerywa je – za przerwą zagłosowała większość biorących w obradach posłów.

13:36

Trzy i pół godziny później, niż początkowo zapowiadano, rozpoczyna się posiedzenie Sejmu.

13:34

Borys Budka apeluje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w Polsce.

13:31

Borys Budka: Nie ma możliwości, by przedłużać kadencję Andrzejowi Dudzie, tylko dlatego, że ktoś chce się utrzymać u władzy.

13:23

W nagłych przypadkach, na przykład bólu zęba, pacjenci zakażeni lub podejrzewani o zakażenie koronawirusem, otrzymają niezbędną pomoc stomatologiczną – zapewnia NFZ.

13:21

13:20

36-letnia brytyjska pielęgniarka, która nie miała do tej pory żadnych potwierdzonych problemów zdrowotnych, zmarła po zakażeniu koronawirusem.

13:14

Wybory 10 maja nie mogą się odbyć. Jednocześnie mamy takie a nie inne realia konstytucyjne – mówił w czasie konferencji prasowej w Sejmie Jarosław Gowin. Wicepremier i lider Porozumienia przedstawił projekt zmian w Konstytucji, które wprowadzałyby jedną, siedmioletnią kadencję prezydenta Rzeczypospolitej i jednocześnie przedłużałyby kadencję Andrzeja Dudy o dwa lata, do 2022 roku. Po zakończeniu kadencji Duda nie mógłby starać się o reelekcję.

Jerzy Dudek/Fotorzepa

13:13

U progu wielkanocnych zakupów Polacy zastanawiają się jak zrobić niezbędne z tej okazji zakupy. 80 proc. boi się podwyżek cen.

12:58

Jarosław Gowin przedstawia projekt zmian w konstytucji wprowadzający jedną, siedmioletnią kadencję prezydencką. Kadencja Andrzeja Dudy zostałaby przedłużona o dwa lata.

12:54

Takiej zapaści, jak w marcu gospodarka strefy euro w swojej historii jeszcze nie doświadczyła. A to dopiero początek depresji, w jaką wpędzą ją ograniczenia wprowadzone w celu stłumienia epidemii koronawirusa.

12:49

W wypadku rekrutacji do szkół odpowiednim rozwiązaniem, zapewniającym maksymalną ochronę prywatności, byłoby udostępnienie danych jedynie kandydatom – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

12:45

12:44

12:43

Robert Biedroń: 75 procent wynagrodzenia musi być gwarantowane przez państwo. Taki projekt za chwilę wniesiemy do pani marszałek Elżbiety Witek.

12:42

– Gowin w PiS osiągnął wszystko, co mógł. A teraz zrodziła się sytuacja groźna dla zdrowia i życia Polaków – powiedział w rozmowie z Onetem były marszałek Senatu i senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Borusewicz. Jego zdaniem szef Porozumienia powinien stanąć na czele rządu po odsunięciu PiS od władzy.

12:35

12:32

W sieci pojawiło się nagranie mające przedstawiać tysiące rosyjskich żołnierzy biorących udział w próbach do parady z okazji Dnia Zwycięstwa. Wielu komentujących ma obawy o działania podejmowane przez władze w ramach walki z epidemią koronawirusa.

Kremlin.ru

12:31

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Iranie wzrosła do 3294, po tym jak w ciągu doby w wyniku Covid-19 zmarły w tym kraju 134 osoby – poinformował rzecznik resortu zdrowia, Kianoush Jahanpur.

12:20

12:16

Dzień wcześniej przeprowadzono ok. 5,3 tys. testów.

12:14

Dysponujący na Węgrzech większością parlamentarną Fidesz uchwalił w poniedziałek ustawę, która pozwala rządowi rządzić za pomocą dekretów, bez kontroli parlamentu, przez nieograniczony czas. Zdaniem premiera Viktora Orbana krytyka nowych przepisów pochodzi od grup prowadzonych przez miliardera George’a Sorosa.

12:08

Burmistrz Zahara de la Sierra, niewielkiego miasta w południowej Hiszpanii, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zadecydował o jego całkowitej izolacji. Choć w pobliskich miastach i wioskach odnotowano infekcje oraz kilka ofiar śmiertelnych, w Zaharze nie potwierdzono dotychczas ani jednego przypadku zakażenia.

12:06

12:05

Opóźnia się rozpoczęcie posiedzenia Sejmu. Obecnie planowane jest na godzinę 13.

12:04

Z Niemiec do Hiszpanii wysłano w piątek 50 respiratorów. O pomocy dla pogrążonego w walce z epidemią kraju poinformował minister zdrowia Jens Spahn.

12:03

W wyniku zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 w Hiszpanii zmarły w ciągu minionej doby 932 osoby – wynika z oficjalnych danych. Liczba zakażonych w Hiszpanii jest obecnie wyższa niż we Włoszech.

11:48

Meksykański koncern Grupo Modelo poinformował, że czasowo zawiesza produkcje piwa Corona oraz innych piw produkowanych na eksport do 180 krajów na całym świecie. Według nowych zasad produkcja piwa nie została uznana za „niezbędną” dla gospodarki i rząd nakazał na czas pandemii zamknąć zakłady.

11:44

Nadzwyczajna sytuacja, w jakiej z powodu epidemii się znaleźliśmy, oznacza, że – bez względu na to, jaką decyzję podejmą w sprawie zmiany konstytucji – politycy partii opozycyjnych nie uciekną od odpowiedzialności za przyszłość kraju – pisze Michał Szułdrzyński.

Damien SIMONART / AFP

11:27

„Ze względu na sytuację zewnętrzną podjęłam niełatwą decyzję o wstrzymaniu nagród za osiągnięcia w I kwartale 2020 roku – dla wszystkich, niezależnie od stanowiska jakie zajmują” – pisze Renata Oszast, dyrektor generalna Ministerstwa Finansów.

11:23

Farmaceuta z doświadczeniem mniejszym niż pięć lat może pracować bez nadzoru kierownika placówki – wynika ze specustawy o Covid-19.

11:20

11:19

11:13

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu koronawirusa stwierdzono już u 115 osób. 500 osób z personelu przebywa także obecnie na kwarantannie lub zwolnieniach lekarskich. – Marzymy o prawdziwych maskach z filtrami. Dodatkowo powinniśmy mieć przyłbice i gogle. A kombinezony nie z fizeliny, a z jakiegoś porządnego materiału. Tego też nie ma – powiedział jeden z pracowników placówki w rozmowie z TVN24.

11:09

Wszystkie szkoły i zakłady pracy w Singapurze będą zamknięte przez miesiąc, począwszy od przyszłego tygodnia – ogłosił premier Singapuru Lee Hsien Loong. W Singapurze stwierdzono dotąd 1049 zakażeń wirusem i pięć zgonów będących efektem Covid-19.

11:07

Michał Dworczyk: Dzisiaj nie ma przesłanek ani możliwości takich, aby wybory prezydenckie zostały przesunięte.

11:06

– Nie wiem kto przygotuje scenariusz korespondencyjny. Zadeklaruję, że życie i zdrowie jest dla mnie najważniejsze – powiedział w programie „Onet Rano” prezydent Torunia Michał Zaleski. – Kocham tych ludzi, to miasto – dodał.

11:03

Szczyt zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii nastąpi nieco wcześniej niż dotychczas sądzono i będzie mieć miejsce w ciągu najbliższych tygodni – powiedział w rozmowie z BBC minister zdrowia Matt Hancock. Wcześnie u ministra, podobnie jak u premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona, wykryto koronawirusa SARS-CoV-2.

AFP PHOTO / 10 DOWNING STREET / PIPPA FOWLES

10:50

W ubiegłym tygodniu w Pakistanie nie udało się zapobiec dużym zgromadzeniom. W piątek policja będzie zatrzymywać mieszkańców udających się na modlitwy do meczetu.

10:47

Mistrz świata w szachach Magnus Carlsen zapowiedział rozegranie na przełomie kwietnia i maja turnieju ośmiu arcymistrzów z pulą nagród jakiej nie było w rywalizacji sieciowej – 250 tys. dolarów. Turniej o nazwie Magnus Carlsen Invitational jest częścią planu odrodzenia szachów w czasach pandemii.

10:35

Zjednoczona Prawica może zaproponować zmianę konstytucji, która przedłużałaby kadencję prezydenta Andrzeja Dudy do 2022 roku – informuje Onet.

10:33

Turecka agencja Anatolia informuje, że Turecka Federacja Piłkarska wyklucza wznowienie rozgrywek ligowych w Turcji przed czerwcem.

10:22

Miasto Bene Berak w Izraelu zostało otoczone barykadami rozstawionymi przez policję. Służby ewakuują około 4500 starszych osób, ponieważ w gęsto zaludnionym obszarze doszło do gwałtownej wzrostu zachorowań na koronawirusa.

10:17

Libijskie Centrum ds. Kontroli Chorób poinformowało w czwartkowym komunikacie, że w kraju tym zmarła pierwsza zakażona koronawirusem SARS-CoV-2 osoba. Ofiarą Covid-19 jest 85-letnia pacjentka. Wirusa wykryto u niej po śmierci.

10:13

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 203 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łącznie w Polsce odnotowano 3149 zachorowań. Dwie kolejne osoby w Polsce zmarły w wyniku Covid-19.

10:03

10:02

10:00

Małżonkowie z Chhattisgarh w Indiach, które objęte są kwarantanną w związku z epidemią koronawirusa, nadali nowo narodzonym bliźniętom imiona „Corona” i „Covid” – informuje serwis hindustantimes.com.

9:46

9:39

9:36

MSZ Chin radzi dyplomatom z innych krajów, aby wstrzymali się przed podróżami do Pekinu. Chiny tymczasowo zakazały wjazdu na teren Państwa Środka niemal wszystkich cudzoziemców, aby nie dopuścić do pojawienia się w kraju drugiej fali epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Rzeczniczka MSZ Chin, Hua Chunying poinformowała, że MSZ Chin wie o potwierdzonych zakażeniach koronawirusem cudzoziemskich dyplomatów.

9:33

NOEL CELIS / AFP

9:18

9:09

Politycy rządzącej Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej porozumieli się w sprawie nowych działań stymulacyjnych. Każde gospodarstwo domowe dotknięte w jakimś stopniu skutkami pandemii koronawirusa ma dostać 300 tys. jenów (2,8 tys. dolarów.)

9:08

9:06

Całkowicie zrobotyzowane laboratorium jest w stanie przeprowadzić aż 1000 testów na obecność koronawirusa dziennie. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley poinformował, że zbudował je od zera w Innovative Genomics Institute.

9:00

8:57

Szef MON Mariusz Błaszczak uważa, że działania opozycji, w tym domaganie się przełożenia wyborów prezydenckich, wynikają ze słabości ich kandydatów.

8:55

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech przekroczyła 1000 – wynika z najnowszych danych przedstawionych przez Instytut Roberta Kocha.

Ronny Hartmann / AFP

8:45

Minister zdrowia Nowej Zelandii przeprosił premier po tym, jak został sfotografowany podczas jazdy na rowerze w górach. Polityk zlekceważył zalecenia własnego rządu dotyczące stosowania środków bezpieczeństwa w czasie epidemii.

8:34

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 centrowy, mniejszościowy rząd Rumunii niemal na pewno przełoży czerwcowe wybory lokalne – informuje Reuters, cytując premiera Ludovica Orbana.

Daniel MIHAILESCU / AFP

8:22

Kamil Bortniczuk z partii Porozumienie poinformował, że jego ugrupowanie nie poprze w Sejmie głosowania korespondencyjnego

8:19

Czy pracodawca musi zapłacić wynagrodzenie pracownikom, którzy nie będą mogli wykonywać pracy zdalnej? – odpowiedź na to pytanie w serwisie firma.rp.pl.

8:13

7:57

Proszę nie wymagać ode mnie, bym szczegółowo opisywał proces, który nie jest obowiązującym prawem, nie wiadomo czy się tym prawem stanie – tak w TVN24 minister aktywów państwowych Jacek Sasin, któremu podlega m.in. Poczta Polska odpowiadał na pytanie o to, czy można w warunkach pandemii zorganizować bezpieczne głosowanie korespondencyjne. Poczta Polska, w przypadku przyjęcia przez Sejm zmian w Kodeksie wyborczym wprowadzających powszechne głosowanie korespondencyjne, musiałaby odegrać kluczową rolę w organizacji wyborów.

7:44

7:26

– Wybory korespondencyjne będą bezpieczne zarówno dla uczestników głosowania, jak i osób, które je organizują. Nie ma w tej chwili przesłanek konstytucyjnych, aby wprowadzić stan nadzwyczajny – uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński.

7:17

Liczba ofiar Covid-19 w Meksyku wzrosła w czwartek o 13 – do 50. Liczba zakażonych wirusem wzrosła o 132 – do 1510. Mimo to rząd Meksyku nie planuje zamykania granic – poinformował wiceminister zdrowia tego kraju, Hugo Lopez Gatell.

7:14

Burmistrz Los Angeles, Eric Garcetti radzi mieszkańcom miasta, by w miejscach publicznych zakrywali twarze w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Apu GOMES / AFP

6:57

6:50

Ogłoszenie klęski żywiołowej i tak nie rozwiałoby wszystkich wątpliwości co do zgodności z konstytucją niektórych działań władz. Natomiast stan obecny pozwala przerzucić wiele kosztów walki z epidemią koronawirusa na przedsiębiorców – pisze w „Rzeczpospolitej” dr Mateusz Radajewski.

6:49

Zerwane dostawy na świecie to szansa dla polskich producentów – i koło ratunkowe dla gospodarki – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:48

Graniczące z Polską landy apelują o otwarcie granic dla pracujących w Niemczech polskich medyków. Przydaliby się też pracownicy sezonowi – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:47

6:45

Polscy przedsiębiorcy delegujący pracowników do innych państw UE stoją teraz na krawędzi bankructwa, przez płatne obowiązkowe kwarantanny dla ich pracowników po przekroczeniu granicy – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:39

W USA w czwartek stwierdzono 28491 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba zgonów spowodowanych Covid-19 w ciągu doby wyniosła w USA 846 – wynika z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

6:22

6:20

Wybory korespondencyjne 29 marca w Bawarii miały sporą frekwencję. Czy były dobrym pomysłem w landzie o największej liczbie ofiar, to się dopiero okaże – pisze w „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński.

6:17

6:12

6:09

Polski eksport skurczy się w tym roku o prawie 18 proc., a jego poziom z 2019 r. uda się przekroczyć za dwa lata. Krytyczny dla gospodarki będzie obecny drugi kwartał – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:07

6:05

Krótki spacer z psem, taka sama przebieżka czy przejażdżka na rowerze – zaleca minister zdrowia. Obywatele pytają: niedługo, to znaczy ile? – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:02

Poczta Polska staje przed misją z gatunku tych niemożliwych. Ryzyka i braki, jakie wiążą się z przeprowadzeniem głosowania korespondencyjnego, są olbrzymie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:56

5:51

Wang Zhonglin, stojący na czele komórki Komunistycznej Partii Chin w Wuhan ostrzega, że ryzyko ponownego pojawienia się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w tym mieście jest wysokie, ze względu na zagrożenie zewnętrzne i wewnętrzne i dlatego środki służące przeciwdziałaniu zakażeniom muszą być utrzymane.

5:33

5:13

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Korei Południowej wzrosła do 10062 – tym samym Korea Południowa stała się drugim w Azji krajem (po Chinach), w którym stwierdzono ponad 10 tysięcy zakażeń wirusem. W piątek koronawirusa wykryto w Korei u 86 osób.

Jung Yeon-je / AFP

4:58

W Japonii stwierdzono w ciągu minionej doby 235 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Łącznie w tym kraju wirusa wykryto u 3329 osób (w liczbę tę wlicza się osoby, które zakaziły się wirusem na pokładzie statku wycieczkowego Diamond Princess, który był poddany kwarantannie w porcie w Jokohamie). Liczba ofiar Covid-19 w Japonii wzrosła o trzy – do 74.

4:43

W Chinach kontynentalnych stwierdzono w czwartek 31 nowych przypadków zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2. Dwa z tych przypadków to zakażenia, do których doszło na terenie kraju – pozostałe 29 wykryto u osób przybywających do Chin spoza ich granic.

Hector RETAMAL / AFP

4:23

W Brazylii trzeci dzień z rzędu liczba nowo wykrytych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 przekroczyła 1000. W czwartek ogłoszono wykrycie 1074 nowych zakażeń – łącznie w Brazylii wykryto ich dotąd 7910. W wyniku zakażenia zmarło 299 osób.

4:22

W Polsce koronawirusa wykryto jak dotąd u 2946 osób. W wyniku zakażenia zmarło 57 osób.

4:15

4:00

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 1015466 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 53190 osób. Za wyleczone uznaje się 212229 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 245066 osób. We Włoszech zakażone zostały 115242 osoby, w Hiszpanii – 112065 osób, w Niemczech – 84794, w Chinach – 81589 osób, we Francji – 59105, w Iranie – 50468, w Wielkiej Brytanii – 33718, w Szwajcarii – 18827, w Turcji – 18135, w Belgii – 15348, w Holandii – 14697, w Kanadzie – 11283, w Austrii – 11129, w Korei Południowej – 10062.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarło 13915 osób, w Hiszpanii – 10348, w USA – 6075, we Francji – 5387, w Chinach – 3318 osób, w Iranie – 3160, w Wielkiej Brytanii – 2921, w Holandii – 1339, w Niemczech – 1107, w Belgii – 1011.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA