fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Japonia wprowadza stan wyjątkowy. Bilion dolarów na pomoc

AFP
Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowe w celu przeciwdziałania nowym przypadkom zakażenia koronawirusem. Władze kraju ogłosiły pakiet dla gospodarki, który ma złagodzić skutki kryzysu.

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał w Tokio oraz sześciu innych prefekturach. Około 44 proc. obywateli będzie objętych ograniczeniem przez najbliższy miesiąc.

- Zdecydowaliśmy się ogłosić stan wyjątkowy, ponieważ uznaliśmy, że szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa w całym kraju będzie miało ogromny wpływ na życie i gospodarkę - tłumaczył Abe.

Władze wprowadzają również pakiet o wartości 108 bilionów jenów  (990 miliardów dolarów) - odpowiadający 20 proc. produkcji gospodarczej Japonii - w celu złagodzenia wpływu epidemii na trzecią co do wielkości gospodarkę świata.

Abe poinformował, że wydatki budżetowe wyniosą 39 bilionów jenów, czyli 7 proc. gospodarki, ponad dwukrotnie więcej niż Japonia wydała po upadku Lehman Brothers w 2008 roku.

W Japonii nie doszło do gwałtownego wybuchu epidemii, ale niedawno odnotowany wzrost liczby przypadków w Tokio i Osace zmusił premiera do wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Liczba zakażeń koronawirusem w Tokio wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego tygodnia, a we wtorek odnotowano ponad 80 nowych przypadków, co stanowi największą liczbę w kraju. W całej Japonii liczba zachorowań wzrosła do 4000, a w poniedziałek odnotowano 93 zgony.

Stan wyjątkowy zagwarantuje gubernatorom prawo do wzywania ludzi do pozostania w domach i do zamykania firm. W większości przypadków nie ma przewidzianych kar za lekceważenie przepisów, a egzekwowanie będzie bardziej polegało na wzajemnej presji i poszanowaniu władzy.

Przewoźnicy kolejowi nie zostali poproszeni o ograniczenie swoich usług. Nadal otwarte będą m.in. placówki pocztowe, bankomaty i banki.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA