fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 9 kwietnia

AFP
Wszystkie obostrzenia przedłużone do 19 kwietnia *** Szkoły zamknięte do 26 kwietnia *** Matury i egzamin ósmoklasistów przesunięte *** Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania twarzy *** Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. tarczy finansowej, która umożliwi bezpośredni transfer do firm dotkniętych kryzysem 100 mld złotych w formie subwencji od rządu *** Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) wicepremierem po dymisji Jarosława Gowina *** Porozumienie pozostanie członkiem koalicji *** W Polsce potwierdzono 5575 przypadków koronawirusa, 174 osoby zakażone zmarły *** Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 1,5 miliona.

23:53

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Ciąg dalszy relacji na żywo poświęconej walce z pandemią już niebawem na rp.pl.

23:48

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej podczas wideokonferencji osiągnęli porozumienie w sprawie pakietu antykryzysowego w związku z pandemią koronawirusa. Koszt przyjętych rozwiązań to pół biliona euro.

23:09

Izba niższa hiszpańskiego parlamentu zatwierdziła przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do 26 kwietnia. Premier Pedro Sanchez wyraził przekonanie, że za 15 dni zwróci się z wnioskiem o kolejne, trzecie już przedłużenie restrykcji wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem, ponieważ liczba zakażonych SARS-CoV-2 i ofiar COVID-19 wciąż jest wysoka.

22:59

Mówienie o pewnych manipulacjach oznaczałoby, że miałbym siatkę setek tysięcy agentów w całej Polsce, którzy fałszują akty zgonu. To absurdalny pomysł. My tylko zbieramy dane od wojewódzkich stacji, które zbierają dane od lekarzy – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany w TVN24 o wskazywaną przez prezydenta Warszawy rozbieżność w raportowanej liczbie śmiertelnych przypadków koronawirusa.

Fot. Fotorzepa, Jakub Czermiński

22:07

Koronawirus szybko rozprzestrzenia się po Afryce. Na kontynencie afrykańskim potwierdzono już ponad 10 tys. przypadków SARS-CoV-2, a ponad 500 osób zmarło – powiedziała dyrektor regionalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Afrykę Matshidiso Moeti. Dodała, że z uwagi na słabsze systemy opieki zdrowotnej procentowo mniej ludzi uznaje się za ozdrowiałych z COVID-19 w Afryce niż w innych rejonach świata. Zdaniem Moeti, w 18 krajach kontynentu liczba przypadków jest mniejsza niż 20, co daje władzom tych państw szansę na zatrzymanie rozwoju epidemii.

21:50

Dziennikarze i fotoreporterzy pragnący wziąć udział w dzisiejszej konferencji prasowej powołanego przy Białym Domu zespołu ds. koronawirusa zostaną najpierw poddani testom na COVID-19 – poinformowały służby prasowe amerykańskiego prezydenta. Decyzja została ogłoszona po tym, jak u jednego przedstawiciela mediów, obecnego na wtorkowej konferencji, wystąpiły objawy choroby wywoływanej przez koronawirusa.

21:30

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała czterech kolejnych kandydatów w nadchodzących wyborach, co oznacza, że o urząd prezydenta będzie ubiegało się dziesięć osób. Do grona zarejestrowanych kandydatów dołączyli w czwartek: Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski i Paweł Tanajno.

20:38

Hospitalizowany z powodu zakażenia koronawirusem premier Wielkiej Brytanii opuścił oddział intensywnej terapii – przekazały służby prasowe Downing Street.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, fot. AFP PHOTO / 10 DOWNING STREET / PIPPA FOWLES

20:30

Liczba ofiar epidemii koronawirusa we Francji przekroczyła 12,2 tys. Po raz pierwszy zmniejszyła się liczba pacjentów wymagających intensywnej opieki – przekazały władze medyczne kraju.

20:09

W Irlandii liczba przypadków koronawirusa wzrosła do 6574. Pół tysiąca nowych przypadków w ciągu 24 godzin to najwyższy dotąd dobowy przyrost w tym kraju.

19:54

Drugi dzień z rzędu w Szwecji liczba ofiar COVID-19 wzrosła o ponad 100 w ciągu doby. Najnowsze dane szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego mówią o 792 ofiarach epidemii i 9141 potwierdzonych przypadkach koronawirusa. 719 zakażonych pacjentów wymaga intensywnej opieki. Krajowym epicentrum epidemii jest Sztokholm.

19:40

W Stanach Zjednoczonych liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 432 tys., liczba ofiar epidemii zbliża się do 15 tys. – wynika z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa. USA to obecnie największe ognisko pandemii.

19:30

Co trzeci Rosjanin uważa, że pracując zdalnie osiąga gorsze wyniki, co piąty – że lepsze – wynika z sondażu dla portalu superjob.ru. 66 proc. ankietowanych wolałoby po zakończeniu ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem wrócić do biur, 19 proc. preferuje pracę z domu. Badanie, o którego wynikach poinformowała agencja TASS, przeprowadzono w dniach 6-8 kwietnia na próbie 1,6 tys. pełnoletnich Rosjan.

19:10

18:50

Rząd Viktora Orbana na czas nieokreślony przedłużył wprowadzone w związku z epidemią ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli. Węgierskie władze mają co tydzień oceniać sytuację i podejmować dalsze decyzje. Według Orbana, obowiązujące od końca marca restrykcje spowolniły rozprzestrzenianie się koronawirusa na Węgrzech.

18:30

Nie powinniśmy zakładać, że uratuje nas zmiana pogody – powiedział o walce z pandemią koronawirusa dr Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Podobny wydźwięk ma list naukowców przekazany Białemu Domowi.

Dr Anthony Fauci, fot. AFP

18:20

18:10

17:53

Co najmniej 799 osób zakażonych koronawirusem zmarło wczoraj w stanie Nowy Jork – powiedział gubernator Andrew Cuomo dodając, że to największa dotąd dobowa liczba ofiar epidemii. Poprzedniego dnia Cuomo informował o 779 zgonach. W stanie Nowy Jork z powodu koronawirusa zmarło ponad 7 tys. ludzi.

Fot. AFP

17:40

W hrabstwie Cook w stanie Illinois, drugim pod względem liczby ludności hrabstwie w Stanach Zjednoczonych, otworzono specjalnie przygotowaną tymczasową kostnicę na ponad 2 tys. ciał. Podkreślając potrzebę pozostawania w gotowości w związku z epidemią władze hrabstwa wyraziły nadzieję, że tymczasowa kostnica okaże się niepotrzebna.

17:26

Kolejne przypadki śmiertelne koronawirusa w Polsce odnotowano w Warszawie (5), Bolesławcu (3), Grudziądzu i Kędzierzynie-Koźlu.

17:24

Nowe przypadki stwierdzono w 13 województwach: dolnośląskim (8), lubelskim (2), lubuskim (1), łódzkim (32), małopolskim (12), mazowieckim (110), opolskim (2), podkarpackim (7), podlaskim (8), pomorskim (1), śląskim (28), wielkopolskim (19) i zachodniopomorskim (4).

17:20

17:18

Wyniki badań potwierdziły koronawirusa u 234 kolejnych osób – poinformowało w popołudniowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 10 osób.

17:07

16:54

Władze Finlandii przedłużyły do 13 maja okres zamknięcia szkół, muzeów i teatrów, wprowadzony w ramach walki z epidemią. Dotyczące najludniejszego regionu kraju (Uusimaa) ograniczenia w przemieszczaniu się nie zostały wydłużone i mają obowiązywać do 19 kwietnia. Do środy w Finlandii potwierdzono prawie 2,5 tys. przypadków koronawirusa, w tym 40 śmiertelnych.

16:33

W związku z pandemią w ciągu kilku dni Światowa Organizacja Zdrowia opublikuje uaktualnioną strategię i zrewidowany Strategiczny Plan Gotowości i Reagowania – poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Materiały mają zawierać szacunkowe koszty następnej fazy walki z koronawirusem.

Fot. AFP

16:28

O 287, do 1910, wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Singapurze. Jak przekazało miejscowe ministerstwo zdrowia, to największy dobowy przyrost od początku epidemii. Dotychczasowy rekord był ustanowiony dzień wcześniej i wynosił 142 przypadki.

16:14

Fot. AFP

16:12

15:53

Miejscowy Związek Lekarzy przekazał, że od początku epidemii we Włoszech zmarło co najmniej 100 lekarzy zakażonych koronawirusem. SARS-CoV-2 wykryto u ponad 13,5 tys. pracowników służby zdrowia.

15:43

Przypomnijmy, że w Polsce, według danych Ministerstwa Zdrowia, potwierdzono dotąd 5341 przypadków koronawirusa, w tym 164 śmiertelne. Dziś resort informował o 136 kolejnych osobach zakażonych SARS-CoV-2 oraz śmierci 6 osób.

15:25

15:24

W minionym tygodniu liczba bezrobotnych w USA wzrosła o 6,6 mln. Łącznie w ciągu trzech tygodni przybyło tam niemal 17 mln bezrobotnych.

15:20

W szpitalu na terenie Wielkiego Londynu z powodu choroby COVID-19 zmarł lekarz, który trzy tygodnie temu ostrzegał premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o konieczności zapewnienia personelowi medycznemu środków ochrony osobistej w związku z epidemią koronawirusa.

15:06

Ministerstwo Rolnictwa Chin w nowych wytycznych podkreśla, że psy nie powinny być dłużej traktowane w Chinach jako „żywy inwentarz”.

14:50

14:42

Od połowy marca wnioski o świadczenia dla bezrobotnych w USA złożyło ponad 14 mln mieszkańców kraju. Od 29 marca do 4 kwietnia wniosek taki złożyło 6,6 mln Amerykanów.

14:41

Firmy, które zwalniają ludzi, nie mogą w Rosji liczyć na szybką pomoc państwa. Pierwszeństwo mają podmioty utrzymujące zatrudnienie.

14:40

14:39

14:26

Media notują rekordy liczby czytelników na swoich stronach internetowych, ale nie przekłada się to na wpływy z reklam. Marki jak ognia boją się skojarzeń z koronawirusem.

14:19

14:16

Od początku epidemii w Austrii stwierdzono 12969 zakażeń koronawirusem i 295 zgonów na COVID-19. 5240 osób, u których wykryto koronawirusa, wróciło już do zdrowia – poinformował w czwartek austriacki rząd.

14:05

14:03

14:01

W czasie Wielkanocy utrzymane będzie ograniczenie liczby osób w Kościołach do pięciu – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

13:50

Minister Szumowski „nadinterpretacją” nazwał słowa, jakie pojawiły się w liście Jarosława Gowina do członków porozumienia, z których wynika, że Szumowski, jak i premier Mateusz Morawiecki zgadzają się co do tego, że wybory prezydenckie 10 maja 2020 roku stanowiłyby zagrożenie dla życia i zdrowia Polaków.

13:46

Szef MEN Dariusz Piontkowski: Z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem poinformujemy o terminie egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego.

13:43

Szumowski: To jest czas, aby spędzić święta z tymi najbliższymi z którymi mieszkamy. Jak ludzie chorzy. Po to, aby nie narazić innych na ryzyko zachorowania.

13:42

Łukasz Szumowski: Gdybyśmy spędzili te święta w taki sposób jak zwykle je spędzaliśmy, za miesiąc mielibyśmy 30-40-50 tys. więcej osób chorych. To oznaczałoby, że kilkaset osób z tej grupy by zmarło.

13:41

13:38

Morawiecki: Przed nami decydująca faza walki z koronawirusem. Niestety odbywa się ona w czasie świąt. W czasie świąt zostańmy w domu.

13:36

Morawiecki: Granice Polski będą zamknięte do 3 maja.

13:35

Rząd przedłuża obostrzenia – poznaj szczegóły.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

13:34

Morawiecki: Do 26 kwietnia przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy muszą zostać ze swoimi dziećmi.

13:33

Morawiecki: Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów.

13:32

Morawiecki apeluje, aby w czasie najbliższych świąt nie wyjeżdżać do rodziny. Premier zapowiada, że święta spędzi tylko z domownikami.

13:31

Morawiecki: Po świętach chcemy przedstawić plan logicznego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej.

13:29

Morawiecki: Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego, podtrzymujemy zamknięcie granic oraz obowiązkową kwarantannę.

13:28

Morawiecki: Przedłużamy obostrzenia dotyczące limitu osób w sklepach i Kościołach.

13:27

Morawiecki: Przedłużamy obowiązujące obostrzenia. Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi. Do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych.

13:25

Mateusz Morawiecki: Mamy liczne analizy, bardzo wiele modeli statystycznych, które pokazują, że gdybyśmy nie stosowali tych obostrzeń to bylibyśmy dzisiaj w innym miejscu. Mielibyśmy może 40 tys. zachorowań lub więcej.

13:06

13:01

39-letni mieszkaniec Teksasu został aresztowany przez FBI po tym jak w mediach społecznościowych miał umieszczać informacje, że zapłacił komuś, aby ten celowo roznosił koronawirusa SARS-CoV-2 po supermarketach.

12:59

Brytyjski rząd i Bank Anglii porozumiały się co do uruchomienia mechanizmu pozwalającego na kupowanie przez bank centralny długu bezpośrednio od rządu. Ma on być jedynie wykorzystywany tymczasowo, jeżeli zawirowania na rynku obligacji będą zbyt duże. Wszystkie pożyczone w ten sposób pieniądze mają być zwrócone Bankowi Anglii do końca roku.

12:43

Prezydent Andrzej Duda przedstawił dwie propozycje wsparcia dla przedsiębiorców. Propozycje przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

12:40

Prezydent Duda: Odebrałem dzisiaj ślubowanie od nowo wybranego sędziego TK. Tym nowym sędzią będzie pan sędzia Bartłomiej Sochański. Chwilę później w obecności premiera Mateusza Morawieckiego doszło do odwołania wicepremiera Jarosława Gowina i powołania na urząd wicepremiera minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

12:37

Prezydent Andrzej Duda: Chciałem zaapelować do pana marszałka Senatu, żeby w jak najszybszym tempie został zwołany Senat i zajął się jak najszybciej tymi przepisami, które mają pomóc polskiemu biznesowi przetrwać ten trudny czas.

12:34

Rosyjskie sieci handlowe zanotowały gwałtowny wzrost sprzedaży alkoholu, a szczególnie wódki i whisky. Rosjanie gromadzą zapasy alkoholu odkąd rząd wprowadził tzw. lockdown, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

12:33

Prawie 600 tys. wniosków o zawieszenie spłat rat kredytów złożyli klienci indywidualni i firmy – wynika z danych Związku Banków Polskich.

12:29

12:01

Antydopingowi kontrolerzy robią co mogą, by także w czasie pandemii koronawirusa nie dawać szansy oszustom. Szef World Athletic Sebastian Coe twierdzi: „Nasz system jest wystarczająco skuteczny”.

12:00

W ostatnich dniach w Hiszpanii rosła dobowa liczba odnotowywanych zgonów wywołanych COVID-19. W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o spadku. Łącznie do tej pory zmarło w kraju 15238 osób.

11:59

Minister zdrowia Niemiec, Jens Spahn, w rozmowie z dziennikiem „Handelsblatt” stwierdził, że w przyroście liczby zakażeń w Niemczech widać „pozytywny trend”, który – jeśli się utrzyma – umożliwi rozmowę o częściowym powrocie kraju do normalności po Wielkanocy.

11:56

Restauracje dostarczające darmowe posiłki lekarzom będą musiały dopłacić do takiej działalności – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

11:31

Minister zdrowia Irlandii, Simon Harris oświadczył, że spodziewa się, iż ograniczenia w kontaktach międzyludzkich wprowadzone w Irlandii 27 marca będą obowiązywać jeszcze przez „kilka tygodni”, ale potem państwo będzie musiało wkroczyć na „inny teren”.

PAUL FAITH / AFP

11:30

Wkrótce Hiszpania zacznie proces łagodzenia środków wprowadzonych w celu walki z pandemią koronawirusa – zapowiedział premier Pedro Sanchez. Szef rządu zwrócił się do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego do 26 kwietnia.

11:24

11:15

Mężczyzna w Nowej Zelandii został skazany na trzy miesiące więzienia za oplucie funkcjonariuszy policji. Władze poinformowały, że w czasie pandemii takie zachowanie jest absolutnie nie do zaakceptowania.

11:12

W Indonezji w czwartek potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 332 osób – to największy dobowy wzrost liczby zakażonych. Łącznie w Indonezji wirusa wykryto już u 3293 osób. W wyniku COVID-19 w Indonezji zmarło 280 osób – liczba ofiar w ciągu doby wzrosła o 40.

10:56

10:48

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na Filipinach wzrosła o 206. Liczba ofiar COVID-19 w tym kraju wzrosła o 21. Łącznie na Filipinach zakażenie koronawirusem wykryto u 4076 osób, ofiarą COVID-19 padły 203 osoby.

10:42

Premier Giuseppe Conte zapowiedział, że pod koniec kwietnia Włochy mogą zacząć stopniowo znosić pewne ograniczenia wprowadzone w celu powstrzymania koronawirusa. Warunkiem jest spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby.

10:40

Dochód podstawowy dla każdego w Unii Europejskiej przez 3 miesiące, emisję „korona-obligacji” na rzecz służby zdrowia oraz sfinansowanie ze środków UE badań nad lekami i szczepionką na wirusa SARS-CoV-2, wolnymi później od patentów – z apelem „Pacjent Europa” do władz Unii wystąpiło ponad 200 intelektualistów, ekonomistów, naukowców, ludzi kultury i polityków z całego kontynentu. Pomysłodawcami i twórcami listu są Polacy.

10:38

Decyzją sądu za nieprzestrzeganie kwarantanny do aresztu trafił mieszkaniec Białegostoku. 60-latek w trakcie jej odbywania poszedł do sklepu na zakupy.

10:28

W Rosji wykryto w ciągu ostatniej doby 1459 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba zakażeń wykrytych w Rosji przekroczyła 10 tysięcy.

10:18

Powstała specjalna platforma do wymiany informacji i ofert dotyczących walki z koronawirusem. Mogą z niej korzystać szpitale, uczelnie, centra R&D i startupy. Inicjator platformy, organizacja EIT Health, kojarzy je z partnerami z całej Europy. W ciągu kilku na platformę trafiło ponad 150 wniosków.

10:13

10:12

Ministerstwo Zdrowia: Zmarło 6 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 47-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 90-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 35-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 62-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie, 81-letni i 77-letni mężczyźni z Drzewicy, którzy nie byli hospitalizowani. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

10:11

Ministerstwo Zdrowia: 136 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 23 osób z woj. śląskiego, 22 osób z woj. małopolskiego, 21 osób z woj. dolnośląskiego, 18 osób z woj. wielkopolskiego, 11 osób z woj. podlaskiego, 9 osób z woj. pomorskiego, 7 osób z woj. podkarpackiego, 7 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z warmińsko-mazurskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 2 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. lubuskiego.

10:06

9:40

– Gdyby nie obostrzenia, które został wprowadzone, dziś mielibyśmy w Polsce 25 tys. przypadków koronawirusa – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

9:39

– W czerwcu powinna być w miarę sytuacja bezpieczna i będzie można łagodzić niektóre obostrzenia. Natomiast czy tak się stanie oczywiście nikt nie wie. Po połowie kwietnia można ocenić sytuację epidemiologiczną – mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską Wojciech Konieczny, senator Lewicy, polityk PPS, neurolog, dyrektor w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. 

9:23

Władze Stanów Zjednoczonych zezwoliły aptekom w całym kraju przeprowadzać testy na obecność koronawirusa. Badane będzie m.in. występowanie przeciwciał, które ujawniają, czy osoba chorowała na COVID-19.

9:21

9:10

Szkoły w Szanghaju, zamknięte w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, zostaną ponownie otwarte 27 kwietnia – poinformował dyrektor miejskiej komisji edukacji Lu Jing. Wtedy do szkół wrócą uczniowie ostatnich klas szkół średnich. Pozostali uczniowie mają wrócić do szkół do 6 maja.

9:07

Policja z Kalifornii aresztowała kobietę, która w supermarkecie polizała produkty spożywcze o wartości 1800 dolarów. Wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych rośnie obawa o rozprzestrzenianie się koronawirusa.

9:02

9:01

W Korei Południowej czwarty dzień z rzędu liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 spadła poniżej 60.

Jung Yeon-je / AFP

8:45

W Tajlandii w czwartek wykryto 54 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i dwa kolejne zgony wywołane przez COVID-19. Łącznie w Tajlandii koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 2423 osób, 32 osoby zmarły w wyniku COVID-19.

8:41

8:40

Władze Chin wprowadziły w środę nowe środki prewencyjne mające przeciwdziałać temu, aby osoby z bezobjawowym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 nie doprowadziły do drugiej fali epidemii wirusa w Chinach.

Noel Celis / AFP

8:24

Prezydent Andrzej Duda uważa, że organizacja wyborów korespondencyjnych to dobre rozwiązanie, o ile zachowane będzie bezpieczeństwo Polaków.

8:11

286 marynarzy z lotniskowca USS Theodore Roosevelt jest zakażonych koronawirusem. Amerykańska jednostka zadokowała w porcie w Guam. Większość załogi zeszła na ląd.

8:02

W Tokio stwierdzono już 1338 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ciągu doby liczba zakażonych wzrosła o 144 osoby – to największy dobowy przyrost liczby zakażonych w stolicy Japonii.

Kazuhiro NOGI / AFP

8:01

Niektórzy pacjenci zakażeni koronawirusem, którzy zostaliby przyjęci na oddział ratunkowy w szpitalu w Nowym Jorku, są odsyłani do domu z urządzeniem do monitorowania poziomu tlenu, ponieważ miejskie służby medyczne skupiają się na osobach z najdotkliwszymi objawami.

7:41

Prezydent Chin Xi Jinping ostrzegł obywateli przed trudnościami i wyzwaniami związanymi z możliwością wystąpienia drugiej fali epidemii koronawirusa.

7:34

W Nowej Zelandii od czterech dni z rzędu spada liczba wykrywanych w tym kraju zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje CNN. W czwartek w Nowej Zelandii wykryto 29 zakażeń (w kraju tym podaje się łącznie liczbę zakażeń potwierdzonych testami i liczbę przypadków, w których zakażenie jest prawdopodobne).

Sanka VIDANAGAMA / AFP

7:16

Ministerstwo Rolnictwa proponuje małym, średnim, ale i dużym przedsiębiorstwom dwa proste narzędzia wsparcia handlu na poziomie krajowym i zagranicznym – piszemy w serwisie firma.rp.pl.

7:05

Honduras do 19 kwietnia przedłuża ogólnokrajową kwarantannę w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Łącznie w Hondurasie wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 343 osób, 23 osoby zmarły na COVID-19.

7:04

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę Andrzej Duda z wynikiem 52,9 proc. wygrałby je w I turze – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

6:47

Czy niedawne wybory do władz lokalnych mogły mieć wpływ na wyjątkowo szybki rozwój epidemii na terenie Bawarii? – o tym piszemy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.

6:45

Spór Włoch z Niemcami o ratunek dla gospodarki zdecyduje o przetrwaniu Unii. Nasz kraj się waha – pisze w „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.

6:44

6:41

Podatek, jaki muszą płacić inwestorzy, wciąż jest jedną z głównych bolączek naszego rynku. Jego uczestnicy podkreślają, że zniesienie tej daniny przyniosłoby realne korzyści nie tylko samym inwestorom, ale też spółkom, giełdzie i gospodarce – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:39

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego kolejny raz wydłuża zawieszenie posiedzeń, co rodzi obawy, czy na czas, tj. przed 30 kwietnia, zostanie wybrany jej następca – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:34

6:31

6:28

Każdy ze sztabów szykuje własną strategię wobec głosowania kopertowego – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

6:14

Tylko 12 proc. badanych opowiada się przeciw ograniczeniom wprowadzonym przez władze ze względu na pandemię – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

6:12

6:11

6:08

Pekin hucznie sygnalizuje światu zwycięstwo nad niewidzialnym wrogiem, który pogrąża Zachód – pisze w „Rzeczpospolitej” o zakończeniu blokady miasta Wuhan Rusłan Szoszyn.

6:05

Liczące 70 tys. miasto Suifenhe w Chinach, położone przy granicy z Rosją, zostało objęte kwarantanną w ramach działań mających pomóc w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 – informuje chiński nadawca publiczny CCTV.

6:04

Koniec z biurokracją i mnogością warunków. Rząd ma dla biznesu 100 mld zł bezpośredniej pomocy. Obiecuje, że szybko trafi ona na konta przedsiębiorców – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:49

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w ciągu ostatniej doby w USA wyniosła 1922 – podaje CNN. To największa jak dotąd liczba ofiar koronawirusa jaką w ciągu doby stwierdzono w jakimkolwiek państwie świata.

5:36

W Meksyku w ciągu ostatniej doby zanotowano 396 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Łącznie w kraju tym wykryto 3181 przypadków zakażenia wirusem i 174 zgonów z powodu COVID-19.

5:19

Sejm w nocy ze środy na czwartek przyjął tzw. tarczę antykryzysową 2.0 – ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

5:18

W Singapurze stwierdzono w środę 142 nowe zakażenia koronawirusem – informuje tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. To największy dobowy wzrost liczby zakażonych od początku epidemii wirusa w tym kraju, który mierzy się obecnie z drugą falą zachorowań.

Roslan RAHMAN / AFP

5:01

Prezydent Gwatemali, Alejandro Giammattei zapowiedział, że każdy obywatel kraju, który znajduje się poza domem, od poniedziałku, 13 kwietnia, będzie zobowiązany do noszenia maski. – Ci, którzy poruszają się po ulicach bez maski narażają wszystkich innych i będą karani – dodał. Rząd Gwatemali w poniedziałek przekaże obywatelom kraju 3 mln masek.

W Gwatemali koronawirusa wykryto jak dotąd u 87 osób. 3 zakażone wirusem osoby zmarły.

5:00

Stan Borisa Johnsona, premiera Wielkiej Brytanii, który od poniedziałku przebywa na oddziale intensywnej terapii w związku z ostrym przebiegiem COVID-19, poprawia się – poinformował minister finansów Rishi Sunak.

4:45

W Chinach drugi dzień z rzędu liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykryta w ciągu doby rośnie – w środę w Państwie Środka wykryto 63 zakażenia, czyli o jedno więcej niż dzień wcześniej.

Hector RETAMAL / AFP

4:23

W wyniku COVID-19 w Polsce zmarło jak dotąd 159 osób.

4:21

W Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto jak dotąd u 5205 osób.

4:20

4:15

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 1518518 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 88495 osób. Za wyleczone uznaje się 330589 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 434927 osób. W Hiszpanii – 148220 osób, we Włoszech zakażone zostały 139422 osoby, we Francji – 112950, w Niemczech – 113296, w Chinach – 81865 osób, w Iranie – 64586, w Wielkiej Brytanii – 60733, w Turcji – 38226, w Belgii – 23403, w Szwajcarii – 23280, w Holandii – 20549, w Kanadzie – 19438, w Brazylii – 16188, w Portugalii – 13141, w Austrii – 12942, w Korei Południowej – 10423.

W wyniku COVID-19 we Włoszech zmarło 17669 osób, w Hiszpanii – 14792, w USA – 14788, we Francji – 10869, w Wielkiej Brytanii – 7097, w Iranie – 3993, w Chinach – 3335, w Niemczech – 2349, w Holandii – 2248, w Belgii – 2240.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA