fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Ministrowie zgodzili się na unijny pakiet antykryzysowy

Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire po wideokonferencji ministrów finansów państw UE
AFP
Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej podczas wideokonferencji osiągnęli porozumienie w sprawie pakietu antykryzysowego w związku z pandemią koronawirusa. Koszt przyjętych rozwiązań to pół biliona euro.

Wypracowane porozumienie nie wspomina o wspólnej emisji papierów ("koronaobligacji"), której domagały się Włochy, Francja i Hiszpania, a której sprzeciwiały się Niemcy, Holandia, Finlandia i Austria, mówi natomiast o "innowacyjnych instrumentach finansowych".

Zdaniem francuskiego ministra gospodarki i finansów, kraje Unii Europejskiej zgodziły się na najważniejszy plan gospodarczy w swej historii. Wcześniej premier Włoch Giuseppe Conte ostrzegał, że jeśli Unia nie zjednoczy się w walce z pandemią, jej istnienie będzie zagrożone.

Ministrowie zgodzili się na wykorzystanie funduszu ratunkowego dla strefy euro (200 mld euro) pod złagodzonymi warunkami, zgodnie z którymi środki zostaną przeznaczone na kwestie zdrowotne. W skład przyjętych propozycji wchodzą też fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego (200 mld euro) oraz ubezpieczenia od bezrobocia (SURE) w wysokości 100 mld euro.

Uzgodniony w czwartek pakiet zwiększy unijną finansową odpowiedź na pandemię do 3,2 bln euro.

Szef eurogrupy Mario Centeno ocenił przyjęte propozycje jako "ambitne".

Zdaniem ministrów finansów krajów UE, zmiany w europejskim budżecie po 2020 r. są niezbędne.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA