fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Budka: Zgodnie z konstytucją powinien być stan nadzwyczajny

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Gdyby był stan nadzwyczajny najemcy lokali w wielkich sklepach nie musieliby się martwić że muszą zapłacić czynsz mimo że nie zarabiają - bo wówczas obowiązywałaby klauzula siły wyższej - mówił w rozmowie z TVN24 przewodniczący PO Borys Budka.

Zdaniem Budki "zgodnie z konstytucją powinien" obowiązywać w Polsce stan nadzwyczajny. Platforma Obywatelska od pewnego czasu domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w Polsce, który oznaczałby m.in. konieczność przełożenia wyborów prezydenckich, których I tura zaplanowana jest na 10 maja.

Czytaj także:

Budka: Szumowski nadrabia czas stracony przez premiera

Budka przekonywał, że PiS nie wprowadza stanu klęski żywiołowej ponieważ "Jarosław Kaczyński powiedział, że wybory mają się odbyć". - Że mamy zająć się polityką a nie pomocą najbardziej potrzebującym - mówił.

- Myśmy od początku mówili: Są narzędzia, które powinny być wprowadzone, jest stan klęski żywiołowej - dodał Budka.

- 14 lutego złożyliśmy pierwszy projekt ustawy antykryzysowej - wtedy nie chciano z nami rozmawiać, bagatelizowano. Gdyby wówczas podjęto odpowiednie działania - bylibyśmy w innym miejscu. Gdyby wówczas złożono zamówienia na testy, maseczki - bylibyśmy w innym miejscu. Ważne by teraz podejmować działania - podkreślał.

Budka apelował też, aby rządzący "nie oszukiwali Polaków twierdząc, że nie mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym".

- Mamy wiele dobrych przepisów, tylko należy z nich korzystać - dodał.

Budka zwracał też uwagę, że w pakiecie przepisów antykryzysowych zaproponowanych przez rząd jest m.in. propozycja, by prokurator "mógł zarządzić trzymiesięczny areszt dla osoby podejrzanej bez kontroli sądowej". - To skandaliczne - podkreślał.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA