fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

11 kolejnych przypadków koronawirusa w Polsce. Trzecia osoba zmarła

Fotorzepa/ Jakub Mikulski
Mamy 11 nowych przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej w sobotę ministerstwo informowało o kolejnych 25 przypadkach.

W sumie w Polsce zanotowano już 104 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym trzy osoby zmarły - podało Ministerstwo.

Trzecia zmarła osoba to 66-letni mężczyzna, który w stanie poważnym przebywał w szpitalu w Lublinie i miał choroby współistniejące.

Potwierdzone nowe przypadki dotyczą 3 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 z woj. podkarpackiego (Rzeszów), 2 z woj. dolnośląskiego (Wrocław), 2 z woj. łódzkiego (Łódź), 2 z woj. lubelskiego (Lublin) i 1 osoby z Opola.

Rano poinformowano o 13 przypadkach. Wyniki dotyczą 2 osób z województwa świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z dolnośląskiego (Wrocław), 5 z lubelskiego (Lublin) oraz 3 z łódzkiego (Łódź). Kilkadziesiąt minut później dwa dodatnie wyniki spłynęły także z województwa pomorskiego (Gdańsk) oraz jeden z Opola.

Po południu w kolejnym komunikacie podano informację o kolejnych 9 nowych przypadkach. „Potwierdzone przypadki dotyczą 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 z woj. wielkopolskiego (Poznań), 1 z woj. lubelskiego (Lublin) i 5 z województwa łódzkiego (Łódź)” - podał resort zdrowia, zaznaczając, że w ciągu ostatniej doby wykonano 1,5 tys. testów a łącznie już 4414.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA