fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Wywiad Korei Płd.: Kim Dzong Un wprowadził lockdown w stolicy

Korea Północna
AFP
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un miał nakazać egzekucję co najmniej dwóch osób, zakazać połowów na morzu i wprowadzić lockdown w Pjongjangu, stolicy kraju - w ramach działań zmierzających do ochrony kraju przed koronawirusem i jego gospodarczymi skutkami - informuje południowokoreańska agencja wywiadu.

Władze Korei Północnej miały też nakazać swoim dyplomatom, by ci wstrzymali się od jakichkolwiek działań, które mogłyby sprowokować USA - ma to być efekt obaw o to jakie będzie podejście prezydenta-elekta USA, Joe Bidena, do Korei Północnej.

Takie informacje przekazali południowokoreańskim parlamentarzystom przedstawiciele Narodowej Służby Wywiadu.

Jeden z parlamentarzystów, Ha Tae-keung, powołując się na informacje przekazane przez południowokoreański wywiad powiedział, że Kim ma okazywać "wielki gniew" i podejmować "irracjonalne działania" w związku z pandemią i jej ekonomicznymi skutkami.

Jednym z takich działań jest zakaz połowu ryb i produkcji soli z wody morskiej w obawie o to, że może to być źródłem zakażeń z powodu skażenia wody koronawirusem.

W związku z działaniami antyepidemicznymi władze Korei Północnej miały wprowadzić lockdown w Pjongjangu i prowincji Ryanggang.

Wcześniej lockdowny miały być wprowadzane w innych częściach kraju, w przypadku wykrycia tam nielegalnego importu produktów spoza granic kraju.

Korea Północna oficjalnie jest jednym z nielicznych państw świata, w których nie wykryto jak dotąd ani jednego zakażenia koronawirusem. W związku z pandemią Korea Północna zamknęła swoją granicę z Chinami, swoim największym partnerem handlowym, co jest poważnym ciosem dla północnokoreańskiej gospodarki.

W pierwszych 10 miesiącach 2020 roku wartość handlu Korei Północnej z Chinami spadła do 25 procent poziomu z pierwszych 10 miesięcy 2019 roku.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA