fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Informacje o rachunkach bankowych trafią do nowego rejestru

123RF
Informacje o wszystkich rachunkach bankowych obywateli trafią do nowego rejestru.

Do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął właśnie projekt ustawy o Centralnej Bazie Rachunków. Rejestr (w formie elektronicznej) ma pozwolić na szybką identyfikację właścicieli rachunków bankowych. Będą z niego korzystały: sądy, prokuratury, policja i inne służby np. CBA, ABW czy SG.

Cel to lokalizacja składników majątkowych pochodzących z przestępstwa i usprawnienie egzekucji. Ministerstwo Finansów, które jest autorem projektu, uspokaja: uczciwi obywatele nie mają się czego obawiać. Przedstawiciele banków potwierdzają: chodzi o szybką informację, a nie wgląd w stan konta.

Prawnicy pytani o nowy projekt są ostrożni w ocenie.

– Rozumiem walkę z przestępczością, praniem brudnych pieniędzy, przestępstwami gospodarczymi i podatkowymi – mówi adwokat Mariusz Paplaczyk. Dodaje jednak, że generalny inspektor informacji finansowej, który dziś udziela takich informacji, działa dobrze i nie ma najmniejszego powodu, by mnożyć takie instytucje.

Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich, jest podobnego zdania.

– Nie widzę potrzeby dublowania instytucji, które dziś zbierają informacje dotyczące rachunków – mówi. Uspokaja jednak obywateli.

– Do Centralnej Bazy Rachunków trafią jedynie informacje na temat tego, w jakim banku ktoś ma konto. Nie będzie żadnej informacji o jego stanie czy transakcjach – informuje.

W nowym rejestrze znajdą się informacje o otwartych i zamkniętych rachunkach bankowych, o kontach w SKOK czy portfele online, na których gromadzone są waluty wirtualne. Informacje będą przekazywane do Centralnej Bazy Rachunków w ciągu 24 godzin od otwarcia, zamknięcia lub zmiany informacji o rachunku. Dzięki temu dane mają być jak najbardziej aktualne. Poza danymi identyfikującymi podmioty powiązane z rachunkiem, instytucje będą przekazywać podstawowe informacje o samym rachunku, a więc dotyczące rodzaju rachunku, daty jego otwarcia i zamknięcia, okresie, na jaki rachunek został otwarty, a także kodzie waluty, w której księgowane są transakcje.

W projekcie przewidziano też kary dla osób, które ujawnią, choć nie powinny, informacje z rejestru. Grozić im ma do trzech lat więzienia. Dla tych, którzy uzyskają ją nielegalnie – do dwóch lat więzienia.

Informacje bankowe zbierane są również w innych krajach. W Austrii np. uchwalono ustawę dotyczącą utworzenia i funkcjonowania centralnego rejestru rachunków, prowadzonych przez instytucje kredytowe. W Czechach powstała ustawa o centralnym rejestrze rachunków. W Belgii funkcjonuje centralny rejestr rachunków. W Portugalii zaś działa centralny rejestr rachunków bankowych, który został umieszczony w centralnym banku Portugalii. W Rumunii, zgodnie z kodeksem procedury podatkowej, banki są zobowiązane do przekazywania dwa razy w miesiącu do Ministerstwa Finansów danych posiadaczy rachunku wraz z nazwą instytucji finansowej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA