fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Decyzja UOKiK ws. Volkswagen Group Polska zapadnie jesienią

Bloomberg
Jesienią zakończy się postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko Volkswagen Group Polska. Wtedy zapadnie decyzja, czy producent niemieckich aut zapłaci karę za naruszenia zbiorowych interesów polskich konsumentów.

Jak przypomniała radiowa Trójka, sprawa dotyczy tzw. afery dieselgate. Niemiecki producent aut stosował w samochodach VW, Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r oprogramowanie, które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu. Sprawa dotknęła dużej liczby użytkowników samochodów – zarówno  konsumentów, jak i przedsiębiorców w Polsce i w całej Unii Europejskiej.

UOKiK uznał, że działania koncernu mogą wiązać się m.in. z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów, przestrzeganiem norm środowiskowych oraz technicznych. Na początku 2017 r. wszczął postępowanie w tej sprawie. Wcześniej przeanalizował m.in. materiały reklamowe dotyczące samochodów, które były wyposażone w system umożliwiający manipulację emisją spalin. Według ustaleń UOKiK, ich poziom w warunkach drogowych odbiegał od wartości przekazywanych konsumentom przez przedsiębiorcę, dlatego mogli oni zostać wprowadzeni w błąd.

- Postępowanie w stosunku do spółki Volkswagen jest na końcowym etapie. Zakładam, że decyzja zostanie wydana jesienią. Bardzo ważne w tym postępowaniu jest to, że udział w nim zgłosił prokurator, który jak zakładam, będzie również uczestniczył w postępowaniu na etapie sądowym - powiedziała wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

Jeśli postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów potwierdzi winę przedsiębiorcy, to UOKiK może nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości do 10 procent obrotu. Może ono także zakończyć się przyjęciem zobowiązania do podjęcia działań usuwających niekorzystne dla konsumentów skutki naruszenia przepisów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA