fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Majówka 2019 - kiedy zakaz handlu, kiedy otwarte sklepy

AdobeStock
Przed nami tzw. długi weekend majowy. Szczęściarze, którzy dostaną trzy dni urlopu, mogą mieć aż dziewięć dni wolnego. W tym czasie wypadają też dwie niedziele i aż trzy ustawowe święta. Kiedy będzie można zrobić zakupy?

Przypomnijmy, że w tym roku  tzw. ustawa o zakazie handlu  jeszcze bardziej niż rok temu ograniczyła handel w niedziele. Do końca 2018 roku sklepy były czynne   w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Obecnie mogą być otwarte co do zasady tylko w ostatnią niedzielę miesiąca.

Czytaj też:

sobota 27 kwietnia -  sklepy pracują normalnie.

niedziela 28  kwietnia - ostatnia niedziela kwietnia, a więc sklepy, bazary, galerie handlowe będą czynne tak, jak w niedziele handlowe.

poniedziałek i wtorek 29-30 kwietnia - zwykłe dni pracy osób, które z różnych przyczyn nie mogły wziąć urlopu na długą majówkę. Także dla handlowców.  Wszystkie sklepy będą normalnie pracować jak w dzień powszedni.

środa 1 maja -  Święto Pracy i  dzień ustawowo wolny od pracy. Zdecydowana większość sklepów będzie zamknięta. Zakupy można zrobić na stacjach benzynowych, sklepach na terenie dworców oraz tych, w których czynności bezpośrednio związane z handlem, będzie wykonywał właściciel, ewentualnie z pomocą rodziny.

czwartek 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej -  święto państwowe, ale nie jest ono dniem wolnym od pracy. Zakupy będzie można zrobić we wszystkich punktach handlowych.

Warto też wiedzieć, że 2 maja będzie w tym roku dniem wolnym od pracy dla pracowników administracji rządowej.  W zamian urzędy będą otwarte w sobotę 11 maja.

piątek 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja i dzień ustawowo wolny od pracy. Niezbędne sprawunki będzie można zrobić tylko na stacjach benzynowych, dworcach i w małych sklepikach, w których za ladą stanie sam właściciel.

sobota 4  maja - zrobimy zakupy we wszystkich placówkach handlowych, chyba że ich właściciele też zdecydują się skorzystać z długiego weekendu i zamkną je tego dnia.

niedziela 5 maja - ostatnia niedziela długiego weekendu, ale pierwsza niedziela miesiąca. Zgodnie z ustawą sklepy i galerie handlowe mają być zamknięte. Po zakupy spożywcze potrzebne po powrocie z długiego weekendu lepiej więc wybrać się dzień wcześniej, w sobotę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA