fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Oszustwa na Polski Bon Turystyczny - voucheru nie można spieniężyć

Adobe Stock
Osoba, która aktywowała Polski Bon Turystyczny, nie może go spieniężyć. To niezgodne z prawem.

Polski Bon Turystyczny jest przyporządkowany do konkretnego dziecka. Nie wolno zapłacić nim za wypoczynek cudzego dziecka ani go spieniężyć. Choć przepisy są jasne, pojawiały się próby zamiany bonu na gotówkę.

Osoba, która zakupi bon po okazyjnej cenie, może mieć jednak problem z jego wykorzystaniem. Sam 16-znakowy kod nie wystarczy, aby zrealizować transakcję. Podczas jej potwierdzania, trzeba bowiem podać PIN, który otrzymamy na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu.

Czytaj też:

Bon turystyczny nie tylko na wakacje z noclegiem

Bon Turystyczny: jak ustrzec się fikcyjnych kwater

Bon Turystyczny - lepiej nie czekać z aktywacją

Numer telefonu na platformie PUE ZUS można wprawdzie zmienić, ale nie możemy mieć pewności, czy sprzedający poda telefon nabywcy. Kupując bon, nie wiemy też, czy przypadkiem nie został już wykorzystany. Nie warto ryzykować.

Ustawa dotycząca bonu zawiera też przepisy karne przewidujące grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech dla tych, którzy przyjmują płatność za realizację bonu niezgodnie z przeznaczeniem.

W razie nieprawidłowości odpowiedzialność ponosi prowadzący hotel czy biuro podróży sprzedające kolonie. Sam handel bonem nie podlega bowiem odpowiedzialności karnej.

Z kolei zgodnie z wyjaśnieniami ministerstwa zawartymi w odpowiedzi na interpelację poselską nr 10 181 osoba, która pobrała nienależnie świadczenie w formie bonu, jest zobowiązana do jego zwrotu.

Za nienależnie pobrane świadczenie uważa się świadczenie pobrane mimo braku prawa do niego lub na podstawie fałszywego oświadczenia, fałszywego dokumentu albo w innych przypadkach wprowadzenia w błąd przez osobę, która pobrała te świadczenia. Taki nienależny bon podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Wszelkie nieprawidłowości związane z realizacją Polskiego Bonu Turystycznego należy zgłaszać na adres e-mail: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA