fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

"New York Times": USA po cichu zmniejszają liczbę żołnierzy w Afganistanie

AFP
Gen. Austin S. Miller, dowódca sił NATO w Afganistanie w poniedziałek potwierdził, że liczba amerykańskich żołnierzy w tym kraju zmniejszyła się od ubiegłego roku o 2 tysiące i obecnie wynosi ok. 12 tysięcy - informuje "New York Times". Wkrótce liczba amerykańskich żołnierzy może spaść do poziomu ok. 8600 - wynika z informacji amerykańskiego dziennika.

Do redukcji amerykańskiego kontyngentu dochodzi mimo tego, że Amerykanie wciąż nie wynegocjowali porozumienia ze zwalczającymi władze Afganistanu talibami. Zmniejszanie liczebności żołnierzy USA w Afganistanie odbywa się też bez formalnej decyzji prezydenta - dochodzi do tego stopniowo, ponieważ amerykańska armia nie zastępuje nowymi żołnierzami tych, którzy kończą służbę w Afganistanie.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że chciałby, aby w czasie jego rządów Amerykanie w miarę możliwości wycofali się z kosztownych konfliktów zbrojnych prowadzonych poza granicami USA.

Przedstawiciel afgańskich władz, pragnący zachować anonimowość twierdzi, że afgański rząd zaakceptował zmniejszenie się amerykańskiego kontyngentu.

Nie jest jasne kiedy dokładnie liczebność żołnierzy USA w Afganistanie zmniejszy się do ok. 8600.

Już wcześniej Mark Esper, sekretarz obrony USA podkreślał, że zmniejszenie się liczebności amerykańskiego kontyngentu w USA do 8600 nie wpłynie na efektywność prowadzonych w Afganistanie działań wymierzonych w terrorystów.

"New York Times" zwraca uwagę, że wycofywanie żołnierzy przed zawarciem porozumienia z talibami osłabia pozycję negocjacyjną USA - ponieważ redukcja amerykańskiego kontyngentu miała być jedną z amerykańskich kart przetargowych w negocjacjach prowadzonych w tej sprawie.

Rozmowy między Waszyngtonem a talibami załamały się we wrześniu.

Na razie nie jest jasne, czy zmniejszenie amerykańskiego kontyngentu wpłynie na decyzję innych państw NATO o zmniejszeniu zaangażowania w Afganistanie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA