fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Rada miasta z USA: Nasi policjanci nie będą ćwiczyć w Izraelu

123RF
Rada miasta Durham w Karolinie Północnej wydało oświadczenie, w którym sprzeciwia się udziałowi lokalnych policjantów w szkoleniach w Izraelu realizowanych w ramach wymiany międzynarodowej. Doszło do tego po napisaniu petycji w tej sprawie przez aktywistów sprzeciwiających się polityce Izraela wobec Palestyny - odnotowuje "Times of Israel".

Komendant policji w Durham, Cerelyn C. J. Davis oświadczył, że "nie podejmował żadnych działań jako szef lokalnej policji, by zainicjować lub brać udział w wymianie doświadczeń z Izraelską policją, ani nie miał zamiaru tego robić. W szkoleniu w Izraelu brał jednak udział jego poprzednik.

Rada miasta w oświadczeniu pisze, że "sprzeciwia się międzynarodowej wymianie z jakimkolwiek krajem, w wyniku której policjanci z Durham byliby szkoleni jak żołnierze, ponieważ taka wymiana nie służy temu sposobowi sprawowania służby, jakiej oczekuje się w Durham".

Rada wydała oświadczenie w odpowiedzi na petycję organizacji Durham2Palestine, która apeluje o zaprzestanie współpracy z Izraelem w związku z polityką realizowaną przez Tel Awiw wobec Palestyńczyków.

Były komendant policji w Durham, Jose Lopez uważa, że autorzy petycji nie rozumieją co dzieje się w czasie takich szkoleń.

- Szkolenie w jakim brałem udział dotyczyło zarządzania dużymi sytuacjami kryzysowymi, w czasie których dochodzi do ataków bombowych, strzelanin, tego typu sytuacji. To sytuacje, które obecnie powinny być źródłem obaw dla Amerykanów - ocenił. - Szkolenie nie miało nic wspólnego ze szkoleniem wojskowym - dodał.

W czasie debaty poprzedzającej wydanie oświadczenia przez radę miasta burmistrz Steve Schewel, który ma żydowskie korzenie podkreślał, że informacje, jakoby policjanci z miasta szkolili się z izraelską armią i nadal będą to robili są fałszywe".

- Jeśli chcecie zmienić stosunek amerykańskich Żydów do tego, co się dzieje w Izraelu i Palestynie musicie mówić - prawdę - dodał.

W swojej petycji Durham2Palestine przekonywała, że "taktyka stosowana przez izraelską policję doprowadza do militaryzacji amerykańskich policjantów szkolących się w Izraelu, co z kolei ułatwia amerykańskim policjantom terroryzowanie" mniejszości etnicznych.

Źródło: Times of Israel
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA