fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Ślady uranu znalezione w irańskim "magazynie atomowym"

AFP
Próbki pobrane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej z miejsca, które premier Izraela nazwał "tajnym magazynem atomowym" w Teheranie, wykazały ślady uranu. Władze Iranu będą musiały to wyjaśnić - poinformowali agencje Reutersa dwaj dyplomaci, którzy śledzą przeprowadzane kontrole.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) bada pochodzenie odkrytych cząstek i prosi Iran o wyjaśnienie. Teheran jeszcze tego nie zrobił, co podsyca napięcia z Waszyngtonem. 

Nałożone przez USA sankcje ograniczyły sprzedaż irańskiej ropy, a w odpowiedzi Iran naruszył porozumienie wynegocjowane w 2015 roku.

W przemówieniu wygłoszonym rok temu izraelski premier Benjamin Netanjahu, który stanowczo sprzeciwiał się porozumieniu nuklearnemu, oczekiwał natychmiastowej kontroli w tym miejscu. Twierdził, że znajdowało się tam 15 kg nieokreślonych materiałów radioaktywnych.

Agencja Reutersa kwietniu informowała, ze MAEA dokonała inspekcji obiektu. Pobrane próbki zostały wysłane do analizy.

Dyplomaci przekazali, że na miejscu znaleziono ślady uranu oraz jeden z dwóch elementów rozszczepialnych, za pomocą których można stworzyć rdzeń bomby atomowej. Agencję Reutersa poinformowano, że uran nie był bardzo wzbogacony, co oznacza, że nie został oczyszczony do poziomu bliskiego poziomowi potrzebnemu do produkcji broni.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA