fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Gowin w Izraelu: Nieporozumienie ws. IPN uda się usunąć

Fotorzepa/ Michał Kolanko
- Są między nami kwestie sporne, to dotyczy ustawy o IPN. Zapewniłem naszych izraelskich partnerów, że intencją polskiego rządu i polskiego społeczeństw nie jest w najmniejszej mierze kwestionowanie jakiejkolwiek cząstki prawdy o tym, czym był Holokaust. A jedynie sprzeciwianie się kłamstwu historycznemu, jakim jest zrzucenie współodpowiedzialności za Holokaust na cały polski naród - powiedział Jarosław Gowin po wieczornym spotkaniu w Tel Awiwie z Ofirem Akunisem, izraelskim ministrem nauki i technologii.

Spotkanie było pierwszym elementem trzydniowej wizyty wicepremiera Gowina w Izraelu. I dotyczyło nie tylko spraw współpracy naukowej, ale kwestii bieżących między Polską a Izraelem. W rozmowie z polskimi dziennikarzami minister Akunis podkreślił, że to było bardzo dobra spotkanie. - Cieszę się, że minister Gowin i jego delegacja są w naszym kraju. Oczekujemy na decyzję TK, później wspólnie zdecydujemy co robić dalej. Powiedziałem to w izraelskich mediach, powiem i teraz: Ta ustawa była błędem. Teraz ustawa jest w rękach sądu, mam nadzieję, że ustawa została w całości "skasowana" przez TK - powiedział Akunis.

Jarosław Gowin podkreślał, że atmosfera była bardzo dobra. - Klimat tej rozmowy był znakomity. Wierzę, że to nieporozumienie wokół nowelizacji ustawy o IPN uda się szybko usunąć. Nasz rząd będzie czekał na orzeczenie TK. My nasze stanowisko wyraziliśmy poprzez opinię Prokuratora Generalnego, który rzeczywiście podważył chyba najistotniejszy element tej ustawy. Ja mam nadzieję, że TK podzieli stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie ustawy o IPN - dodał Gowin.

Jak dodał, w przyszłości możliwe jest podpisanie nowej umowy o współpracy naukowej między Polską a Izraelem. - Rysuje się przestrzeń współpracy w zakresie biotechnologii, Sztucznej Inteligencji ale też w zakresie badań kosmicznych. Po stronie izraelskiej jest świadomość tego, jak ważnym partnerem w debatach międzynarodowych jest Polska. Myślę, że ta rozmowa to ważny krok na drodze do odsunięcia tego, co w ostatnich miesiącach podzieliła dwa narody - dodał.

- Jest rzeczą oczywistą, że dla strony izraelskiej wyjaśnienie wątpliwości dotyczących tej ustawy jest warunkiem do współpracy w innych obszarach. Ale to jest zgodne z intencjami polskiego rządu. My nie mieliśmy absolutnie na myśli kwestionowania udokumentowanych przypadków dopuszczania się przemocy ze strony Polaków wobec Żydów czy kwestionowania wolności badań naukowych. Jeżeli TK przedstawi jednoznaczną wykładnie, która pokaże, że nie ma jakiejkolwiek zagrożenia dla wolności słowa czy wolności składania świadectwa przez świadków Holokaustu, to sądzę, że to uspokoi stronę izraelską i pozwoli powrócić do znakomitych relacji, które panowały od czasu upadku komunizmu. - podkreślił wicepremier.

W poniedziałek Jarosław Gowin odwiedzi Jerozolimę i m.in. Instytut Yad Vashem. Weźmie też udział w międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej z okazji 70-lecia państwa Izrael.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA