fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Sławomir Mentzen wiąże zamknięcie szkół ze wzrostem lewicowych sympatii wśród młodzieży

Sławomir Mentzen
Fotorzepa, Jakub Czermiński
„PiS hoduje pokolenie głosujących na lewicę analfabetów. Skutki będziemy odczuwać dekadami” - stwierdził Sławomir Mentzen, wiceprezes partii KORWiN, polityk Konfederacji.

Mentzen nawiązał w ten sposób do sondażu CBOS, według którego po raz pierwszy od ponad 20 lat większy odsetek młodzieży w wieku 18-24 lata deklaruje poglądy lewicowe, niż prawicowe. „Od momentu gdy ta ciemna banda zamknęła szkoły, zaczęło rosnąć poparcie dla lewicy wśród młodzieży” - napisał na Twitterze polityk Konfederacji, dodać, że „PiS hoduje pokolenie głosujących na lewicę analfabetów”.

Wpis Mentzenena wywołał na Twitterze szeroką dyskusję. Odpisała mu m.in. Anna Maria Żukowska z Lewicy. „Polska szkoła oducza samodzielnego myślenia i formułowania własnych ocen. Wychowuje do bycia bezwolnym trybikiem, uczy mnemotechniki. Dlatego tak ciężko nam dogonić zamożniejsze państwa - nie jesteśmy innowacyjni” - stwierdziła.

Wykres poglądów politycznych młodych ludzi w wieku 18-24 ilustruje zmiany od 1990 roku. Wówczas, na przestrzeni 1990-1991 odsetek młodych deklarujących poglądy lewicowe spadł gwałtownie niemal o połowę - z 29 do 14 pkt. proc. W latach następnych „lewicowość” młodzieży spadała, szczyty w okolicach 24-25 pkt. proc. zyskując w latach 1994-1995 i 2000-2001. Od tamtej pory głównie spadała, utrzymując się w okolicach 10-15 pkt. proc.

Niewielki wzrost został zaobserwowany w 2017 roku. Gwałtowny nastąpił w okresie 2019-2020 - lewicowe sympatie deklaruje teraz 30 proc. ankietowanej młodzieży, co oznacza niemal dwukrotny wzrost.

CBOS podkreślał, że to najwyższy poziom w historii badań, ale też po raz pierwszy od 20 lat większy odsetek wyraża sympatię do lewicy niż do prawicy (27 proc.).  Po raz pierwszy  miało to miejsce w latach 1999-2000, gdy poparcie dla lewicy wzrosło do 25 pkt. proc., a do prawicy spadło do 20 pkt. proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA