fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Bosak: Pomożemy PiS w dekomunizacji sądownictwa

tv.rp.pl
- Myślałem, że to jest jakiś "trolling" PiS-u, że ktoś robi sobie żarty - tak Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji skomentował w Polsat News zgłoszenie przez PiS kandydatur Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch na sędziów TK.

- We wtorek przedstawiamy projekt ustawy, który ma dopomóc PiS w dekomunizacji instytucji sądowniczych - zapowiedział jednocześnie Bosak.

Poseł Konfederacji dodał, że projekt "nie będzie wymierzony personalnie w Stanisława Piotrowicza (w czasach PRL był prokuratorem)", ale "w osoby, które współtworzyły aparat bezpieczeństwa PRL". - Wiemy jaka byłą pozycja sędziów PRL, PiS mówiło, że ci sędziowie byli manipulowani przez partię - wyjaśniał.

Bosak był też pytany, czy będzie startował w prawyborach, w których Konfederacja wyłoni kandydata na prezydenta. - Decyzja ws. kandydowania na prezydenta przede mną. W środę spotkanie władz. Każdy będzie mógł wziąć udział w prawyborach - oświadczył.

Skomentował też wpis Roberta Biedronia na Twitterze - lider Wiosny użył w nim hasła wyborczego Baracka Obamy "Yes, we can" co sugeruje, że Biedroń wystartuje w wyborach prezydenckich. - Biedronia znam od wielu lat, nigdy mnie do niczego nie przekonał. Jest osobą medialną i na tym jego zalety jako męża stanu się kończą - stwierdził Bosak. Dodał, że Biedroń może odciągać wyborców lewicowych i liberalnych od kandydata lub kandydatki Koalicji Obywatelskiej.

- Dla nas (Konfederacji - red.) jest ważne, żeby kandydat, którego wyłonimy w prawyborach przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich - podkreślił Bosak.

Trójka nowych kandydatów PiS do Trybunału Konstytucyjnego to Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch. To informacja, którą przekazał w poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który zachwalał zgłoszone nazwiska. – To osoby bardzo kompetentne, z ogromnym doświadczeniem, zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości – przekonywał w Sejmie. Podkreślał też, że PiS kieruje do Trybunału osoby z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem.

Dowiedz się więcej: PiS obsadza Trybunał Konstytucyjny

Głosowania nad kandydatami PiS będą jedną z pierwszych decyzji Sejmu nowej kadencji, który ma zebrać się po raz pierwszy w przyszłym tygodniu, 12 listopada. Nominacje dla Pawłowicz i Piotrowicza wywołały oburzenie opozycji. Dystansują się od nich jednak także politycy Porozumienia. - Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło te kandydatury, one nie były uzgadniane z Porozumieniem. Wkrótce posłowie Porozumienia się spotkają i będziemy rozmawiać z koleżankami, kolegami z PiS o tych kandydaturach - mówił we wtorek Jarosław Gowin.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA