fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komornicy

Komornicy przegrali batalię o VAT

Fotolia.com
Opłat egzekucyjnych nie można podwyższać o kwotę podatku – uznał Sąd Najwyższy.

Klamka zapadła. Jeśli przepisy się nie zmienią, to komornicy będą płacić VAT od opłat egzekucyjnych z własnej kieszeni. W czwartek siedmioosobowy skład Sądu Najwyższego w uchwale uznał, że komornik sądowy nie może podwyższać pobieranej opłaty egzekucyjnej o VAT.

Co z daniną

To odpowiedź na pytanie jednego ze zwykłych składów SN, który – jak tysiące egzekutorów – miał wątpliwość, czy opłata egzekucyjna ustalona przez komornika sądowego na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji powinna być powiększona o VAT czy też zawiera już w sobie podatek.

Opowiadając się za drugim, niekorzystnym dla komorników wariantem, poszerzony skład SN zwrócił uwagę na charakter opłaty. Dla dłużnika ma ona charakter zbliżony do opłat sądowych.

– Ta należność publiczno-prawna jest określona bardzo ściśle w ustawie – podkreślała w ustnych motywach uzasadnienia sędzia SN Katarzyna Tyczka-Rote.

Co prawda VAT też jest należnością publicznoprawną uregulowaną w ustawie, nie ma jednak podstaw, by bez wyraźnego przepisu doliczać go do opłat egzekucyjnych. A takiej normy na razie nie ma. W ocenie SN bez interwencji ustawodawcy problemu VAT nie da się rozwiązać po myśli komorników. A ci chcą, żeby był doliczany do wynagrodzenia. I nie takiej wykładni się spodziewali.

Gwóźdź do trumny

– Uchwała SN i jej uzasadnienie jest dla nas zaskakujące – nie ukrywa Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

W jego ocenie przyjęcie, że kwota podatku należnego od czynności komorniczych zawiera się już w pobieranych opłatach egzekucyjnych (wyliczanie podatku metodą „w stu"), narusza kluczowe unijne zasady neutralności i opodatkowania konsumpcji. Sprawi, że to komornicy zostaną obarczeni jego całkowitym ciężarem ekonomicznym.

– Wyrażam głębokie przekonanie, że sprawa ta znajdzie swój finał w Trybunale Sprawiedliwości UE. Uchwała SN oznacza dramatyczne skutki finansowe dla wielu kancelarii komorniczych w Polsce. Dlatego w chwili obecnej konieczna jest pilna interwencja ustawodawcy w zakresie systemu finansowania egzekucji sądowej – podkreśla prezes Fronczek. Dodaje, że projekt nowej ustawy o komornikach sądowych przewiduje, że opłaty będą stanowić własność Skarbu Państwa, dlatego nie zostaną objęte VAT, ale będzie nim objęte wynagrodzenie prowizyjne pobierane przez komorników.

Obecne problemy komorników to pokłosie zmiany interpretacji ogólnej przez ministra finansów. Przez lata fiskus twierdził, że VAT nie dotyczy komorników. W interpretacji ogólnej z 9 czerwca 2015 r. bez zmiany przepisów diametralnie zmienił wykładnię. Stwierdził, że wykonując czynności egzekucyjne, komornicy prowadzą działalność gospodarczą i działają w charakterze podatnika VAT.

Takie stanowisko potwierdził na początku tego roku Naczelny Sąd Administracyjny (I FPS 8/16).

sygnatura akt: III CZP 97/16

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Należność jako kwota brutto i netto

- Uznanie, że opłata egzekucyjna w wysokości np. 1000 zł to kwota brutto, oznacza, że trzeba z niej wytrącić należny budżetowi 23 proc. VAT (1000 zł : 1,23 x 0,23). Dłużnik w sumie zapłaci 1000 zł. Do egzekutora trafi 813 zł 01 gr, a do budżetu 186 zł 99 gr VAT. STRATA KOMORNIKA: 186 zł 99 gr.

- Uznanie, że taka opłata to kwota netto, oznaczałoby, że komornik doliczy do niej 230 zł VAT. Dłużnik zapłaciłby 1230 zł. 1000 zł trafiłoby do egzekutora, a 230 zł do budżetu.

DODATKOWY KOSZT DŁUŻNIKA – 230 zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA