fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

2016: co się wydarzyło na rynku hal

Segro Logistics Park Poznań, Komorniki – zostało tu uruchomione Centrum Dystrybucyjne Tesco.
materiały prasowe
Amazon, Zalando i inni giganci zdecydowali się na hale w Polsce. Kto dla nich buduje? Jaki był 2016 rok na rynku magazynowym?

Jakie było najważniejsze wydarzenie dla branży magazynowo-logistycznej w 2016 roku? Co było najistotniejsze z punktu widzenia największych firm oraz dla całej branży? Do udziału w sondzie zaprosiliśmy najważniejszych graczy na rynku.

Robert Dobrzycki, Chief Executive Officer Europe, Panattoni Europe:

– O Polsce słychać już nie tylko w Europie, ale i na świecie. Jako kraj zyskaliśmy dwa olbrzymie kontrakty na budowę obiektów magazynowych dla branży e-commerce. M.in. gigantyczne hale – na 161 tys. mkw. – realizowane są przez nas na zlecenie Amazona. Zdobycie tego kontraktu jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń roku.

Rok 2016 zapisze się nie tylko jako jeden z lepszych dla naszej całej branży, ale również jako intensywny ze względu na sytuację w Europie. Wydawać się mogło, że dopiero co uporaliśmy się z groźbą opuszczenia Unii Europejskiej przez Grecję i nagle zapadła decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z tych struktur.

Brexit może jednak przyczynić się do jeszcze większego rozwoju rodzimego rynku. Inwestorzy zainteresowani do tej pory Wielką Brytanię szukają nowych lokalizacji, również w celu przeniesienia dotychczasowych zakładów produkcyjnych. I na tym mogą skorzystać inne kluczowe rynki na kontynencie, a należą do nich z pewnością między innymi Niemcy. To w prostej linii prowadzi do tego, aby beneficjentem Brexitu stała się również branża magazynowa w Polsce, a co za tym idzie i logistyczna.

Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Środkową:

– Bez wątpienia na rynku nieruchomości przemysłowych i magazynowych jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku było utrzymanie się bardzo wysokiego poziomu popytu i podaży. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie w 2016 r. osiągnęliśmy w Polsce poziom 10 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co jest symbolem dynamicznego rozwoju naszego rynku. Wysoki popyt sprzyjał inwestycjom i skłonił część deweloperów do zwiększenia liczby inwestycji spekulacyjnych.

Jednym z największych osiągnięć naszej firmy w 2016 r. było uruchomienie Centrum Dystrybucyjnego Tesco o powierzchni ponad 30 tys. mkw. na terenie Segro Logistics Park Poznań, Komorniki.

Do tej pory wybudowaliśmy w Europie Środkowej ponad 1,2 mln mkw. nowoczesnej przestrzeni magazynowej.

Paweł Sapek, Senior Vice President & Country Manager Prologis na Polskę:

– Z punktu widzenia branży najistotniejszy w mijającym 2016 roku był niezakłócony i ciągły jej rozwój, mimo geopolitycznych turbulencji, z jakimi mieliśmy do czynienia w Europie i na świecie. W Polsce obserwowaliśmy duże zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową, które znacznie wpłynęło na zmniejszenie wolumenu wolnej powierzchni.

Innym ważnym trendem było stopniowe spowolnienie na rynku transakcji kapitałowych, co w przyszłym roku może mieć wpływ na ilość realizowanych projektów, jak też na powolny wzrost czynszów. Wyraźnie również widać, że branża zaczęła coraz bardziej doceniać przejrzystość transakcji, wysoką jakość inwestycji oraz profesjonalne usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami.

W mijającym roku najważniejszym wydarzeniem dla Prologis było uruchomienie nowego parku logistycznego w Strykowie. Wybudowaliśmy tam dwa nowe obiekty typu BTS (na zamówienie) dla firmy Geis oraz Arvato.

Budujemy również spekulacyjnie – m.in. na Dolnym Śląsku. W Prologis Park Wrocław V, mimo że termin zakończenia inwestycji planowany jest na drugi kwartał 2017 r., to budynek został całkowicie wynajęty w miesiąc od rozpoczęcia budowy.

W tym roku udało nam się utrzymać wysoki poziom wynajmu naszych magazynów, który w Europie wyniósł 95,6 proc., a w Polsce 93,6 proc.

Maciej Madejak, Head of Business Development, Goodman:

– To był bardzo udany rok dla nas i dla całej branży. Podpisaliśmy nowe umowy najmu na łącznie 265 tys. mkw. powierzchni i jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych deweloperów, jeśli chodzi o budowę nowej powierzchni magazynowej.

Najważniejszym wydarzeniem w branży nieruchomości logistycznych i komercyjnych było niewątpliwie podpisanie umowy z firmą Zalando, dla której budujemy jedno z największych centrów logistycznych typu BTS (na zamówienie) w Polsce i regionie (130 tys. mkw.).

Spodziewamy się, że pozytywny trend związany z rozwojem branży handlowej – w szczególności e-commerce i spożywczej – będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Dla nas bardzo ważne było w 2016 r. otwarcie drugiego nabrzeża głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Rozbudowujemy położone przy porcie Pomorskie Centrum Logistyczne. Innym ważnym wydarzeniem było oddanie do użytku nowego odcinka autostrady A1 pod Łodzią, co pozytywnie wpłynęło na aktywność deweloperską i logistyczną w tym rejonie. Firma Goodman postrzega swoją obecność w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej strategicznie. Rozwijamy parki logistyczne w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w naszym kraju (Gdańsk, Poznań, Wrocław, Górny Śląsk, centralna Polska). Mamy w planach nowe inwestycje.

Tomasz Lubowiecki, prezes spółki 7R Logistic:

– Mijający rok był wyjątkowy dla deweloperów budujących obiekty logistyczno-magazynowe. Z każdym kwartałem zwiększało się zapotrzebowanie na najlepszej jakości budynki. Tradycyjnie jedną z najważniejszych branż, generujących popyt, byli operatorzy logistyczni i firmy produkcyjne, ale z każdym miesiącem rosło również znaczenie przedstawicieli branży e-commerce.

Naszym sukcesem było m.in. zapewnienie wsparcia logistycznego Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie. To wydarzenie o skali bez precedensu.

Ostatnie miesiące, a także nadchodzący rok, to dla nas czas wytężonej pracy. Obecnie w budowie mamy aż 80 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni w kilku lokalizacjach. Warto to porównać z faktem, że począwszy od 2010 r. 7R Logistic dostarczyła około 130 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Jesteśmy teraz w bardzo dobrym momencie. W ciągu roku chcemy powiększyć nasz portfel nieruchomości o ponad połowę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA