fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Wiele hałasu o REIT-y

Status REIT-u ma m.in. SEGRO, notowany w Londynie deweloper i właściciel magazynów. Firma powiększa portfel o projekty innych deweloperów, jak kompleks zbudowany przez 7R pod Wrocławiem
materiały prasowe
Czy jest szansa na wskrzeszenie prac nad ustawą? Minister finansów na branżowej imprezie sugeruje, że tak. Oficjalnie resort w tej sprawie milczy.
W zeszłym tygodniu na CEE Summit minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że REIT-y są elementem strategii rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, nie są jednak na szczycie listy priorytetów resortu. Jeśli jednak branża zrobi hałas, sprawie mógłby zostać nadany wyższy priorytet.
Pomysł utworzenia REIT-ów inwestujących w nieruchomości komercyjne pojawił się w 2016 r., ale po krytycznej opinii NBP ograniczono koncepcję do inwestowania w mieszkania. Mimo modyfikacji projekt ustawy nie wyszedł poza pierwsze czytanie w poprzedniej kadencji. Nieco ponad rok temu nadzieje na wskrzeszenie prac dało spotkanie wiceministra finansów z Polską Izbą Nieruchomości Komercyjnych, ale nie poszły za tym żadne działania.
Ministerstwo Finansów zapytane przez nas po wystąpieniu ministra Kościńskiego na CEE Summit nie odpowiedziało, czy trwają choćby koncepcyjne prace nad ustawą o REIT-ach.

Zagraniczna dominacja

Według szacunków firmy JLL w ostatnich 22 latach w nieruchomości komercyjne w Polsce inwestorzy ulokowali 64 mld euro, jednak rodzimy kapitał miał w tym zaledwie 3,9-proc. udział. Dla polskich inwestorów indywidualnych to rynek zupełnie niedostępny, a sprzedaż mieszkań świadczy o dużym zainteresowaniu lokowaniem w nieruchomości.
– W Czechach, gdzie struktury REIT istnieją do dawna, udział rodzimego kapitału w wartości inwestycji sięga prawie 40 proc., podobnie jest na Węgrzech – podkreśla Małgorzata Kosińska, prezes stowarzyszenia REIT Polska. – Z radością przyjęliśmy wypowiedź ministra przekazaną na CEE Summit, wierzymy, że struktury typu REIT są bardzo ważną formą budowania polskiego kapitału i tworzenia nowych form inwestowania i oszczędzania. To unikalna szansa, wierzymy, że ta legislacja będzie wreszcie wdrożona. Ostatnie konsultacje miały miejsce na początku tego roku. Jako grupa profesjonalistów rynku nieruchomości wspieramy pomysł od początku i deklarowaliśmy gotowość do współpracy na każdym etapie dotychczasowych prac legislacyjnych – dodaje.
– Wprowadzenie tego rozwiązania wydaje się szczególnie zasadne w obecnej sytuacji makroekonomicznej – podkreśla Daniel Bienias, dyrektor zarządzający w CBRE. – Z jednej strony pozwoli to na uwolnienie kapitału Polaków, zgromadzonego na rachunkach bankowych, które ze względu na inflację i niskie oprocentowania nie zarabiają. Z drugiej strony może wpłynąć na większą dywersyfikację podmiotów na rynku, które są właścicielami nieruchomości komercyjnych: polskich właścicieli brakuje. Przykład Czech, Węgier czy Rumunii pokazuje, że rozwiązania typu REIT dla nieruchomości komercyjnych bardzo korzystnie wpływają na rozwój rynku, a co więcej, pozwalają nawet na dynamiczne ekspansje tych spółek na zagranicznych rynkach – podkreśla.
Agata Sekuła, wiceprezes JLL, wskazuje, że REIT-y mają długi horyzont inwestycyjny i nawet jeśli teraz mamy do czynienia z niespodziewanymi problemami wywołanymi pandemią, to w dłuższej perspektywie tego typu spółki udowodnią, że są bezpieczną formą inwestowania.
– Nieruchomości komercyjne to cenione i dochodowe aktywa. Nawet mimo trudnej sytuacji związanej z Covid-19 od początku roku sfinalizowano w Polsce transakcje o wartości 4,5 mld euro – wskazuje Agata Sekuła. – To świetnie ilustruje potencjał naszego rynku nieruchomości i świadczy o głębokim zaufaniu inwestorów. Inwestycje w nieruchomości komercyjne są przedsięwzięciem kapitałochłonnym, ceny za pojedyncze lepsze lub większe nieruchomości kształtują się z reguły na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset milionów euro, nie mówiąc już, że przedmiotem obrotu często bywają całe portfele nieruchomości – dodaje.

Ożywienie giełdy

REIT-y to spółki inwestujące w nieruchomości. Ich celem jest wypłata dywidend z zysków z najmu, a strumień gotówki jest opodatkowany raz: zwolniony jest albo z CIT, albo z podatku od dywidendy. REIT-y to najczęściej spółki akcyjne notowane na giełdzie, co podnosi ich transparentność. Wprowadzenie REIT-ów w Polsce miałoby więc także pozytywny wpływ na warszawską giełdę.
– GPW wspiera inicjatywę utworzenia polskich REIT-ów i działania legislacyjne w tym zakresie – mówi Piotr Borowski, członek zarządu GPW. – Uważamy, że rozwój rodzimych REIT-ów przyczyni się do dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego, ponieważ inwestorzy indywidualni otrzymają dodatkową możliwość budowania oszczędności długoterminowych, a notowanie tych instrumentów na GPW zapewni płynność i rynkową wycenę tych inwestycji. REIT-y to popularna i sprawdzona forma długoterminowego lokowania kapitału przez obywateli Europy Zachodniej. Chcielibyśmy, żeby również w naszym kraju stała się standardem – podsumowuje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA