fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Altus Palace zaoferuje 81 pokoi

materiały prasowe
Nad dawnym Pałacem Laipzigerów we Wrocławiu, który zamienia się w pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace, zawisła wiecha.

Budynek przechodzi gruntowną restaurację pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków, co pozwoli przywrócić jego dawną świetność architektoniczną. Inwestorem jest firma deweloperska Torus z Gdańska. Planowany termin oddania budynku do użytku to koniec 2020 roku. Za projekt odpowiada wrocławska pracownia Archikon.

- Symbolicznie wieszamy dzisiaj wiechę. Wykonaliśmy już wiele prac budowlanych, ale przed nami kolejne etapy - mówił podczas uroczystości Andrzej Palczak, kierownik projektu w firmie Torus. - Budynek, ze względu na zły stan techniczny wymagał ustabilizowania konstrukcji i skorygowania sposobu jego posadowienia. Główną osią działania przy tej inwestycji jest przywrócenie wartości architektonicznych, historycznych. Z początkiem grudnia powinniśmy uszczelnić dach i rozpoczniemy szereg prac konserwatorsko- restauratorskich. W najbliższych miesiącach wykonywane będą też instalacje, rozpoczną się też prace wykończeniowe - zapowiada.

Przedstawiciele dewelopera podkreślają, że budynek ma dużą wartość historyczną, kryje w sobie wiele bogactw i detali architektury w stylu renesansowym i barokowym. - Zachowało się w nim szereg cennych sztukaterii, stiuki marmoryzowane, bieg klatki schodowej z białego marmuru kararyjskiego, także część zabytkowej stolarki, parkietów intarsjowanych drewnem egzotycznym oraz boazerie - opowiadają. - W wyniku prac konserwatorskich usunięto już średnią grubość 5 mm powłoki malarskiej, odsłonięto bogate detale historyczne. Natrafiono m.in. na stiuki i sztukaterie sieni przejazdowej, odsłonięto dużą liczbę kamiennych detali elewacji, a w szczególności w całości kamienny wykusz sali balowej na elewacji południowej. Odkryto też oryginalny sufit barokowy zabudowany w wyniku przebudowy obiektu w latach 20. XX wieku. Wszystko to będzie można w przyszłości podziwiać.

Dawny Pałac Leipzigerów pierwotnie był trzyskrzydłowy. Na miejscu ujeżdżalni zbudował go w latach 1872-74 Ignatz Leipziger, żydowski bankier. Pałac zaprojektował znany architekt Karl Schmidt, który był również projektantem ważnych dla Wrocławia obiektów - m.in. przebudowy Opery Wrocławskiej i obiektu na Wzgórzu Partyzantów.

- Leipziger kilka lat po wybudowaniu sprzedał budynek Urzędowi Powiatowemu (Kreisausschuss). Funkcje administracyjne obiekt ten pełnił do 1945 roku. Po wojnie przez wiele lat był siedzibą Przedsiębiorstwa Geologicznego Proxima.1, które wykorzystywało go także na cele biurowe. W 2016 roku budynek został kupiony przez obecnego właściciela i inwestora, firmę Torus z Gdańska, która przywraca jego dawny blask i adaptuje na pięciogwiazdkowy, nowoczesny hotel - opowiadają przedstawiciele inwestora.

Pięciogwiazdkowy hotel zaoferuje 81 pokoi. W piwnicach powstają restauracja, mały zespół konferencyjny oraz niewielkie spa (sauna, łaźnia parowa, jacuzzi). Operatorem hotelu będzie spółka Dobry Hotel, działająca w wielu miastach w Polsce - w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Poznaniu, Krakowie, Zakopanem, Mikołajkach i od niedawna na Półwyspie Helskim w Jastarni. Obecna jest już także we Wrocławiu - hotel Best Western Premier City Center.

- W ostatnich latach zauważamy ciekawe trendy. Goście coraz chętniej wybierają obiekty o najwyższym standardzie. Luksus w dzisiejszych czasach nie polega tylko na posiadaniu, ale przede wszystkim na doświadczaniu - mówi cytowany w komunikacie Leszek Mięczkowski, prezes Dobrego Hotelu. - Hotel Altus Palace będzie budował swoją tożsamość właśnie na magii miejsca i jego historii.

- Obiekt jest niezwykle istotny dla naszego miasta jako jedno z wybitnych dzieł architekta Karla Schmidta - dodaje Anna Kościuk z wrocławskiej pracowni Archikon, odpowiadająca za projekt. - Budynek ma bardzo bogaty wystrój, który zachował się, mimo wielokrotnych przebudów. W trakcie dotychczasowych prac wielokrotnie ujawnialiśmy różne ciekawe elementy - byliśmy zaskoczeni bogactwem architektonicznym. Warte szczególnego podkreślenia jest ogromne zaangażowanie inwestora, aby ten odkryty wystrój pieczołowicie uzupełnić i odtworzyć, przy pełnej współpracy z nadzorem konserwatorskim. Jestem przekonana, że w efekcie powstanie wysokiej klasy obiekt o dużej randze architektonicznej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA