Szczepłek: Legia na progu nieba

Po zwycięstwie nad Lechią w Gdańsku 3:1 Legia wróciła na pierwsze miejsce w tabeli i znacznie zwiększyła szanse na obronę tytułu mistrza. Ale w pierwszej połowie to gdańszczanie zdobyli znaczną przewagę i to oni, po efektownym podaniu Konrada Michalaka i jeszcze ładniejszym uderzeniu głową Lukasa Haraslina prowadzili 1:0.

Aktualizacja: 27.04.2019 23:38 Publikacja: 27.04.2019 22:36

Stefan Szczepłek

Legii nic się nie udawało, na boisku w barwach Lechii rządził były legionista Daniel Łukasik. Trener Lechii Piotr Stokowiec wysłał na boisko bardzo dobrze funkcjonującą jedenastkę, w której zabrakło miejsca dla najlepszego strzelca Flavio Paixao. I nikt tego nie zauważył, bo na jego pozycji bardzo dobrze prezentował się Artur Sobiech.

Ale pomysłów, siły i wiary starczyło lechistom tylko na 45 minut. Od początku drugiej połowy to Legia atakowała, a cofnięta Lechia dopuszczała przeciwników zbyt blisko swojej bramki, co musiało skończyć się źle dla gospodarzy. Jeszcze przy strzale głową Michała Kucharczyka mieli szczęście, bo legionista w idealnej sytuacji nie trafił w bramkę. Ale chwilę później szczęście się odwróciło.

Jak na ironię, kiedy w 60. minucie Stokowiec wpuścił na boisko Flavio Paixao, Portugalczyk, mający strzelać kolejne bramki, patrzył, jak jego drużyna je traci, do czego sam się przyczynił. Na 1:1 po rykoszecie mylącym bramkarza Lechii Dusana Kuciaka (też ekslegionistę) Paweł Stolarski (do niedawna lechista) wyrównał na 1:1. Do końca pozostawało jeszcze pół godziny. Lechia, żeby przybliżyć się do pierwszego w historii klubu tytułu mistrza Polski miała w tym czasie zdać egzamin dojrzałości.

No i oblała. Nie miała dość atutów, górę wzięło doświadczenie legionistów lub przewaga - jak w przypadku zaledwie 20-letniego Sebastiana Szymańskiego - ich umiejętności. Właśnie on, po stracie przez Lechię piłki w środku boiska, pobiegł z nią pole karne i dokładnie podał do Kaspera Hamalainena. Fin tym razem rozegrał wyjątkowo słaby mecz i wydawało się, żę będzie pierwszym zawodnikiem, którego trener zdejmie z boiska. Ale to właśnie jego strzał po akcji Szymańskiego wyprowadził Legię na prowadzenie.

Trzecia bramka padła w ostatniej minucie, w okolicznościach typowych dla drużyn, rzucających się na oślep do ataku, żeby odrobić stratę. Piłkę na połowie Legii stracił Paixao, goście przenieśli ją na drugą stronę, a Iuri Medeiros, który wszedł na boisko kilkanaście minut wcześniej strzelił lewą nogą tak, jak tylko on w lidze potrafi.

Przyszło mu to łatwiej, bo na boisku od dwóch minut nie było już ukaranego drugą żółtą kartką stopera Błażeja Augustyna. Legia pokazała klasę i siłę, odbierając konkurentom nieco wiary. Ale do końca pozostały jeszcze cztery kolejki.

Na pewno tej wiary nie stracił Piast, który pokonał 3:1 Cracovię. Waldemar Fornalik ma dość silną ławkę, może dokonywać wielu zmian. W piątek takim zaskoczeniem było wejście na boisko na ostatni kwadrans wychowanka Legii Patryka Sokołowskiego, który wyróżnił się kilkoma akcjami, oraz zdobycie trzeciego gola przez rezerwowego Pawła Tomczyka, który z kolei uczył się grać w Lechu. Piast ma pięć punktów straty do Legii. Na mecz do Warszawy (4 maja) ma przyjechać pociąg z kibicami ze Śląska.

Legia, Lechia i Piast są już pewne udziałów w europejskich pucharach. 2 maja na Stadionie Narodowym Lechia i Jagiellonia rozegrają finał Pucharu Polski. Dla gdańszczan, walczących wciąż o mistrzostwo to dodatkowe obciążenie - jeden mecz w ściśniętym kalendarzu więcej.

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 1:1
R. Majewski 45 - K. Drygas 88 (samobójcza)

8. Pogoń 33 47 51-49

Legia gra jeszcze z Piastem, Pogonią (obydwa mecze u siebie), jedzie do Białegostoku i kończy rozgrywki spotkaniem z Zagłębiem Lubin w Warszawie.

Lechia jedzie do Cracovii, u siebie przyjmuje Zagłębie Lubin, wyjeżdża do Poznania i kończy meczem z Jagiellonią w Gdańsku. Ostatnia kolejka rozegrana zostanie 19 maja.