Reklama

Inwestorzy aktywni w naszym regionie

Startupy z Europy Środkowo-Wschodniej mimo pandemii przyciągnęły już w tym roku transakcje warte 300 mln dol., a to niemal tyle co w całym 2016 r.

Publikacja: 08.07.2020 21:00

Inwestorzy aktywni w naszym regionie

Foto: Adobe Stock

Epidemia koronawirusa spowolniła aktywność inwestorów szukających innowacyjnych spółek, mimo to w naszej części Europy transakcji nie brakuje. Choć, jak wynika z analiz Polskiego Funduszu Rozwoju i Dealroomu, ciężko będzie w br. powtórzyć rekord z 2019 r. (inwestycje w startupy sięgnęły w regionie 1,8 mld dol.), to nie możemy narzekać na dynamikę. Od 2015 r. wartość inwestycji VC w Europie Środkowo-Wschodniej urosła pięciokrotnie, podczas gdy np. w Holandii tylko 1,5 razy, a w Niemczech dwukrotnie – czytamy w raporcie PFR, który „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza. Boom na innowacyjne spółki napędza Polska. Liczba transakcji w naszym kraju od 2013 r. sięgnęła w sumie 823, a to prawie dwa razy więcej niż w innych wiodących pod tym względem krajach regionu. Wartościowo mocno odstajemy jednak od Europy. W ciągu siedmiu lat inwestorzy w startupy nad Wisłą wpompowali 900 mln dol. Dla porównania w tym czasie w Estonii czy Rumunii – po 1,3 mld dol. O skali wyzwań, jakie stoją przed rodzimym rynkiem i całym regionem, może świadczyć fakt, że tylko w 2019 r. do młodych, innowacyjnych firm we Francji od funduszy VC trafiło 5,5 mld dol., a w Wlk. Brytanii – aż ponad 12 mld dol.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Gospodarka
Na stole w Brukseli 88 miliardów euro dla Ukrainy
Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama