fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Polska upamiętnia rotmistrza Pileckiego

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku.
Archiwum IPN
Dziś 117. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. W kilku miastach Polski odbędą się dziś Marsze Rotmistrza.

Z kolei w Dobrzycy w Wielkopolsce odbędzie się msza święta w intencji jego beatyfikacji.

W Warszawie marsz ku czci rotmistrza odbędzie się po raz ósmy. Jak powiedział Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej, która współorganizuje wydarzenie - odbywa się on w 117. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego.

Tegoroczne obchody w stolicy rozpoczną się o godzinie 15 mszą świętą w archikatedrze św. Jana, następnie około godziny 16 spod świątyni wyruszy Marsz Pamięci, który zakończy się pod pomnikiem upamiętniającym Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Al. Wojska Polskiego 40.

Tam też, o godzinie 17:30, odbędzie się część oficjalna uroczystości ze złożeniem wieńców i przemówieniami. Podobne marsze zaplanowano także w innych miastach – m.in. w Gdańsku,  Lublinie czy w Stalowej Woli.

- Pomaszerujemy, aby wspólnie uczcić pamięć jednego z najodważniejszych żołnierzy II Rzeczpospolitej. Rotmistrz Witold Pilecki zasłynął podczas II Wojny Światowej m.in. dobrowolnym trafieniem do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie stworzył ruch oporu oraz na podstawie przeżyć z tego miejsca napisał tzw. „Raporty Pileckiego". Uciekł, gdy zagroziła mu dekonspiracja – wspominają organizatorzy Gdańskiego Marszu Pileckiego.

W Lublinie obchody zaczną się o godz. 13:15 mszą świętą w intencji rotmistrza Witolda Pileckiego w kościele Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza.

Godzinę później z Placu Wolności ruszy marsz. Przejdzie on trasą: Bernardyńska, kard. Stefana Wyszyńskiego, Królewską, Starym Miastem na dziedziniec Zamku Lubelskiego. Tam odbędzie się oficjalna część uroczystości.

W Dobrzycy w Wielkopolsce o godz. 11 w kościele parafialnym rozpocznie się msza św. w intencji beatyfikacji Rotmistrza. A od 14:30 w kościele poewangelickim zainteresowani będą mogli wysłuchać wystąpień Tadeusza Płużańskiego i Piotra Dmitrowicza.

- Będzie można też zapoznać się z wystawą planszową, którą przygotowało Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wystawa ta dwa lata temu prezentowana była w szkołach średnich w południowej Wielkopolsce – mówią organizatorzy.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej i uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku.

W czasie okupacji współtworzył konspiracyjne struktury Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku dobrowolnie trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, a także system pomocy dla więźniów. Po ucieczce z obozu śmierci w kwietniu 1943 roku pisał raporty na temat obozu.

Pilecki brał też udział w Powstaniu Warszawskim, a później walczył w szeregach armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Zatrzymany przez komunistów, został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie politycznym.

Zamordowano go 25 maja 1948 roku metodą katyńską – strzałem w tył głowy. Szczątków Witolda Pileckiego do dziś nie odnaleziono.

Rotmistrza sądownie zrehabilitowano dopiero w III RP. 30 lipca 2006 roku został on odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, a pięć lat temu został awansowany do stopnia pułkownika.

- Rotmistrz Witold Pilecki jest znakomitym wzorem do naśladowania nie tylko za wojenne zasługi. Był przede wszystkim kochającym mężem i ojcem, aktywnym działaczem społecznym, skromną osobą. Pragniemy ukazać życiorys Rotmistrza Pileckiego, głównie młodemu pokoleniu, jako wzór godny naśladowania, pokazujący jak wspaniale można przeżyć swoje życie, służąc Ojczyźnie – tłumaczą organizatorzy Gdańskiego Marszu Pileckiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA