fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Walmart przestaje sprzedawać e-papierosy w USA

Walmart nie będzie sprzedawał e-papierosów w USA
AFP
Sieć handlowa Walmart poinformowała, że przestanie sprzedawać w USA elektroniczne papierosy - informuje BBC.

Amerykański detalista zdecydował się na taki krok ponieważ spodziewa się ogólnokrajowego zakazu sprzedaży tych papierosów w związku z ponad 500 przypadkami uszkodzenia płuc oraz kilku zgonów powiązanych z "vapingiem", czyli używaniem elektronicznych papierosów.

Elektroniczne papierosy nie będą sprzedawane zarówno w sklepach Walmart, jak i Sam's Club na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Walmart wyprzeda bieżące zapasy magazynowe i nie wznowi sprzedaży.

Zakaz sprzedaży e-liquidów wprowadziły już stany Nowy Jork oraz Michigan.Prezydent Donald Trump zapowiedział wprowadzenie zakazu w całym kraju.

Grupa senatorów zaapelowała do przedstawicieli władz służby zdrowia o usunięcie z rynku wszystkich e-liquidów oraz akcesorów, do chwili wyjaśnienia czy są bezpieczne.

Według amerykańskiego departamentu ds. zdrowia wśród młodzieży moda na palenie papierosów elektronicznych w 2018 r. wzrosła aż o75 proc. W tym roku do szpitali trafiło już niemal 500 osób z objawami chorób płuc, dusznością, kaszlem, bólami w klatce piersiowej, zmęczeniem, wymiotami i gorączką. Zanotowano kilka zgonów.

E-papierosy są reklamowane jako zdrowsza alternatywa dla palaczy tradycyjnych papierosów, jednak nadal zawierają uzależniającą nikotynę. Zdaniem wielu lekarzy nie są wcale zdrowsze niż papierosy składające się z tytoniu, a skład wielu płynów budzi wątpliwość.

Na polskim rynku jest 7190 różnych płynów do e-papierosów i 91 firm w branży. Mimo zakazu można tego typu papierosy kupić także przez internet. W Polsce papierosy są produkowane przez cztery koncerny. W małych i średnich sklepach, głównym kanale zbytu papierosów, największy udział w rynku z wynikiem 36,2 proc. ma Philip Morris, 27,9 proc. kontroluje British American Tobacco, 20,7 proc. ma Japan Tobacco International, a 15,1 proc. Imperial Tobacco.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA