fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Betonowe koło ratunkowe dla centrów handlowych

Fotorzepa, Michał Walczak
Przepis wygaszający umowy czynszowe budzi wątpliwości, także prawników. Może się okazać, że odbije się czkawką również najemcom.

Ministerstwo Rozwoju w autopoprawce do ustawy o tarczy antykryzysowej wprowadziło przepis, na podstawie którego umowy najmu w centrach będą czasowo wygaszone, a po ustaniu epidemii najemca będzie składał ofertę galerii, tak jak wynikało to ze starej umowy, jednak na dłuższy okres, tj. czas zakazu i dodatkowo sześć miesięcy od odwołania zakazu.

To przyjęcie argumentów firm odzieżowych, które głośno apelowały o pomoc, ponieważ z zamkniętymi sklepami nie byłyby w stanie regulować czynszów. Według PwC przychody sektora modowego w Polsce to 70 mld zł, a firmy krajowe mają w nich 73-proc. udział. W branży pracuje 308 tys. osób, odpowiada też ona za wpływy do budżetu w wysokości 13,3–16 mld zł. PwC ocenia, że sektor modowy wydaje rocznie 6,1 mld zł na najem powierzchni oraz 1,5 mld zł na usługi branży logistycznej w Polsce.

Czytaj także: Centra handlowe pod ścianą, ostro walczą o czynsze

Z perspektywy najemców taki przepis wydaje się korzystny, choć zdaniem prawników nie musi tak być. – Tak jak najemcy nie mają obowiązku płacić ani czynszów, ani opłat eksploatacyjnych, tak nie mają też prawa żądać od właścicieli budynków świadczeń związanych z najmem. Ich umowy mówią zresztą wprost, że powinni teraz opróżnić lokale i zdać klucze właścicielom obiektów – mówi mecenas Diana Kalita z kancelarii prawnej Causa Finita.

– Tę lukę w przepisach wynajmujący niewątpliwie wykorzystają. Pozostawieni przez propozycję rządową samym sobie, bez żadnych przychodów i z kredytami, nie mają innego wyjścia, niż zaproponować najemcom odpłatne przechowanie ich towaru – dodaje. Podkreśla, że propozycja taka postawi tych najemców pod ścianą. – Z oczywistych powodów nie będą chcieli zabierać swoich ruchomości w sytuacji, gdy za kilka czy kilkanaście tygodni trzeba je będzie przywieźć z powrotem – mówi mecenas, podkreślając, iż jeśli towar w lokalach pozostanie, najemcy będą musieli wywiesić białą flagę i przystać na żądania wynajmujących. W przeciwnym razie towar trafi do depozytu sądowego, a najemcy zmuszeni będą do zapłaty kosztów i odszkodowań.

Część przedstawicieli branży nie kryje rozgoryczenia sposobem, w jaki Ministerstwo Rozwoju rozwiązało problem wsparcia dla sektora. – Zarówno sieci, jak i centra ponoszą ogromne koszty. Na bieżące zobowiązania niezbędne będą kredyty i wsparcie banków w zakresie odroczenia płatności istniejących już zobowiązań. Niestety, rząd nie wsparł ani najemców, ani wynajmujących w rozmowach z bankami, które w aktualnej sytuacji nie są szczególnie wyrozumiałe czy elastyczne – mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute. – Dzięki rezerwom centra będą w stanie prowadzić działalność operacyjną do końca maja, może do połowy czerwca. Sieci handlowe i usługowe, w zależności od wielkości i kondycji, przetrwają jeszcze kilka tygodni, największe kilka miesięcy – dodaje.

– Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłby wspólny apel o wsparcie rządu w rozmowach z bankami na temat kredytów i pozostawienie najemcom i wynajmującym ustaleń w zakresie podziału kosztów wynikających z umów najmu; obie strony najlepiej wiedzą, że bez siebie nie będą mogły się rozwijać – uważa Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych. – Ustawowe wygaszenie umów najmu doprowadzi do sytuacji, w której istotnie zwiększone zostanie ryzyko utraty płynności finansowej wynajmujących, bez mechanizmów w zakresie ulg podatkowych i wstrzymania kredytów bankowych ani takich, które mogą wspomóc odrodzenie się konsumpcji niezbędnej dla płynności najemców – dodaje.

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych także apeluje o uwzględnienie właścicieli i inwestorów w programie osłonowym przygotowanym przez rząd. Podkreśla, że sektor (biura, magazyny, powierzchnie handlowe) odpowiada za 12 proc. polskiego PKB i był dotąd stabilnym źródłem wpływów. W dziesięć lat zainwestował też w Polsce ponad 180 mld zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA