fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Szkocja. Centrum handlowe w dyskontowej cenie

the-postings.com
W Szkocji centrum handlowe wystawiono na sprzedaż za 1 funta.

W Kirkcaldy, mieście narodzin Adama Smitha (uważanego za twórcę współczesnej i liberalnej ekonomii) wystawiono na sprzedaż centrum handlowe The Postings. Cena wyjściowa to tylko 1 funt. Nieruchomość wystawił na sprzedaż miejski fundusz emerytalny. Cena wyjściowa jest równocześnie ceną minimalną, za którą obecny właściciel jest gotów sprzedać The Postings, informuje „The Guardian".

Otwarte w 1981 roku centrum handlowe wybudowano kosztem 4,25 miliona funtów. W tamtych czasach było magnesem na kupujących, a o otwieraniu kolejnych sklepów szeroko informowały lokalne media. Na otwarciu sklepu sieci William Low (przejętej w 1994 przez Tesco) wstęgę przecinała ówczesna celebrytka Isla St Clair. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło, a gwoździem do trumny było zamknięcie w 2015 roku Tesco w centrum handlowym. Obecnie koszty utrzymania The Postings są wyższe od 152 tys. funtów, które przynosi ono w czynszach.

Upadek centrum handlowego wynika ze zmian w gospodarce Kirkcaldy. W przeszłości w tym niemal 50 tysięcznym mieście działały fabryki tekstylne, wydobywano węgiel, produkowano taże linoleum i elektronikę. Jednak obecnie największym pracodawcą w mieście jest NHS (Narodowa Służba Zdrowia) i władze miejskie, które są też największym najemcą centrum, wynajmując parking za 70 tys. funtów rocznie.

Możliwe więc, że również za 1 funta centrum to nie znajdzie nabywcy. Tym bardziej, że aktualnie ponad połowa lokali stoi pusta. Co ciekawe, można na pewno liczyć na pieniądze z wynajmu parkingu i... toalet (aczkolwiek za toalety pieniądze nie są duże, raptem 5 funtów rocznie) – umowy podpisane są do 2106 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA