fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

USA nałożyły sankcje na największe firmy Białorusi

Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden
AFP
Stany Zjednoczone przywracają sankcje wobec dziewięciu największych przedsiębiorstw państwowych Białorusi. Oznacza to pozbawienie reżimu 20 proc. wpływów z eksportu.

Departament skarbu i departament stanu USA potwierdziły nałożenie sankcji na największych białoruskich eksporterów: m.in. koncerny naftowe Biełnieftiechim i Naftan (zarządzają dwoma białoruskimi rafinieriami), producenta nawozów Grodno Azot, a także zbudowane jeszcze za czasów sowieckich (Chruszczow) Grodno Chimwołokno, Lakokraska i Połock Stiekłowołokno.

Wszystkie znów znały się na czarnej liście Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC). Zobowiązuje to amerykańskie firmy i osoby fizyczne do ograniczenia w ciągu 45 dni wszystkich transakcji z białoruskimi kontrahentami objętymi sankcjami.

Decyzja została podjęta „z powodu rażącego lekceważenia praw człowieka i niewypełnienia przez Białoruś zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego” - głosi komunikat departamentu stanu.

Firmy objęte sankcjami „finansują i wspierają reżim” Aleksandra Łukaszenki, „przyczyniając się do represji wobec narodu białoruskiego i podważając praworządność”. 

Amerykańskie sankcje wymierzone są w białoruskich eksporterów zaopatrujących gospodarkę w twardą walutę. Produkty ropopochodne wytwarzane z surowców rosyjskich stanowią 20 proc. przychodów z eksportu napływającego do Mińska. Kolejne 9 proc. przypada na eksport nawozów. I to pomimo, że na listę nie trafił ich największy producent nawozów - Belaruskali.

Utrata wpływów z eksportu będzie bolesnym ciosem dla reżimu Łukaszenki, który jest wysoko zadłużony; nie ma skąd pożyczać, a w rezerwach posiada niespełna 3 miliardy dolarów.

Zadłużenie zagraniczne Białorusi 15-krotnie przekracza rezerwy walutowe i wynosi 42,1 mld dol. (ostatnie dane 1 stycznia). Z tego 27,32 mld dol. to zadłużenie sektora państwowego (wzrost w ciągu roku o 2,5 mld dol.). 

Według danych Białoruskiego Banku Narodowego w okresie od stycznia 2020 do kwietnia 2021 rezerwy złoto-walutowe zmniejszyły się o jedną czwartą do 6,9 mld dol., z tego w walucie obcej 2,8 mld dolarów.

Oznacza to, że Białoruś znajduje się już poniżej krytycznego progu bezpieczeństwa MFW, który zaleca trzymanie w rezerwach równowartości trzymiesięcznego importu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA