W miejscowości Bessemer w Alabamie znajduje się jedno z centrów dystrybucyjnych Amazona. Część zatrudnionych tam okolicznych mieszkańców postanowiła założyć związek zawodowy, by poprawić swoją pozycję negocjacyjną w relacjach z koncernem. Amazon znany jest z tego, że płaci relatywnie mało (choć znacząco powyżej federalnej płacy minimalnej, co warto odnotować) i wymaga bardzo ciężkiej pracy. Nic więc dziwnego, że pracownicy chcą mieć mocniejsze argumenty i wsparcie, a z drugiej strony Amazon wolałby, aby zatrudnieni nie byli zrzeszeni w związku.

Serwis „More Perfect Union”, specjalizujący się w informowaniu o działalności związkowej, zauważył, że w Bessemer Amazon podjął zdecydowane kroki mające na celu zapobiec zrzeszeniu się pracowników związku. Z relacji pracowników próbujących założyć związek wynika, że firma zmusza zatrudnionych do uczestnictwa w antyzwiązkowych spotkaniach, grozi obcięciem benefitów w przypadku pojawienia się związku (np. likwidacją dotowanych posiłków), a nawet umieszcza antyzwiązkowe ulotki w toaletach.

Jednak najdziwniejszym sposobem na walkę ze związkowcami okazało się zmienienie cykli sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu, przez które przejeżdżają pracownicy w drodze do centrum dystrybucyjnego. Działacze związkowi prowadzą od paru miesięcy akcję informacyjną właśnie na dojeździe do magazynu i już w grudniu zauważyli dziwną rzecz – cykl świateł zmienił się w taki sposób, by nie mieli czasu nawet na wręczenie ulotki. Obwiniany o maczanie w tym palców Amazon zaprzeczył oskarżeniom, podobnie miasto Bessemer. Okazało się jednak, że zmiana cyklu świateł odbyła się na prośbę Amazona.

Zmiany dokonał Wydział Ruchu Drogowego hrabstwa Jefferson, w którym leży Bessemer. Wydział przyznał, że został poinformowany przez Amazona o „opóźnieniach na drodze” i 15 grudnia dokonał zmiany, by „zmaksymalizować czas zielonego”. W ten sposób ograniczono możliwości działania związkowców.

Bessemer to jedno z najbiedniejszych miast w niezamożnym stanie Alabama. W 2019 roku zostało nawet uznane za „najgorsze miasto do życia w Alabamie”. Centrum dystrybucyjne Amazona powstało tam w 2018 roku i było witane jako „przełomowa inwestycja”.