fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rząd przechodzi do „etapu odpowiedzialnego rozwoju”

Prezydent Andrzej Duda otworzył Kongres 590 i wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP.
Fotorzepa
Wsparcie dla rodzimych przedsiębiorców to po wzmocnieniu polskich rodzin kolejny priorytet dla rządu – zapowiedziała premier Beata Szydło podczas Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.

– Tylko poprzez budowę sprawnej, niezwykle konkurencyjnej polskiej gospodarki, gdzie praca będzie miała wysoką wydajność, gdzie będzie produkcja artykułów wysoko przetworzonych, gdzie będzie innowacyjna myśl techniczna, a przede wszystkim solidność i etyka w biznesie, jesteśmy w stanie zbudować potencjał gospodarczy Polski, który przełoży się na poziom życia każdego Polaka – powiedział, otwierając Kongres 590, prezydent Andrzej Duda, który objął imprezę honorowym patronatem.

Ekonomia z ludzką twarzą

Ideą Kongresu 590, którego I edycja ruszyła w czwartek w Jasionce k. Rzeszowa, jest promowanie polskich przedsiębiorców i marek. Sąd właśnie cyfry 5-9-0, którymi zaczyna się kod kresowy produktów wytwarzanych i sprzedawanych przez rodzime firmy. Pomysłodawcą wydarzenia jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, której fundatorem został prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Rozwój gospodarczy to kluczowe zadanie, jakie rząd stawia sobie na kolejne miesiące. – Od dzisiaj przechodzimy do drugiego etapu, który nazywa się: odpowiedzialny rozwój – powiedziała podczas Kongresu 590 premier Beata Szydło.

Jak dodała, korzenie tego projektu sięgają pierwszych 12 miesięcy urzędowania jej gabinetu. Czas ten, jak zaznaczyła szefowa rządu, poświęcony był przede wszystkim wzmacnianiu polskich rodzin.

Kluczowym wydarzeniem drugiego dnia Kongresu 590 będzie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, wicepremiera oraz ministra finansów i rozwoju, który przedstawi szczegóły konstytucji dla biznesu. Dokument zawiera pakiet rozwiązań ułatwiających działanie polskim przedsiębiorcom.

– Ciągle wracamy do problemu: co zrobić, by stworzyć dla polskich przedsiębiorców dobre warunki do funkcjonowania, co zrobić, by było mniej biurokracji, by wreszcie docenić tych, którzy inwestują, co zrobić, by podatki dla przedsiębiorców nie były uciążliwością, ale by były zachętą do inwestowania – mówiła Beata Szydło. – Tutaj, na Kongresie 590, podkreślającym patriotyzm gospodarczy, mówiącym, że warto kupować polskie produkty i promować Polskę, znajdą się konkretne odpowiedzi na te wyzwania – zaznaczyła.

Podkreśliła również, że należy pamiętać o wymiarze humanistycznym gospodarki i ekonomii, po to, by służyły dobrobytowi obywateli.

Według prezydenta Dudy ważną rolę we wzmocnieniu gospodarczym może odegrać polski przemysł zbrojeniowy. Chciałby on, by sektor ten brał udział w modernizacji polskiej armii.

Szansą dla polskich firm są inwestycje zagraniczne. Wiele krajów na Dalekim Wschodzie i w Afryce interesuje się współpracą z polskimi przedsiębiorstwami z branży górniczej, rolno-spożywczej, chemicznej czy petrochemicznej.

Najlepsi nagrodzeni

Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu 590 Andrzej Duda wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Laureaci wyróżnieni zostali za promowanie Polski na arenie międzynarodowej oraz bycie wzorem dla innych firm.

Liderem w kategorii MŚP został ML System. Nagrodę Narodowy Sukces otrzymał Wielton. Za sukcesy na rynkach zagranicznych wyróżniony został Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych.

Za działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu nagrodzono TZMO. Nagrodę specjalną STARTUP_PL dla innowacyjnej firmy działającej na rynku nie dłużej niż pięć lat odebrał Zortrax. Specjalnym wyróżnienie Badania + Rozwój trafiło do OncoArendi Therapeutics.

Sylwetki laureatów przedstawiamy poniżej.

Zdobywcy nagrody gospodarczej prezydenta RP

Lider MŚP: ML System

Rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Zaczerniu (woj. podkarpackie) przez lata wyrosło na lidera w branży paneli słonecznych BIPV, czyli rozwiązań zintegrowanych z budynkiem. Jest czołowym producentem systemów w tej technologii, a także potentatem własnych rozwiązań w tej dziedzinie. A to dzięki badaniom laboratoryjnym prowadzonym przez nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe przy umiejętnym wykorzystaniu środków unijnych. Efektem są liczne zgłoszenia patentów zarówno w Polsce, jak i Europie. Firmą ML System, która zaczynała od dwóch osób, a dziś zatrudnia ponad 100 pracowników, zarządza prezes Dawid Cycoń (na zdjęciu). Przedsiębiorstwo wciąż się rozwija. Celem jest m.in. zwiększanie sprzedaży i udziału w rynkach, także zagranicznych, oraz wdrażanie nowych patentów.

Narodowy sukces: Wielton

Firma zarządzana przez Mariusza Golca (na zdjęciu) jest największym producentem przyczep, naczep i zabudów samochodowych w Polsce. Równocześnie Wielton postawił na ekspansję na rynkach zagranicznych. Po sfinalizowaniu w ubiegłym roku przejęć we Francji i Włoszech zaczął umacniać swoją pozycję na rynkach Europy Zachodniej. Celem spółki jest zdobycie pozycji trzeciego co do wielkości producenta naczep w Europie. Dzięki inwestycjom firma rozbudowuje moce produkcyjne oraz stawia na badania i rozwój konstrukcji pojazdów. Plan spółki zakłada w perspektywie jednego–dwóch lat zwiększenie rocznej skali produkcji do poziomu 16 tys. pojazdów (łącznie naczep, przyczep i zabudów) z 13 tys. obecnie, a w kolejnych latach nawet do 25 tys. sztuk rocznie.

Międzynarodowy sukces: Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych

WISS jest jednym z liczących się w świecie producentów samochodów specjalnych oraz sprzętu przeciwpożarowego dla straży pożarnej, wojska, policji i służb cywilnych. Pojazdy firmy – której założycielem i właścicielem jest Piotr Wawrzaszek (na zdjęciu) – z powodzeniem konkurują z największymi graczami pod względem ceny i jakości. Nowoczesny park technologiczny, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne i design produktów powodują, że pojazdy z logo WISS znajdują odbiorców na całym świecie. Producent dostosowuje je do potrzeb klientów i wymagających warunków, w jakich będą eksploatowane. Potwierdzeniem ich niezawodności jest fakt, że samochody firmy jeżdżą zarówno po Grenlandii, Hondurasie, jak i Iraku czy Tajlandii.

Odpowiedzialny biznes: TZMO

Toruńska grupa jest wiodącym europejskim producentem i dostawcą produktów medycznych, higienicznych i kosmetycznych na światowy rynek (jej produkty są dostępne na ponad 80 rynkach, na sześciu kontynentach). Obecnie grupa TZMO liczy 55 spółek w Polsce i za granicą, w których zatrudnia ponad 7400 osób. Ma firmy produkcyjne m.in. w Rosji i na Ukrainie oraz liczne spółki handlowe w prawie całej Europie. Należące do grupy fabryki i centra logistyczne w Rosji, Indiach, Niemczech, Rumunii, na Ukrainie i Węgrzech to przykłady największych wartościowo inwestycji polskiego kapitału w tych krajach. Ojcem sukcesu TZMO, jednej z niewielu firm, które przeszły prywatyzację pracowniczą, jest Jarosław Józefowicz (na zdjęciu), wieloletni prezes i pomysłodawca tego sposobu prywatyzacji.

Badania+rozwój: OncoArendi Therapeutics

Spółka kierowana przez Marcina Szumowskiego (na zdjęciu) jest innowacyjną firmą biotechnologiczną, specjalizującą się w poszukiwaniu i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapiach chorób zapalnych i nowotworowych. Zatrudnia 60 pracowników, z których połowa ma tytuł doktora. W swojej czteroletniej historii OncoArendi Therapeutics pozyskał już ponad 100 mln zł dotacji na badania i rozwój. W realizacji innowacyjnych projektów współpracuje z wiodącymi ośrodkami badawczymi w UE, USA i Australii. Od 2013 r. firma dokonała 17 zgłoszeń patentowych, w tym 12 za granicą. Ma szansę być pierwszą polską firmą, która sprzeda globalnemu koncernowi farmaceutycznemu licencję na produkt innowacyjny, wzmacniając eksport i wdrożenie polskiej myśli technologicznej wśród wynalazków na świecie.

Start-up_pl: Zortrax

Producent drukarek 3D, którego współtwórcą i prezesem jest Rafał Tomasiak (na zdjęciu), to przykład firmy, która osiągnęła duży międzynarodowy sukces pomimo zaledwie trzyletniej historii działania. Zortrax dostarcza pełne środowisko do druku 3D, głównie z myślą o klientach biznesowych, ale znajduje też uznanie wśród klientów detalicznych. Jego produkty mają zastosowanie w takich dziedzinach, jak architektura, edukacja, inżynieria, medycyna, motoryzacja. Produkty firmy sprzedawane są w ponad 50 krajach na sześciu kontynentach, głównie w Europie i Azji. Funkcjonowanie w innowacyjnej branży wymaga ciągłych nakładów na badania i rozwój, które owocują tworzeniem nowych produktów i miejsc pracy. W tym roku planowane jest zwiększenie zatrudnienia o 50 osób.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA