fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Azja dotknięta „najgorszą recesją do lat"

Azja weszła w okres recesji
AFP
Azja weszła w okres recesji, która według MFW jest „najgorsza za pamięci ludzkiej".

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego państwa azjatyckie czeka najgorsza recesja od lat. Prognoza MFW mówi o poważnym spadku PKB, obecnie Fundusz uważa, że PKB regionu obniży się o 2,2 proc., choć jeszcze niedawno mówił o spadku 1,6 procenta. Jednak MFW uważa, że po tegorocznych spadkach jest nadzieja na to, że w przyszłym roku gospodarki regionu mocno odbiją w górę i osiągną wzrost na poziomie 7 procent.

Główną rolę we wzroście regionu mają odgrywać Chiny, które już teraz wykazują objawy ożywienia po załamaniu wywołanym pandemią. W trzecim kwartale 2020 Chiny wykazały 4,9 proc. wzrostu PKB. Jednak w regionie wciąż są kraje, których perspektywy nie rysują się różowo – z pandemią ciężko walczą Indie, Filipiny czy Malezja, a to przekłada się na pogarszające się perspektywy gospodarcze tych krajów.

Nie tylko pandemia wpływa negatywnie na gospodarkę regionu. Problemy stwarza też narastający konflikt handlowy pomiędzy Chinami a USA, co dla regionu, który jest mocno zależny od eksportu jest poważnym kłopotem.

- Dla regionu, który jest mocno zorientowany na eksport, to będzie duże ryzyko – powiedział BBC Jonathan Ostry, dyrektor zarządzający MFW ds. Azji i Pacyfiku.

Fundusz martwi się wojną handlową pomiędzy USA i Chinami również w kontekście możliwego spowolnienia przepływu technologii, co może wpłynąć negatywnie na efektywność produkcji. Przed państwami Azji stoi jeszcze, zdaniem MFW, wyzwanie zdywersyfikowania gospodarek, tak by zmniejszyć zależność od eksportu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA