fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Włoski region walczy z depopulacją. Będzie płacić nowym mieszkańcom

Adobe Stock
Włoski region administracyjny Molise postanowił walczyć z rosnącą depopulacja swoich miast, miasteczek i wsi. Zamierza zapłacić wszystkim, którzy zechcą się tam przeprowadzić.

Region, leżący w centralnej części Półwyspu Apenińskiego, składa się z dwóch prowincji: Campobasso oraz Isernia. Od lat zmaga się z emigracją młodych mieszkańców w inne regiony Włoch oraz bardzo niskim przyrostem naturalnym, co ma fatalny wpływ na lokalną gospodarkę.

Średnia gęstość zaludnienia jest tam mocno poniżej średniej krajowej i wynosi 72,3 osoby na km kwadratowy. Średnia krajowa we Włoszech to 198,8 osoby na km2.

Władze regionu zdecydowały więc, że każdy kto zechce zamieszkać w tym regionie dostanie 25 tys euro - niespełna 110 tys złotych. Pieniądze będą wypłacane w ratach - po 700 euro przez trzy lata - informuje CNN.

Oferta dotyczy osiedlenia się w jednej z 106 miejscowości na liście władz regionu, gdzie liczba mieszkańców spadła poniżej 2 tys. osób. Właśnie tam, gdzie depopulacja jest największa. Warunkiem jest też to by nowi mieszkańcy rozpoczęli własną działalność gospodarczą. Region Molise słynie z uprawy cieciorki i pszenicy płaskurki czyli farro, zwanego też pszenicą faraonów, a także niewielkich gospodarstw ekologicznych, produkujących nie tylko na potrzeby lokalne.

Antonio Tedeschi, jeden z radnych w regionie Molise, powiedział telewizji CNN, że akcja ma na celu uratowanie regionu. - Nie chcemy by nasze miasta zamieniły się w miasta duchów - powiedział Tedeschi. - Musimy dbać o nasze korzenie - podkreślił radny, który sam pochodzi z miasteczka Filignano w którym mieszka już tylko 700 osób.

Aplikacje przyjmowane są od 16 września 2019 r. i najchętniej widziane są młode rodziny z małymi dziećmi, które będą prowadzić pensjonat, gospodarstwo rolne lub jakąkolwiek inną działalność gospodarczą.

Władze regionu chcą też dofinansować miejscowości, których liczba mieszkańców spadła poniżej 2 tys. Co miesiąc będą dostawały 10 tys. euro na rozwój lokalnej infrastruktury.

Molise to nie pierwszy region we Włoszech, który chce ściągnąć nowych mieszkańców. Miasteczko Sambuca di Sicilia postanowiło tanio sprzedać opuszczone domy. Najtańsze można było kupić już za 1 euro. Aukcja okazała się dużym sukcesem. Nowych właścicieli znalazło aż 16 nieruchomości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA