W ramach kwartalnej aktualizacji ocen ryzyka krajów Coface zweryfikował oceny 11 krajów. Oceny zostały podwyższone 5 krajom: Hiszpanii do A2, Portugalii do A3, Rosji do B, Jamajce do B, Uzbekistanowi do C, a obniżone 6 krajom: Katarowi do A4, Mauritiusowi do A4, Namibii do B, Bahrajnowi do C, Salwadorowi do C, Burundi do E. Oceny Coface dotyczą ryzyka niewypłacalności i zatorów płatniczych w relacjach z kontrahentami handlowymi z danego kraju.

Dla polskich eksporterów znacznie ma poprawa oceny ryzyka dla rynku rosyjskiego. Ma to związek z poprawą sytuacji gospodarczej w Rosji.

- W ramach ryzyka sektorowego poprawa nastąpiła w telekomunikacji i informatyce, gdzie niższa inflacja, stopniowy wzrost popytu w gospodarce oraz rosnąca rentowność w sektorze przedsiębiorstw sprzyjają poprawie nastrojów w biznesie i wspierają inwestycje, na których korzysta branża. Po dwóch latach spadków, sprzedaż nowych samochodów wzrosła o 9,4 proc. w marcu 2017 r., przyczyniając się do odnotowania dodatniej dynamiki sprzedaży w pierwszym kwartale roku, co miało miejsce pierwszy raz w ciągu ostatnich czterech lat. Szacujemy, że trend wzrostowy będzie kontynuowany, a branża motoryzacyjna odnotuje wzrost w całym 2017 r., zwłaszcza w zakresie sprzedaży samochodów dostawczych. Jednocześnie, zwiększenie produkcji branży motoryzacyjnej jest oczekiwane w tym roku dzięki wzrostowi krajowego popytu. Niemniej jednak podwyższona obecnie ocena ryzyka Rosji do poziomu B definiowana jest jako „znaczne ryzyko", a ożywienie gospodarcze w Rosji jest wolne i ograniczone, co zwłaszcza widoczne jest w branży przemysłu przetwórczego, gdzie wyniki finansowe netto przedsiębiorstw obniżają się – twierdzi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.

Dobrą wiadomością dla polskich eksporterów jest też poprawa oceny ryzyka rynku hiszpańskiego. Coface ocenia je jako niskie.

- Przez ostatnie lata w strukturze polskiego eksportu na znaczeniu zyskała Hiszpania, do której w 2016 roku wysłaliśmy towary o wartości blisko 5 mld euro, dzięki czemu rynek ten zajął 9. miejsce na liście głównych odbiorców naszego eksportu. W tym roku szacujemy, że hiszpańska gospodarka wzrośnie w solidnym tempie, przynajmniej o 2,9 proc. Już w pierwszym kwartale Hiszpania odnotowała dobre wyniki gospodarcze, częściowo z powodu dynamicznego eksportu, który wzrósł o 14,1 proc. r/r, dzięki wyższemu popytowi w krajach rozwijających się oraz poprawie koniunktury w Europie. W kolejnych miesiącach konsumpcja gospodarstw domowych będzie wspierana przez dobrą sytuację na rynku pracy, dzięki wzrostowi zatrudnienia i obniżeniu się stopy bezrobocia. W ujęciu sektorowym ryzyko zmalało zwłaszcza w branży rolnej, która nadal będzie korzystać na rosnącym popycie krajowym i zagranicznym – wskazuje Sielewicz.