fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Bruksela: najważniejsze ochrona zdrowia i zatrudnienie

Paolo Gentiloni, komisarz ds. gospodarczo-finansowych
AFP
Kraje Unii muszą położyć nacisk na inwestycje w ochronę zdrowia, miejsc pracy i firm, a odłożyć na później kwestię dyscypliny budżetowej — oświadczyła Komisja Europejska

„Ze względu na niezwykły poziom niepewności związany z bezprecedensowymi konsekwencjami budżetowymi i makroekonomicznymi pandemii Komisja uważa, że w obecnym stanie rzeczy nie jest celowe decydowanie, czy jest podstawa do uruchamiania procedury o nadmierny deficyt budżetowy wobec krajów członkowskich" — stwierdził organ wykonawczy Unii rezygnując ze zwyczajowych apeli o ostrożność. W zaleceniach kierowanych co roku do 27 krajów w ramach „Półrocza europejskiego" Komisja prosi o uzgodnienie wyboru drogi prowadzącej do ożywienia, kiedy minie pandemia.

- Obecny pakiet wiosennego „Semestru europejskiego" został przebudowany i usprawniony, aby pokierował nasze kraje członkowskie przez tę burzę. Naszym natychmiastowym celem jest inwestowanie w służbę zdrowia i ochrona zatrudnienia i przedsiębiorstw — oświadczył Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji ds. gospodarczych. — Kiedy pojawi się ożywienie, ten Semestr będzie mieć kluczowe znaczenie w uruchomieniu skoordynowanej strategii, którą pozwoli naszym gospodarkom wrócić na drogę trwałego i całkowitego wzrostu — dodał.

Komisarz ds. gospodarczo-finansowych Paolo Gentiloni podkreślił ze swej strony skierowanie inwestycji i reform na ekologię. — Nasze inwestycje i nasze reformy powinny być nakierowane na sukces przemian ekologicznych i cyfrowych i na poszukiwanie sprawiedliwości społecznej. To oznacza również, że każdy powinien wnieść swoją część: nie może być tu miejsca na agresywne planowanie fiskalne w ramach solidarnej i sprawiedliwej Europy — cytuje Reuter. Powiedział to pod adresem gigantów cyfrowych: Google, Amazona, Facebooka i Apple, którym Unia zarzuca zgłaszanie zysków w krajach o niskich stawkach podatkowych, np. w Irlandii, niezależnie od krajów, w których działają.

Niemcy zwiększaj ochronę nad sektorem zdrowia

Niemcy zwiększyły zdolność blokowania zagranicznych wrogich przejęć firm z sektora ochrony zdrowia, aby zagwarantować ciągłość zaopatrzenia w podstawowe produkty sanitarne w czasie kryzysu koronawirusa. Rząd obniżył z 25 proc. do 10 proc. próg, powyżej którego będzie mógł kontrolować przejmowanie udziałów w niemieckich firmach ochrony zdrowia przez inwestorów spoza Europy.

Rozwiązanie przyjęte przez radę ministrów pozwoli rządowi blokować oferty, które uzna za sprzeczne z zapewnieniem zaopatrzenia takim firmom jak producenci szczepionek, nowych wyrobów chemicznych, leków, sprzętu ochronnego czy aparatury np. respiratorów. Rząd podjął taką inicjatywę po pojawieniu się na początku pandemii prawdziwego pędu na świecie do kupowania produktów niezbędnych do opieki nad chorymi. Pojawiła się też pogłoska, że administracja USA chce kupić niemiecki start-up biotechnologiczny CureVac, który pracuje nad szczepionką na SARS-CoV-2.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA