Ministrowie zatwierdzili w Brukseli plany przygotowane przez Austrię, Belgię, Danię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Luksemburg, Łotwę, Niemcy, Portugalię, Słowację i Włochy. Plany pozostałych 15 krajów zostaną ocenione później. Włochy i Hiszpania są największymi beneficjentami funduszu odbudowy 750 mld euro w postaci darowizn i pożyczek, które mogą zwiększyć inwestycje sektora publicznego do 3,5 proc. PKB całego bloku w 2022 r., do najwyższego poziomu od ponad dekady — pisze Reuter.

Przed spotkaniem ministrów komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział, że pierwsze przedpłaty dla 12 krajów zostaną uruchomione w najbliższych tygodniach. Będą stanowić 13 proc. całej puli. Pieniądze mają zostać wypłacone w ciągu 2 miesięcy od podpisania porozumień finansowych, co powinno nastąpić w lipcu.

Środki te mają zapewnić odbicie gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię, Komisja Europejska ocenia, że tegoroczny wzrost wyniesie 4,8 proc., a w przyszłym roku 4,5 proc. w strefie euro 19 krajów i w całej Unii 27 członków. W ubiegłym roku strefa euro zanotowała spadek o 6,5 proc., a Unia o 6 proc.

Komisja uprzedziła jednak, że jej optymistyczna prognoza opiera się na założeniu, że w II półroczu dojdzie do złagodzenia posunięć ograniczających oraz przyznała, że istnieje ryzyko związane z bardziej zaraźliwym wariantem Delta wirusa, który ma zdominować Europę w sierpniu.