fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rada Przedsiębiorczości: Rządowa tarcza nie uratuje gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Tarcza Antykryzysowa nie uwzględnia zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców, z kolei zawiera zapisy, które nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki - podkreśla Rada Przedsiębiorczości.

W nocy z piątku na sobotę sejm uchwalił tzw. tarczę antykryzysową, która ma na celu wesprzeć polskie firmy i załagodzić negatywne skutki gospodarcze wywołane epidemią koronawirusa. Tymczasem ustawa, która miała przynieść ulgę pracodawcom, jest przez nich silnie krytykowana.

Jak zaznacza Rada Przedsiębiorczości, w tarczy nie uwzględniono zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców, a proponowane przez władze działania są dalece niewystarczające, by uchronić gospodarkę przed katastrofą.

„Oznacza to, że dramatyczna sytuacja pracowników i firm w Polsce będzie z każdym dniem się zaostrzać. Upadłości firm i utrata miejsc pracy przez setki tysięcy pracowników jest kwestią najbliższej przyszłości” - ostrzega Rada Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorcy stwierdzili również, że ze zdumieniem przyjęli fakt, że w ustawie znalazły się przepisy, które nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki i mają charakter czysto polityczny. Chodzi o zwiększenie uprawnień Prokuratora Generalnego, możliwości ingerowania premiera w skład i prace Rady Dialogu Społecznego oraz zmiany w kodeksie wyborczym.

„Działania te nie tylko opóźniają wprowadzenie tarczy w życie, ale i podważają zaufanie tak potrzebne w czasach kryzysu” - podkreślili przedsiębiorcy.

Rada wystosowała jednocześnie apel do premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek sejmu Elżbiety Witek i marszałka senatu Tomasza Grodzkiego o to, by w tych dramatycznych okolicznościach podjęli natychmiastowe, skuteczne i odpowiedzialnych decyzji, by ratować miliony pracowników w Polsce.

„Po pierwsze, apelujemy o niezwłoczne przyjęcie i wprowadzenie w życie Tarczy Antykryzysowej w zakresie związanym z ratowaniem gospodarki, utrzymaniem zatrudnienia i funkcjonowaniem przedsiębiorstw” - pisze Rada.

„Po drugie, musimy natychmiast wspólnie przygotować lepsze rozwiązania podejmując prace prowadzące do uchwalenia Tarczy Kryzysowej 2.0. Sytuacja zdrowotna i ekonomiczna, tak przedsiębiorstw, jak i pracowników wyprzedziła już zapisy przyjętej przez Sejm ustawy. Wymaga ona nowelizacji!” - dodaje.

W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Liderów Sektora Usług, Business Centre Club, Związek Banków Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA