fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Jest rządowy plan pomocy dla firm. „To tarcza antykryzysowa”

Fot. Jakub Czermiński
Odroczenie płatności składek ZUS i możliwość rozłożenia ich na raty, pomoc firmom w wypłacie wynagrodzeń i ułatwienia dla leasingobiorców - takie rozwiązania znajdą się w pakiecie osłonowym dla firm i gospodarki przygotowanym w związku z epidemią koronawirusa. Plan zaprezentował premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Już od pewnego czasu rząd pracował nad działaniami, by zaradzić już trwającemu kryzysowi gospodarczemu na rynku pracy, na rynku usług – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej, na której omawiany był przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki. - Uznałem, że jest potrzeba wsparcia ludzi pracujących na co dzień. Pakiet tych działań musi być bardzo szeroki, kompleksowy i obejmować wszystkie dziedziny życia - dodał.

- Pakiet osłonowy dla firm, związany ze skutkami epidemii koronawirusa sięgnie 212 mld zł – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Duda nazwał pakiet rozwiązań, które zaproponuje rząd "tarczą antykryzysową". - Chodzi nam o to, żeby przede wszystkim ochronić pracowników, ochronić ich miejsca pracy, pomóc przetrwać firmom - mówił prezydent.

Czytaj także: Przedsiębiorcy ostro krytykują pakiet osłonowy rządu. Są rozczarowani 

Pakiet zawiera szereg rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie firm.

W firmach z problemami państwo ma przejąć finansowanie 40 proc. wynagrodzenia pracowników pod warunkiem, że pracodawca nie będzie prowadził zwolnień.

Samozatrudnieni, osoby na umowach zleceniach i o dzieło w sytuacji spadku dochodów mają otrzymać jednorazowe świadczenie ok. 2 tys. zł.

Jeśli zamknięcie szkół i przedszkoli zostanie przedłużone, to czas wypłacania zasiłków opiekuńczych z tego tytułu również zostanie wydłużony.

Termin składania deklaracji PIT zostanie przesunięty na koniec czerwca.

Małe i średnie firmy będą mogły uzyskać przedłużenie kredytów obrotowych oraz uzyskać nowe finansowanie zabezpieczone w 80 proc. gwarancjami de minimis BGK.

Czytaj także: Rządy na całym świecie zaczynają rozdawać pieniądze 

Firmy transportowe będą mogły skorzystać z leasingu ARP z odroczonymi o 3 miesiące ratami.
 
Mikrofirmy zatrudniające do 9 osób będą mogły uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy do 5 tys. zł na 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS bez żadnych opłat.

Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019 o wysokość strat w 2020 r.

Firmy nie będą narażone na skutki opóźnień i kar w zamówieniach publicznych.

Pracownicy z Ukrainy otrzymają automatyczne wydłużenie wiz i pozwoleń na prace.

Premier zapowiedział też powołanie Funduszu Inwestycji Publicznych o wartości 30 mld zł celem pobudzenia gospodarki poprzez inwestycje publiczne w infrastrukturę, drogi, szpitale, szkoły, cyfryzację, energetykę, biotechnologię.

Prezydent zaapelował też, by banki wydłużyły tzw. wakacje kredytowe dla przedsiębiorstw do 6 miesięcy.

Projekty ustaw wprowadzających wszystkie zapowiedziane przez rząd zmiany będą dopiero przygotowane.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA