fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Dziwny ranking zza oceanu. Fatalna ocena polskiej gospodarki

Bloomberg
Ranking „Najlepsze kraje świata” otwiera Szwajcaria. Polska jest na 32 pozycji (na 80 krajów). To niżej od m.in Indii, Tajlandii, Grecji czy Rosji. Polska została uznana za najbardziej populistyczny i nacjonalistyczny kraj Europy 2017 r.

Amerykański magazyn US News & World Report opublikował coroczne zestawienie najlepszych krajów świata. Państwa (80) oceniane są według dziewięciu kryteriów, w tym tempa wzrostu gospodarczego, otwartości wobec biznesu, poziomu innowacji, rozwoju bazy turystycznej w kraju, poziomu życia ludności a także siły i wpływu na światowej arenie politycznej.

Najwyższą ocenę i pozycję lidera utrzymała Szwajcaria. Kanada także pozostała na drugiej pozycji, a Niemcy zepchnęły z podium na czwarte miejsce Wielką Brytanię. W dziesiątce znalazły się też Japonia, Szwecja, Australia, USA, Francja i Holandia. Drugą dziesiątkę otwierają liderzy wielu innych rankingów dobrego życia i postępu - Dania przed Norwegią, Nową Zelandią i Finlandią.

Polska spadła o jedną pozycję na 32 miejsce. Wyprzedziły nas kraje o wysokim poziomie biedy i kontrastów społecznych - Chiny (20), Indie (25), Rosja (26), Tajlandia(27) Brazylia (29) Meksyk (31) ale też tonąca w długach Grecja (28).

O Polsce autorzy rankingu piszą, że w 2017 r. była „prawdopodobnie najlepszym reprezentantem prawicowego populizmu i nastrojów nacjonalistycznych w Europie”.

Kompletnym zaskoczeniem jest najgorsza ze wszystkich państw ocena (0 na 10 możliwych punktów) wystawiona naszemu wzrostowi gospodarczemu. W tej kategorii dominuje Bliski Wschód i Azja (ZEA, Indie, Singapur, Chiny i Japonia). Trudno jednak wytłumaczyć tak niską ocenę gospodarki kraju, która nieprzerwanie jest na plusie.

Najwyżej ocenione zostały polska jakość życia (23 miejsce), społeczeństwo obywatelskie (21), przedsiębiorczość (27) i otwarcie na biznes (31). Pod względem wpływu naszego kraju na światową politykę zostaliśmy ocenieni na 48 pozycję. Tutaj najwyżej ocenione zostały USA przed Rosją, Chinami, Niemcami i Wielką Brytanią.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA