Giełda

Kilka wartych uwagi spółek z NewConnect na 2018 r.

Fotorzepa/Andrzej Skłodowski
Patrząc po liczbie debiutów, można odnieść wrażenie, że rynek alternatywny cieszy się coraz większą popularnością. Niestety, większość inwestorów kończy 2017 r. stratą. Jest jednak kilka spółek, które w 2018 r. mają szansę na zwyżki.

W tym roku na małej giełdzie zadebiutowało już 17 spółek, czyli nieco więcej niż w całym 2016 r. Kolejka do wejścia na alternatywny parkiet się wydłuża, a następne debiuty mogą nastąpić w pierwszych tygodniach nowego roku.

– Ten rok nie był udany dla rynku NewConnect – twierdzi Tomasz Wyłuda, doradca inwestycyjny BM ING Banku Śląskiego. Najwięcej emocji, niekoniecznie pozytywnych, przyniosły inwestorom spółki z branży gier komputerowych. Takie firmy jak Bloober Team, The Farm 51 Group, QubicGames czy Macro Games zanotowały bardzo mocne spadki notowań. – Jeżeli jednak pominiemy firmy z branży gier, zauważymy, że sporo przedsiębiorstw pozwoliło zarobić kilkaset procent, m.in. MedApp, Site czy InfoSCAN.

– Poza sektorem gier na NewConnect brakuje akcji z obrotami pozwalającymi na swobodne inwestowanie, przez co stopy zwrotu wypracowane przy niewielkiej płynności trudno uznać za wiarygodne – dodaje Mateusz Adamkiewicz, główny analityk EastSideCapital.

Kilku spółkom ten rok przyniósł przełom i udało im się znacznie poprawić wyniki finansowe. Przykładem może być Voicetel, który wdraża narzędzia do automatyzacji w contact center. Warto też przyglądać się Read-Gene i Genomedowi, działającym w nowoczesnej gałęzi medycyny.

Czytaj więcej w „Parkiecie"

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL