fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Fala spółek znikających z giełdy przybiera na sile

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Jeśli do skutku dojdą realizowane teraz wezwania oraz zapowiedzi dominujących akcjonariuszy, to w 2020 r. na GPW może paść smutny rekord.

Akcjonariusze ATM zdecydowali w poniedziałek o wycofaniu akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym – wynika z opublikowanych uchwał. Z warszawskiego parkietu znikną też wkrótce takie przedsiębiorstwa jak Stelmet czy MZN Property. Złożyły już w Komisji Nadzoru Finansowego wnioski o zgodę na wycofanie ich akcji z obrotu. Wiele wskazuje, że firm opuszczających parkiet w najbliższych miesiącach może być naprawdę dużo.

Jeśli toczące się teraz wezwania zakończą się po myśli przejmujących, to w tym roku główny parkiet opuścić może około 26 firm – wynika z naszych szacunków. Niewykluczone, że będzie ich jeszcze więcej, bo statystyki mogą podbić bankruci (znikają z obrotu giełdowego po 6 miesiącach od uprawomocnienia się decyzji sądu). Nawet jeśli delistingów w 2020 r. byłoby „tylko" 26, to i tak byłaby to najwyższa liczba w historii warszawskiej giełdy. Do tej pory rekordowy pod tym względem był rok 2018 r., kiedy parkiet główny opuściło 25 spółek.

Już od dłuższego czasu bilans debiutów i wycofań na GPW jest ujemny. Tak będzie również w 2020 r. (na razie zadebiutowały tylko 2 firmy, a wycofano z obrotu 14). Eksperci podkreślają jednocześnie, że liczba debiutów nie jest sprawą kluczową – ważniejsze jest, żeby pojawiły się oferty publiczne, które rozruszają rynek. Takie, które przyciągną nie tylko inwestorów indywidualnych (duże ożywienie w tej grupie widać od połowy marca) oraz krajowe instytucje, ale również zagraniczne fundusze. W tym kontekście warto wspomnieć o trzech podmiotach, na których debiuty mocno liczy rynek kapitałowy: Allegro, Canal+ Polska oraz firmie Emitel.

Wprawdzie warszawska giełda pod względem liczby debiutów w ostatnich latach mocno odstaje od rynków zagranicznych, ale w tym roku również na innych parkietach statystyki dotyczące IPO wypadają blado. Wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych na europejskich giełdach w I połowie 2020 r. wyniosła tylko 5,4 mld euro – podaje PwC. To spadek aż o 56 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Obecnie na rynku głównym warszawskiej giełdy notowanych jest 437 przedsiębiorstw. To najmniej od 2011 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA