fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Najbardziej transparentne spółki giełdowe

Fotorzepa, Robert Gardziński
42 najbardziej przejrzyste spółki z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 wyłonione przez „Parkiet" oraz Instytut Rachunkowości i Podatków nagrodzone.

Na szczegółowe pytania (było ich aż 23) dotyczące przejrzystości, sprawozdawczości czy ładu korporacyjnego odpowiedziało 64 emitentów (na 140). Wszyscy oni są zwycięzcami, bo widać, że zależy im na transparentności. Wysokie kryterium (min. 30 pkt) spełniły jednak 42 podmioty. Z roku na rok jest ich więcej.

– Po zaostrzeniu przepisów dotyczących regulacji MAR i wymogów raportowych w tym zakresie oraz sprawozdawczości finansowej wiele spółek już się przestawiło na nowe standardy. To napawa optymizmem – mówił Jacek Fotek, wiceprezes GPW.

– Im więcej spółek jest transparentnych, tym dla nas gorzej, mamy wtedy mniej problemów do rozwiązania – żartowała Joanna Róg-Dyrda z kancelarii Prof. Wierzbowski & Partners (partner akcji).

Co robić, by zwiększyć zaufanie na rynku? Z tym pytaniem zmierzyli się uczestnicy debaty. Nikt z panelistów nie miał wątpliwości, że działać trzeba, bo średnia ocena zaufania na rynku wystawiona przez nich to zaledwie 2,5 pkt (w skali 1–5).

– Trzeba być przygotowanym na zmiany na rynku kapitałowym (mentalnie i organizacyjnie) i przestrzeganie przepisów prawa, szczególnie tych, które okazały się słabością rynku. To dwa podstawowe elementy, które stworzą podwaliny pod rynek godny zaufania – uważa Jacek Fotek. – Zaufanie buduje się latami, a traci czasami w jeden dzień. Trzeba o tym pamiętać – dodaje.

– Edukacja, edukacja, edukacja. Każdy na rynku powinien mieć świadomość i zrozumienie podejmowanego ryzyka. Instrumenty finansowe to nie lokaty. Trzeba też zastosować arbitraż legislacyjny – apeluje Joanna Róg-Dyrda. Na potrzebę szerszej edukacji wskazała też Monika Kaczorek z Mazars w Polsce.

Radykalny pomysł na rozwiązanie problemów przedstawił Tomasz Konieczny, partner PwC. – Trzeba zamknąć rynek nieregulowany dla przeciętnego Kowalskiego. Chodzi o platformy crowdfundingowe, rynek kryptowalut czy nawet rynek NewConnect. Wszelakie możliwe inwestycje w tym obszarze powinny następować pośrednio, przez fundusze inwestycyjne. Nie szukajmy też nowych regulacji. Zanim wprowadzimy bądź zmienimy przepisy, egzekwujmy dotychczasowe. Poza tym promujmy dobre, transparentne spółki. Chciałbym kupić ETF takich przejrzystych firm – przekonuje Konieczny.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA