fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Prawie 276 mln zł dla TDJ za pakiet akcji Famuru

materiały prasowe
Największy akcjonariusz Famuru – firma inwestycyjna TDJ – sprzedał 10 proc. akcji tej spółki. Chce jednak pozostać jej strategicznym inwestorem.

Obecnie TDJ ma w swoim portfelu 55,5 proc. akcji Famuru, który jest największym krajowym producentem maszyn górniczych. Już wcześniej inwestor informował, że może dojść do zmian w akcjonariatach należących do niego firm. Opublikowana w minionym roku strategia TDJ zakłada, że spółka pozostanie kluczowym inwestorem w kontrolowanych firmach, ale w zależności od potrzeb inwestycyjnych możliwe będzie – w perspektywie pięcioletniej – zmniejszenie udziału w nich do poziomu 20–40 proc. W przypadku Famuru TDJ zapowiedział niezwłoczne rozpoczęcie przyspieszonej budowy księgi popytu. Ostatecznie do rąk inwestorów trafiło 10 proc. akcji spółki w cenie 4,8 zł za akcję, co przyniosło TDJ 275,9 mln zł.

– Pozyskane środki pozwolą nam na aktywne uczestnictwo w procesach inwestycyjnych. Jednocześnie pozostajemy strategicznym inwestorem w Famurze, wspierając spółkę w jej dalszym rozwoju – komentuje w komunikacie Tomasz Domogała, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej TDJ.

Zapowiedź sprzedaży pakietu skutkowała tąpnięciem notowań Famuru. Tuż po otwarciu środowej sesji giełdowej kurs spółki spadał nawet o 10,5 proc., do 4,92 zł.

Producent maszyn ma w planach szeroką ekspansję zagraniczną. Nie wyklucza sojuszy z zagranicznymi partnerami, w tym także powiązań kapitałowych. Zarząd Famuru podkreśla, że każdy z rynków wymaga innego podejścia – od rozwoju organicznego i wykorzystania spółek, które już działają na danym rynku, poprzez budowanie struktur agencyjnych czy podpisywanie partnerstw strategicznych z lokalnymi firmami, po przejęcia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA