fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Spółki, które najmocniej odczują negatywne skutki pandemii

Bloomberg
Analitycy Trigon DM przeprowadzili stress-testy na wpływ pandemii koronawirusa na spółki z warszawskiej giełdy.

Zdaniem brokera w pierwszej, obecnej fazie konsekwencji gospodarczych pandemii koronawirusa w Europie wiele branż stoi w obliczu problemów płynnościowych, które w najbliższych tygodniach, pomimo bodźców monetarnych i fiskalnych z racji paneuropejskiego lockdownu, będą się nasilać.

- Negatywny wpływ jest nieproporcjonalnie większy w branży turystycznej, transportowej, w retailu poza spożywczym czy u producentów dóbr trwałych i ich podwykonawców. Niemniej jednak pandemia infekuje każdą spółkę, bez względu na branżę, część z nich z wysokim lewarem finansowym może wymagać dokapitalizowania, część stać się celem przejęcia, a cześć przegra walkę z chorobą – uważają eksperci.

Wśród spółek najbardziej dotkniętych problemami płynnościowymi Trigon DM wskazał CCC, Amrest, Agorę oraz VRG w II półroczu br. Wśród spółek przemysłowych największe ryzyko analitycy widzą w Boryszewie, Wieltonie, Sanoku i Forte. Istotnie pogorszą się również wyniki finansowe i sytuacja bilansowa w PKP Cargo.

Zakładają, że ograniczenia w przemieszczaniu i zamknięcia sklepów będą zanikać w Europie w maju. - Niemniej jednak, rządy nie uchronią całkowicie gospodarek przed wzrostem bezrobocia, a dodatkowo nawyki konsumentów mogą trwale ulec zmianie. W obliczu spowolnienia wiele branż będzie dążyło do ograniczenia bazy kosztów stałych, czego następstwem dla gospodarek będzie dalszy wzrost bezrobocia i obniżony popyt, ciążący na dynamice PKB również w II półroczu 2020 r. – przewidują.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA