fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Aramco rusza z IPO, prospekt dostępny od 9 listopada

Bloomberg
Saudyjski gigant naftowy uruchomił w końcu 3 listopada procedurę pierwotnej oferty publicznej (IPO) ogłaszając zamiar wejścia na krajową giełdę, co może być największym na świecie debiutem pod względem wyceny.

Na tę informację czekano od dawna, ale najbardziej rentowna na świecie firma podała bardzo niewiele szczegółów co do ceny emisyjnej, liczby akcji do sprzedania czy daty debiutu. Wiadomo tylko, że debiut nastąpi w 2 etapach: pierwszym dla inwestorów instytucjonalnych i w drugim dla osób fizycznych. 

- Dziś jest właściwa okazja dla inwestorów uzyskania korzyści ze zdolności Aramco do osiągnięcia wartości i zwiększenia jej w długim terminie — oświadczył prezydent Aramco, Yasir al-Rumayyan na konferencji prasowej w centrali firmy w Az-Zahran na wschodzie kraju. Zapytany o termin odparł: — Sadzę, że to właściwy czas dla nas, by Aramco stała się firmą notowaną. Chcemy tej IPO i to teraz. Według jego słów, władze zamierzają docelowo wprowadzić na giełdę 5 proc. kapitału Aramco, sprzedaż akcji na świecie nastąpi po debiucie w kraju.

Prezes Amin Nasser powiedział na tej samej konferencji, że prospekt emisyjny zostanie ogłoszony 9 listopada.

Przez następne 10 dni firma będzie rozmawiać z inwestorami i sondować ich zainteresowanie, następnie ogłosi widełki cen wskaźnikowych — powiedział al-Rumayyan i dodał, że w przyszłości zostanie podjęta decyzja o notowaniu akcji Aramco na giełdach zagranicą, ale nie podał, na których i kiedy.

Bankierzy powiedzieli w rozmowach z rządem w Rijadzie, że inwestorzy wycenią zapewne Aramco na poziomie 1,5 bln dolarów, poniżej 2 bln sugerowanych przez następcę tronu, księcia Mohammeda bin Salmana, kiedy pierwszy raz wspomniał 4 lata temu o debiucie.

Według anonimowych informatorów Reutera, firma może zaproponować 1-2 proc. swego kapitału pozyskując 20-40 mld dolarów. Suma powyżej 25 mld przebiłaby dotychczasowy rekord ustanowiony w 2014 r. przez chińską Alibaba.

Wartość rynkowa Aramco zostanie ustalona po rozmowach z inwestorami. Aby ich zachęcić, monarchia zrezygnuje z prawa do części gotówkowej dywidendy od akcji, dając pierwszeństwo udziałowcom. Aramco zmniejszy też tantiemy odprowadzane do skarbu państwa. Od 1 stycznia przyjmie ich progresywny system, który przewiduje najniższą stawkę 15 proc. od ceny baryłki ropy do 70 dolarów, 45 proc. od ceny 70-100 dolarów i 80 proc. od ceny wyższej.

Saudyjski organ nadzoru rynku, który zatwierdził wniosek o wejście na giełdę, wykluczył z udziału w debiucie zagranicznych inwestorów instytucjonalnych nie mających siedziby w Arabii. Saudyjscy inwestorzy będą uprawnieni do akcji premiowych — 100 sztuk za każde przyznane 10.

Przy wycenie 1,5 bln dolarów Aramco będzie warta przynajmniej o 50 proc. więcej od najcenniejszych na świecie spółek giełdowych, Microsofta i Apple o kapitalizacji rynkowej po ok. biliona dolarów. Sprzedaż tylko 1 procenta akcji da skarbowi państwa „jedynie” 15 mld dolarów, a IPO będzie jedenastym największym debiutem na świecie — według danych Refinitiv.

Aramco zleciła 27 bankom, m.in. Citigroup, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan i Morgan Stanley, przygotowanie debiutu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA