Na tę informację czekano od dawna, ale najbardziej rentowna na świecie firma podała bardzo niewiele szczegółów co do ceny emisyjnej, liczby akcji do sprzedania czy daty debiutu. Wiadomo tylko, że debiut nastąpi w 2 etapach: pierwszym dla inwestorów instytucjonalnych i w drugim dla osób fizycznych.
- Dziś jest właściwa okazja dla inwestorów uzyskania korzyści ze zdolności Aramco do osiągnięcia wartości i zwiększenia jej w długim terminie — oświadczył prezydent Aramco, Yasir al-Rumayyan na konferencji prasowej w centrali firmy w Az-Zahran na wschodzie kraju. Zapytany o termin odparł: — Sadzę, że to właściwy czas dla nas, by Aramco stała się firmą notowaną. Chcemy tej IPO i to teraz. Według jego słów, władze zamierzają docelowo wprowadzić na giełdę 5 proc. kapitału Aramco, sprzedaż akcji na świecie nastąpi po debiucie w kraju.
Prezes Amin Nasser powiedział na tej samej konferencji, że prospekt emisyjny zostanie ogłoszony 9 listopada.
Przez następne 10 dni firma będzie rozmawiać z inwestorami i sondować ich zainteresowanie, następnie ogłosi widełki cen wskaźnikowych — powiedział al-Rumayyan i dodał, że w przyszłości zostanie podjęta decyzja o notowaniu akcji Aramco na giełdach zagranicą, ale nie podał, na których i kiedy.
Bankierzy powiedzieli w rozmowach z rządem w Rijadzie, że inwestorzy wycenią zapewne Aramco na poziomie 1,5 bln dolarów, poniżej 2 bln sugerowanych przez następcę tronu, księcia Mohammeda bin Salmana, kiedy pierwszy raz wspomniał 4 lata temu o debiucie.
Według anonimowych informatorów Reutera, firma może zaproponować 1-2 proc. swego kapitału pozyskując 20-40 mld dolarów. Suma powyżej 25 mld przebiłaby dotychczasowy rekord ustanowiony w 2014 r. przez chińską Alibaba.
Wartość rynkowa Aramco zostanie ustalona po rozmowach z inwestorami. Aby ich zachęcić, monarchia zrezygnuje z prawa do części gotówkowej dywidendy od akcji, dając pierwszeństwo udziałowcom. Aramco zmniejszy też tantiemy odprowadzane do skarbu państwa. Od 1 stycznia przyjmie ich progresywny system, który przewiduje najniższą stawkę 15 proc. od ceny baryłki ropy do 70 dolarów, 45 proc. od ceny 70-100 dolarów i 80 proc. od ceny wyższej.
Saudyjski organ nadzoru rynku, który zatwierdził wniosek o wejście na giełdę, wykluczył z udziału w debiucie zagranicznych inwestorów instytucjonalnych nie mających siedziby w Arabii. Saudyjscy inwestorzy będą uprawnieni do akcji premiowych — 100 sztuk za każde przyznane 10.
Przy wycenie 1,5 bln dolarów Aramco będzie warta przynajmniej o 50 proc. więcej od najcenniejszych na świecie spółek giełdowych, Microsofta i Apple o kapitalizacji rynkowej po ok. biliona dolarów. Sprzedaż tylko 1 procenta akcji da skarbowi państwa „jedynie” 15 mld dolarów, a IPO będzie jedenastym największym debiutem na świecie — według danych Refinitiv.
Aramco zleciła 27 bankom, m.in. Citigroup, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan i Morgan Stanley, przygotowanie debiutu.