fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Star Market: Spadki po szalonych zwyżkach

STR / AFP
Akcje 20 z 25 spółek notowanych na nowym chińskim rynku technologicznym Star Market mocno traciły podczas wtorkowej sesji. Niektóre spadały nawet o 15 proc. Dzień wcześniej zyskały one od 84 proc. do 400 proc.

Wtorek był drugim dniem handlu na Star Market. Przyniósł on duże spadki kursów akcji spółek, które dzień wcześniej mocno zyskiwały. Np. papiery spółki Anji Microelectronics, które zdrożały w poniedziałek o 400 proc., we wtorek straciły 8,8 proc. Ta przecena nie dziwiła analityków, wskazujących, że wcześniejsze zwyżki kursów akcji spółek ze Star Market były nadmierne. 

- Chiński rynek akcji jest wrażliwy na epizody spekulacyjne. Ale skończy się na tym, że będzie dużo spółek z atrakcyjnymi wycenami – twierdzi John Stopford, analityk z Investec Asset Management.

Na Star Market obowiązują luźniejsze zasady dotyczące wahań kursów niż na innych chińskich giełdach. Przez pierwsze pięć sesji od IPO nie ma żadnych limitów wzrostów i spadków cen akcji spółek. Gdy papiery danej spółki rosną jednak lub spadają w ciągu sesji o co najmniej 30 proc., handel nimi jest zawieszany na 10 minut. Gdy wzrost lub spadek sięga 60 proc., handel jest znów zawieszany na 10 minut.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA