fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Raiffeisen potwierdza debiut na GPW

Fotorzepa/Marta Bogacz
Raiffeisen Polbank, należący do austriackiego RBI, ogłosił zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i wprowadzenia akcji do obrotu na GPW. Jednak nie będzie skierowana do inwestorów indywidualnych.

Raiffeisen Polbank, dziesiąty co do wielkości bank w Polsce, opublikował dziś tzw. ITF (ang. Intenion To Float), czyli dokument mówiący o zamiarze wprowadzenia do obrotu giełdowego swoich akcji. Planowane IPO (Initial Public Offering, pierwsza oferta publiczna) będzie obejmować do 33,85 mln istniejących akcji sprzedawanych przez RBI (Raiffeisen Bank International, jedyny właściciel banku), które stanowią 15 proc. kapitału. Oferta będzie się składać z oferty publicznej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych w Polsce oraz oferty prywatnej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych spoza USA. Oznacza to, że oferta nie będzie skierowana do inwestorów indywidualnych. Rozpoczęcie oferty jest planowane przed końcem czerwca, szczegóły zostaną udostępnione w prospekcie emisyjnym po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego i publikacji.

Termin IPO i ilość sprzedawanych akcji wynikają ze zobowiązania, które RBI złożył kilka lat temu kiedy jego bank przejmował Polbank. Austriacy kilkukrotnie przesuwali termin oferty, prowadzili z KNF negocjacje także teraz, ale nadzór nie zaakceptował propozycji kolejnej zmiany terminu IPO. Prospekt emisyjny został złożony w KNF na początku kwietnia, niebawem powinien zostać zatwierdzony, aby oferta ruszyła przed końcem czerwca (wtedy debiut na GPW przypadłby na drugą połowę lipca). W ubiegłym roku przejęciem Raiffeisen Polbanku zainteresowany był Alior, ale odstąpił od rozmów na początku grudnia (wtedy PZU, główny akcjonariusz Aliora, podpisał umowę przejęcia wspólnie z PFR pakietu 32,8 proc. akcji Pekao, drugiego co do wielkości banku w Polsce).

- Chcemy zaprezentować potencjalnym inwestorom wszystkie atuty banku, który ma długą, ponad 25-letnią historię na polskim rynku, a jednocześnie dynamicznie odpowiada na zmiany w biznesowym, społecznym i technologicznym otoczeniu. Oczekujemy, że wdrażany obecnie program optymalizacji przyniesie w ciągu dwóch lat znaczące obniżenie bazy kosztowej oraz w konsekwencji wskaźnika kosztów do dochodów poniżej 55 proc. począwszy od 2019 roku. Planujemy również, że w najbliższych dwóch latach wartość nakładów na projekty związane z cyfryzacją i automatyzacją przekroczy 100 mln zł. Uważamy, że zastosowanie nowych technologii pomoże poprawić efektywność kosztową, a to przełoży się na poprawę rentowności – mówi Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Polbanku.

Instytucja ta od lat specjalizuje się w obsłudze tzw. środka rynku, czyli mikro, małych i średnich firm oraz klientów indywidualnych. Działa również na rynku bankowości dużych przedsiębiorstw oraz w segmencie klientów zamożnych. - We wszystkich segmentach stawiamy na model działania oparty o bliskie relacje z klientem z wykorzystaniem różnorodnych kanałów kontaktu. Takie podejście w połączeniu z obecną transformacją, zwłaszcza w bankowości detalicznej, ma zapewnić Bankowi mocną pozycję na konkurencyjnym polskim rynku – przekonuje Czarnecki.

W ofercie rolę globalnych koordynatorów pełni Raiffeisen Bank International AG, Citigroup Global Markets Limited oraz Dom Maklerski Banku Handlowego. Rolę Oferującego pełnią Raiffeisen Bank Polska i Dom Maklerski Raiffeisen Bank Polska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA