fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Rekord na rynku kredytów

Fotorzepa, Adam Burakowski
Pierwszy kwartał roku przyniósł 20-proc. wzrost liczby udzielonych kredytów hipotecznych. Klienci masowo ruszyli po dopłaty.

- W pierwszym kwartale tego roku odnotowano istotny wzrost akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym. Od stycznia do marca klienci podpisali łącznie 50 238 umów o kredyt hipoteczny - wynika z danych Związku Banków Polskich (raport AMRON-SARFiN). - To niemal o 20 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 11,010 mld zł i również była wyższa - o 12,58 proc. w ujęciu kwartalnym. Takie wyniki są konsekwencją bardzo dużego popytu na dopłaty w ramach dobiegającego końca programu "Mieszkanie dla młodych".

- Od stycznia do końca marca zaakceptowano 18 098 wniosków o dopłatę na kwotę dofinansowania równą 511,5 mln zł. W tym samym okresie podpisano 14 893 umowy kredytowe o wartości 2 491,8 mln zł na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 414,4 mln zł. Stanowi to 29,64 proc. liczby oraz 22,63 proc. wartości nowo podpisanych umów o kredyt mieszkaniowy w pierwszym kwartale - podaje dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.

- Po raz kolejny wpływ Programu „MdM" zakłócił cykliczność i zaburzył zasadę sezonowości zakupów mieszkań oraz zaciągania kredytów hipotecznych. Wyniki akcji kredytowej w pierwszym kwartale tego roku w liczbie ponad 50 tys. udzielonych kredytów oznaczają wzrost akcji kredytowej w relacji do poprzedniego kwartału o prawie 20 proc. To niespotykany wzrost na naszym rynku od okresu boomu kredytowego w latach 2006 – 2008, a następnie w okresie odreagowywania rynku na kryzys subprime w roku 2010 – komentuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Z analiz wynika, że dobre wyniki odnotowano także w sektorze deweloperskim. - Deweloperzy zapowiadają kolejny rekordowy rok. Niezależnie od klientów banków przychodzących po kredyt na nowe mieszkanie, coraz liczniej pojawiają się inwestorzy zdolni sfinansować zakup mieszkania za gotówkę - piszą autorzy raportu.

- O ile incydentalny wzrost akcji kredytowej w pierwszym kwartale został wywołany wznowieniem dostępności środków z programu rządowego, o tyle systematyczny wzrost gotówkowych zakupów mieszkań jest efektem sytuacji na rynku finansowym, zwłaszcza braku atrakcyjnej oferty depozytowej. Inwestowanie w nieruchomości jest naturalną reakcją na niepewną sytuację polityczną.

- Polacy nadal zakup nieruchomości uważają za najbezpieczniejszą formę długoterminowego inwestowania, być może nawet jako element zabezpieczenia emerytalnego. Nie są to więc zakupy o charakterze spekulacyjnym, bo trudno liczyć na szybki wzrost cen mieszkań w najbliższych latach. Z jednej strony zapewniają to deweloperzy systematycznie zwiększający liczbę uzyskiwanych pozwoleń na budowę i liczbę rozpoczynanych inwestycji. Z drugiej strony ograniczenia kredytowe wynikające z Rekomendacji S nie pozwolą na kredytowanie bańki cenowej. Uchwalona w lutym br. Ustawa o kredycie oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami wchodzi w życie 21 lipca i zdecydowanie spowolni akcję kredytową, m.in. za sprawą wyższych kosztów kredytu oraz bardziej skomplikowanej procedury jego udzielania – wyjaśnia dr Jacek Furga.

Według niego na uznanie zasługuje wysoka elastyczność sektora deweloperskiego, odpowiadająca rosnącemu popytowi na mieszkania. - W stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrosła aż o ponad 42 proc., liczba rozpoczętych budów o prawie 29 proc., a liczba mieszkań oddanych do użytkowania – o 8 proc. - podaje AMRON. - Zapobiega to wzrostowi cen na rynku pierwotnym, a wymogi cenowe zdefiniowane w orogramie „MdM" z racji wysokiego udziału transakcji objętych tym programem powodowały nawet incydentalne obniżki cen transakcyjnych - czytamy w raporcie.

W pierwszym kwartale 2017 roku zanotowano istotny wzrost średniej jednostkowej ceny transakcyjnej tylko w Warszawie - o 132 zł za metr kwadratowy. - Natomiast w Łodzi oraz w Gdańsku odnotowaliśmy spadki – odpowiednio o 169 i 126 zł za mkw. - podaje dr Furga. - Pomimo spektakularnych wyników sektora bankowego w kredytowaniu hipotecznym w pierwszym kwartale oraz pomimo niskich cen transakcyjnych i rekordowo niskiej stopy procentowej złotówki, podtrzymujemy prognozę wyników akcji kredytowej w roku 2017 na poziomie niższym niż w roku 2016, a więc nieprzekraczającym liczby 178 tys. kredytów, o łącznej wartości nieprzekraczającej 39 mld złotych - podsumowuje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA